NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон
2276
Цветни аспекти

Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП. Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите". Картината, наречена "Богът на A

| 16 Октомври 2024, 12:38 ч.
Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон
Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон
Снимка © DFA

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Недко Солаков представя изложбата „Случайна шарения“ в столичната галерия „Сариева“.

Експозицията се открива на 11 октомври в пространството на Sareiva/Gallery в София.  

„След „Сантиментална изложба“ (заедно с Димитър Солаков и Митьо Солаков), 2013, „Природа“, 2016 и „(почти) Картини“, 2019, това е четвъртата експозиция, която Недко Солаков прави заедно с галерията и първата в пространството в София. Художникът е участвал в редица други инициативи и изложби на галерията и е представляван от нея от 2014 г. Макар галеристите добре да познават подхода, работата и контекста около Солаков, се оказва, че той винаги има с какво да ги изненада“, разказват домакините на изложбата.

Те посочват, че Недко Солаков е прочут в света на съвременното изкуство със своите истории, които разказва чрез ри

Живко Тенев-Gissen, Цочо Пеев, Александър Симов и Валери Александров бяха класирани за участие в изложбата Humor Sapiens в Сантяго де Чили. В изложбата участват 351 артисти от 65 държави с общо 691 творби, съобщават от екипа на Gissen.

Според Живко Тенев-Gissen технологичният напредък повлия на обучението и преподаването. „За мнозина този технологичен прогрес има положително въздействие върху аспекти като автономност и мотивация или технологично разбиране само по себе си. Друг пример биха били тези, известни като обърнати класни стаи, където общи обяснения или четения се правят извън класа, като се използват аудиовизуални инструменти на електронни устройства“, казва той.

По думите му има и мнения, изтъкващи злоупотребата с мобилни телефони по време на учебни часове, което отвлича вниманието на ученика от педагогическите цели и в допълнение има такива, ко

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от университетите в Оксфорд и Бърмингам в Англия. Името му е вдъхновено от Ада Лавлейс, първата програмистка в историята.

Роботът, който използва ИИ за създаване на картини и скулптури, има камери в бионичните си очи и ръце. Той се движи и изразява самостоятелно, без човешка намеса.

Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.

Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция. 

Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.  

Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури,  дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти

Продължението на "Бийтълджус" от 1988 година - "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, застана начело на зрителския интерес в дългия почивен уикенд около празника на Съединението, сочат обобщените данни от киносалоните. Завръщането на пакостливия демон, в чиято роля е отново Майкъл Кийтън е гледано от 5 151 зрители и има 70 514 лева от билетите им.

На втора позиция е анимацията "10 живота", разказваща историята на котарака Бекет. Преобразуването му в различни животни след загубата и на деветия му живот са видели 20 249 зрители, а приходите за десетте дни у нас са 222 885 лева.

Трети сред най-гледаните филми е "Дедпул & Върколака". Играта на Райън Рейнолдс и Хю Джакман в ролите на иконичните герои от вселената на Марвел, съчетаващи екшън и хумор, е вече почти два месеца по екраните, като са я гледали 157 625 зрители, а отчетените приходи са 2 324 116 лева.<

Портретът на Тюринг е деструктуриран, в тъмни тонове и видимо напомня за страховете на Алън Тюринг относно използването на тази технология и "продължава да поставя въпроса докъде ще ни отведе мощта на ИИ", подчертава създателят на Аи-Дa, Ейдън Мелър.

Творби на Аи-Да вече са излагани на Венецианското биенале, в Музея на дизайна в Лондон, край пирамидите в Гиза и в ООН. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
2276
Цветни аспекти

Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от университетите в Оксфорд и Бърмингам в Англия.

| 16 Октомври 2024, 12:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон
Картина от хуманоиден робот ще бъде предложена на търг в Лондон
Снимка © DFA

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Недко Солаков представя изложбата „Случайна шарения“ в столичната галерия „Сариева“.

Експозицията се открива на 11 октомври в пространството на Sareiva/Gallery в София.  

„След „Сантиментална изложба“ (заедно с Димитър Солаков и Митьо Солаков), 2013, „Природа“, 2016 и „(почти) Картини“, 2019, това е четвъртата експозиция, която Недко Солаков прави заедно с галерията и първата в пространството в София. Художникът е участвал в редица други инициативи и изложби на галерията и е представляван от нея от 2014 г. Макар галеристите добре да познават подхода, работата и контекста около Солаков, се оказва, че той винаги има с какво да ги изненада“, разказват домакините на изложбата.

Те посочват, че Недко Солаков е прочут в света на съвременното изкуство със своите истории, които разказва чрез ри

Живко Тенев-Gissen, Цочо Пеев, Александър Симов и Валери Александров бяха класирани за участие в изложбата Humor Sapiens в Сантяго де Чили. В изложбата участват 351 артисти от 65 държави с общо 691 творби, съобщават от екипа на Gissen.

Според Живко Тенев-Gissen технологичният напредък повлия на обучението и преподаването. „За мнозина този технологичен прогрес има положително въздействие върху аспекти като автономност и мотивация или технологично разбиране само по себе си. Друг пример биха били тези, известни като обърнати класни стаи, където общи обяснения или четения се правят извън класа, като се използват аудиовизуални инструменти на електронни устройства“, казва той.

По думите му има и мнения, изтъкващи злоупотребата с мобилни телефони по време на учебни часове, което отвлича вниманието на ученика от педагогическите цели и в допълнение има такива, ко

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.

Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция. 

Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.  

Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури,  дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов. 

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.

Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти

Продължението на "Бийтълджус" от 1988 година - "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, застана начело на зрителския интерес в дългия почивен уикенд около празника на Съединението, сочат обобщените данни от киносалоните. Завръщането на пакостливия демон, в чиято роля е отново Майкъл Кийтън е гледано от 5 151 зрители и има 70 514 лева от билетите им.

На втора позиция е анимацията "10 живота", разказваща историята на котарака Бекет. Преобразуването му в различни животни след загубата и на деветия му живот са видели 20 249 зрители, а приходите за десетте дни у нас са 222 885 лева.

Трети сред най-гледаните филми е "Дедпул & Върколака". Играта на Райън Рейнолдс и Хю Джакман в ролите на иконичните герои от вселената на Марвел, съчетаващи екшън и хумор, е вече почти два месеца по екраните, като са я гледали 157 625 зрители, а отчетените приходи са 2 324 116 лева.<

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от университетите в Оксфорд и Бърмингам в Англия. Името му е вдъхновено от Ада Лавлейс, първата програмистка в историята.

Роботът, който използва ИИ за създаване на картини и скулптури, има камери в бионичните си очи и ръце. Той се движи и изразява самостоятелно, без човешка намеса.

Портретът на Тюринг е деструктуриран, в тъмни тонове и видимо напомня за страховете на Алън Тюринг относно използването на тази технология и "продължава да поставя въпроса докъде ще ни отведе мощта на ИИ", подчертава създателят на Аи-Дa, Ейдън Мелър.

Творби на Аи-Да вече са излагани на Венецианското биенале, в Музея на дизайна в Лондон, край пирамидите в Гиза и в ООН. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.