Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.
Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.
Изложба на фотоклуб „Севлиево“ при Народно читалище „Развитие – 1870“ ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък. Това съобщават от културния институт в официалната си фейсбук страница. Откриването ще бъде на 15 август.
Експозицията представя 40 фотографии, които показват стиловото разнообразие, техника и послания, запечатани през обектива на фотографите Антоанета Обретенова, Божидар Генков, Валя Андонова, Владимир Владимиров, Владимир Пенчев, Екатерина Спасова, Ивелина Чиприянова, Милен Дребов, Михаела Иванова, Петко Атанасов, Петя Пастухова, Стойо Стоев, Съби Събев и Христо Иванов.
Музеят на фотографията в Казанлък е единственият подобен център в страната и има за цел да представи историята и развитието на фотографията и в технически и в художествен аспект както в България, така и навън. В културния институт са представяни над 100 временни изл
Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.
На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.
Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.
В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене
Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство.
„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град. Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника.
За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия
Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.
В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.
Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.
„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м
Рок група „Монолит“ идва във Враца на предстоящото първо издание на Oktoberfest Vratsa, информираха от общинска администрация.
Оттам допълниха, че музикантите ще изпълнят някои от хитовите парчета на германската група "Скоприънс" .
В официалната си фейсбук страница Община Враца обяви, че е готова програмата за тридневния фестивал, който започва от 18 октомври.
Подготвени са редица събития, сред които куиз, посветен на германската култура, представяне на германски автомобили, кино под звездите, DJ парти, аудио-визуален спектакъл.
През трите дни на фестивала в заведенията в града, партньори на инициативата, както и на специално обособени шатри и кемпери пред сградата на администрацията, жителите и гостите на Враца ще могат да се докоснат до традиционната кухня и напитки за Германия.
Малчуганите от детските градини във Враца
На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.
Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна 100 000, пише в. “Ал Ахрам”. Залата на Тутанкамон, която ще бъде емблемата на музея, все още е затворена. Тя ще съдържа пет хиляди артефакта от гробницата на момчето-фараон, които ще бъдат показани за първи път на едно място от откриването й през 1922 г.
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.
Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.
Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.
Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.
Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.
Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.
През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.
Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс.
Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън.
Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя.
През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада".
Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е
Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.
На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.
Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили
Големият египетски музей ще посреща до 4000 посетители дневно през пробната фаза, която е подготовка за дългоочакваното официално откриване. То беше отлагано многократно, включително заради пандемията от Ковид-19.
През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите получиха достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Велики и Голямото стълбище с изглед към пирамидите, където е подредена експозиция, показваща връзката на древноегипетските царе с боговете и отвъдния живот. Отворена беше и търговската част с магазин за сувенири и заведения за хранене.
Разположеният върху 480 хиляди кв. метра музей на стойност над един милиард долара е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Египетските власти се надяват, че той ще допринесе за развитието на туристическия сектор, който е ключов източник на чуждестранна валута за страната.