Пиесата “Оскар и розовата дама” на Театър 199 „Валентин Стойчев“ ще се играе на 17 октомври на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров” в Сливен. Това съобщиха от културния институт.
Групата "Кюър" записа нова песен след 16 години пауза, съобщи АП.
Парчето Alone дебютира в радиошоуто на Би Би Си 6.
Британската група обяви и предстоящото излизане на нов албум със заглавие Songs of A Lost World, който трябва да се появи на пазара на 1 ноември тази година.
"Кюър" споделиха част от новата песен в социалните мрежи.
Последното турне на групата беше по повод албума 4:13 Dream от 2008 г.
През 2019 г. "Кюър" обявиха пред сп. "Ролинг стоун", че са записали 19 нови песни и планират нов албум. Издаването на компилацията обаче се отложи с няколко години.
Народният театър води преговори за гостуване на Изабел Юпер и ново представление на Робърт Уилсън, съобщи Младен Алексиев, началник отдел „Международна дейност и проекти“ в театъра.
Към този момент се водят преговори с френската театрална актриса, която се очаква да гостува на първата ни сцена със свой моноспектакъл, режисьор е Ромео Кастелучи, обясни Алексиев. „След успешните гастроли на „Бурята“ в Крайова и Тбилиси се реактивизираха разговорите ни с Робърт Уилсън. Той е много удовлетворен от работата си с трупата и условията на работа, които среща тук. В момента водим разговори какво би могъл да направи за нас“, каза още той.
„Отчитаме едни положителни две години и половина, откакто аз поех този пост“, каза директорът на трупата
На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори
В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден
Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.
„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът.
Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.
Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.
Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко
Автор е Ерик- Еманюел Шмит, превод - Снежина Русинова-Здравкова, постановка - Стефан Спасов, сценография - Нина Пашова, музика - Милен Кукошаров.
Участват Мария Стефанова, която има "Аскеер" за 2024 г. за водеща женска роля, и Радина Боршош.
Представлението е последното заглавие от афиша на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен.
Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП.
Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм.
„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.
„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече
Първото издание на Sofia Art Fair превърна София в истинска световна сцена на съвременното изкуство, обявиха от екипа на първото международно изложение за изобразително изкуство в България, което се проведе от 3 до 6 октомври.
„Sofia Art Fair показа, на първо място, че интересът към съвременното изкуство в България е много значим. Изглежда е чакал това голямо събитие, което да го изведе на повърхността.
Пазарният потенциал е огромен, а публиката е жадна за информация, за пряк контакт с изкуство и художници. Именно подобно мащабно и стилно събитие, което отговаря на най-добрите световни практики, откликва на тези потребности“, казват организаторите.
От екипа отбелязват, че в рамките на изложението са реализирани рекордни продажби за първо издание на форум от подобен характер в Европа. в
„Tворби на български и международни артисти намери
Самостоятелна изложба живопис на Петя Стойнова ще бъде представена в столичната галерия „Лик“.
Експозицията ще бъде представена от днес до 26 ноември, информират организаторите.
По думите на авторката изложбата представя акварелни творби, създадени през последните три години.
„Реалистични пейзажи, вдъхновени от Родопите и Добруджа, цветя и серия „Птичета”, станали характерни за мен през последните две години. Първото „птиче” се появи 2022 г. и оттогава серията надхвърли 50 броя. През годините работих и с маслени бои и акрил, но лекотата на акварелната техника най-много ми допада и удовлетворението от самия процес е най-пълно. Затова от десет години работя само с акварел. Вълнува ме природата и се надявам зрителят да усети поне част от радостта и смирението, което изпитвам при досега си с нея, да съм успяла дам простор н
Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година.
Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков.
Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.
Той каза, че се надява
Ние, музикантите, носим отговорност да възпитаваме вкуса на публиката, да представяме и нещо различно, което ако на нас ни доставя удоволствие, бихме успели да го предадем и на самата публика, каза цигуларката Галина Койчева, която ще е солист в концерта „Майстори на цигулката“ със Симфониета-Враца.
За първи път публиката ще чуе Концерт за цигулка и оркестър, оп. 54 от Антон Аренски, за който няма информация да е свирен досега поне в последните над 30 години, обясни Койчева.
Тя допълни, че за нея този концерт е специален и е влюбена в неговото звучене вече 18 години.
„Тогава с колегите ми от Трио „Арденца“ изпълнявах друго произведение от същия композитор, изключително много ни хареса музиката и реших да проверя какви други произведения е имал“, разказа цигуларката.
Тя добави, че композиторът е бил ученик на Рим