Кирил Аврамов представя новата си серия творби, озаглавена „Интуитивно“.
Два дебюта ще има в романтичната опера „Лоенгрин“ на сцената на Софийската опера, съобщават от трупата. На 20 октомври – Даниел Острецов ще изпее своя първи Лоенгрин, а Гергана Русекова ще се превъплъти за първи път в ролята на Ортруд.
Същата вечер участват Цветана Бандаловска – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов в ролята на граф Фридрих фон Телрамунд, Бяртни Тор Кристинсон – крал Хайнрих Птицелов, Атанас Младенов – кралски вестител и Калин Душков – херцог Готфрид. На 26 октомври на сцената излизат Костадин Андреев – в ролята на Лоенгрин, Радостина Николаева – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов, Габриела Георгиева – като Ортруд, Бяртни Тор Кристинсон, Атанас Младенов, Калин Душков.
Участват оркестърът
Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.
Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.
Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор
Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.
Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.
Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.
Два отпечатъка на творбата на Банкси „Момичето с балона“ ще бъдат продадени на търг в САЩ, съобщава Би Би Си.
Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара.
По време на търг на „Сотбис“ през октомври 2018 г. друго копие от тази творба се самоунищожи и се превърна в произведението „Любовта е в кошчето“.
Миналия месец още един отпечатък на „Момичето с балона“ придоби известност, след като бе откраднат от галерия „Гроув“ в Лондон и впоследствие намерен от полицията.
Търгът включва и някои от другите най-ранни известни творби на Банкси, включително розов отпечатък с шаблон на плъх, който държи бормашина в моторна лодка, и изображение на бунтовник, който хвърля цветя.
Д
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".
Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).
Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.
„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат
Експозицията ще бъде изложена от 23 октомври до 19 ноември в столичната галерия „Миленуим“.
Изложбата ще бъде представена от Иван Гранитски, съобщават организаторите.
Кирил Аврамов е роден през 1944 г. Дебютната си изложба прави на 74-годишна възраст. Завършил е Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Десетилетия работи в сферата на културата. Член на СБП, автор на стихосбирки, той се занимава и с изобразително изкуство.
/ВСР
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-синт поп звучене, мощна дръм секция, ефирни синтезаторни партии и завладяваща модерна мелодична линия, написана от самия изпълнител.
Той е автор на музиката и аранжимента, а текстът е на Руши Видинлиев. Новото им творческо сътрудничество се случва 20 години, след като Графа създава музиката и бийта за „Хотел 2 звезди".
Видеото към „Един път на един милион" е режисирано от Свилен Славов и заснето от оператора Виктор Добрев на ледена пързалка. Главни действащи лица са Графа, барабанистката Пламена Християнова и актрисата Моника Иванова<
На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.
Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.
По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.
В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет
Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .
„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.
„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.
Първото издание на фестивала „Емен Арт Фест“ ще се състои в последните дни на август във великотърновското село Емен. Това е фестивал, вдъхновен от природата и възможностите за творчество и откривателство, каза Гергана Пенова, която е част от екипа, който организира събитието в края на лятото.
Съчетаваме натура и култура в уикенда от петък до неделя (30 август – 1 септември), с творчество, късо кино, приключения в природата и нови запознанства в спокойна атмосфера, като основните организатори са младите хора, които отскоро обитават красивото село, известно със своите природни забележителности и историческо значение, каза Пенова.
Едно от предизвикателствата за хората, които обичат приключенията, организаторите са нарекли каньониг- спускане в дълбините на ждрелото на река Негованка. Предвидено е обучение с основни техники и безопасност, инструктор и екипировка за каньон
Джазът не е само музика, а и преживяване. Това заяви кметът на Русе Пенчо Милков на откриването на джаз фестивала в крайдунавския град тази вечер.
Двудневното събитие в Голямата зала на Доходното здание се организира от Общината, с подкрепата на общинското предприятие „Русе арт“, Клуба на дейците на културата в града, „Дунарит“ АД, вестник „Утро“, Шлагер радио, УниКо ООД, Русенска джаз колегия и Макс клуб.
Кметът Милков добави, че задачата на организаторите е била смела и трудна, защото е трябвало „да влязат в следите на хора, правили големи крачки с тежки стъпки и да продължат джаз феста, да бъде магнетичен“.
Директорът на общинското предприятие „Русе Арт“ Мариан Савов благодари на участниците, организаторите и публиката, която беше изпълнила залата.
„Това е зала, която дава много живот