Премиера на спектакъла "Добрият човек от Шумен" ще има на 16 октомври в Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" в Шумен.
Рок и метал фенове се събраха днес на седмо издание на рак-фестивала September Sun 2024, което започна в градския парк “Св. Георги” в Добрич.
Фестивалът привлече фенове от цялата страна. Той се провежда две вечери, с богата музикална атмосфера.
Тази година водеща бе познатата за феновете Jenny Jo. Първи на сцената се представиха музикантите от група CARTWHEEL, които изненадаха публиката с рок песен, звучаща етно в ритъма на ръченица. Тази вечер на сцената свирят и групите OxOO, Electric Dragon и BulGoreA. Кулминацията на вечерта е хедлайнерът Enthrallment.
Освен на музиката, посетителите се наслаждават на кулинарни щандове, барове и различни активности. Входът за фестивала е свободен.
September Sun продължава и утре, когато на сцената ще излязат групите People Of Maha, Blood ZONE, GASP и FRANKIE. Вечерта ще завърши с хедлайнерите от WI
Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите.
На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори
Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.
Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.
Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент
Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян, а сценограф - Анастасия Тарханова. Участват актьорите Милко Йовчев и Боряна Йовчева. Проектът е реализиран в партньорство с Международен театрален фестивал „Добре дошъл Anderswo VI“, театър "Реплика" и ДКТ "Васил Друмев".
В камерната зала на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Васил Друмев" на пресконференция Ованес Торосян каза, че спектакълът представя интересна тема и разказва истории, засягащи град Шумен.
"Работейки дълго време в жанра документален театър, се опитахме максимално да се доближим до хората, до взаимоотношенията между тях. Опитахме се да хвърлим един страничен поглед, да сме максимално обективни към цялата картина. Това е една история за малкия човек. Опитахме се да разкажем една история за една почти невъзможна любов между Ромео и Жулиета, които са от различни етноси. Доста смешна се получи в крайна сметка", посочи още режисьорът на спектакъла.
Той добави, че темата го вълнува лично, защото той е арменец, а съпругата му българка. Живеейки заедно, създавайки деца, се получават понякога различия, които трябва да бъдат разрешени, каза Торосян.
"При началото на работата върху драматургията на този текст, се опитахме да направим проучване, понеже документалната посока изискваше подробно изследване на пластовете в обществото, ние живяхме тук в Шумен един месец", добави режисьорът на спектакъла.
Почитателите на Шерлок Холмс ще се зарадват, че немите филми за приключенията на най-известния лондонски детектив са реставрирани един век след създаването им и ще бъдат показани от средата на октомври, предаде АФП.
В 45-те епизода на "Приключенията на Шерлок Холмс" и двата реставрирани пълнометражни филма в ролята на детектива влиза популярният навремето актьор Ейли Норууд.
Той е любимият екранен Шерлок на писателя Артър Конан Дойл (1859-1930). Създателят на героя одобрява и адаптациите, произведени през 1921-1923 г. от британската филмова компания "Стол пикчърс" (Stoll Pictures).
Оттогава Шерлок Холмс е адаптиран стотици пъти за големия и малкия екран. Според Книгата на рекордите на Гинес той е най-представеният литературен герой в историята на киното и телевизията. Сред актьорите, които са се превъплъщавали в образа му, са Робърт Дауни младши и Бенедикт Къмб
Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо.
Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.
„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз
Световноизвестният виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ ще гостува в Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София, съобщават организаторите.
В навечерието на Коледа публиката ще чуе знаменитите Щраусови композиции в характерното изпълнение на музикантите от един от най-реномираните оркестри в света – „Виена Шьонбрун оркестра“. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус- син. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.
Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително вкл
Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.
Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Той добави, че е открил различни типове шуменци, но от никои от тях не е бил приет. "Винаги има една дистанция, едно съмнение кой съм аз", поясни Ованес Торосян.
По думите на режисьора цялата тази история е пречупена през любовта и чувството за хумор, а за любовта няма вероизповедания и обяснения.
Актрисата Боряна Йовчева каза, че е живяла първите си 18 години в Шумен и в този град е прекарала половината си живот. Тя отбеляза, че за нея е било най-голяма мотивация в спектакъла да изследват възможността двама души от два различни свята да се срещнат.
"Въпреки, че кодът на представлението е през много хумор, с голямо уважение сме подходили към всички замесени", каза Йовчева.
Милко Йовчев каза, че изпитва много обич към персонажа, който играе. Той е един неудачник, на когото му е трудно в живота, но той по много случаен начин е намерил любовта и се е вкопчил в нея, поясни Йовчев и подчерта, че той самият изпитва много обич към целия театрален проект.
Както съобщихме, премиерата на спектакъла "Земята е плоска" с режисьор Благой Бойчев беше анонсирана на пресконференция в шуменския театър през септември.
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска, с участието на актьорите Антония Велева, Калин Пачеръзки, Янислава Линкова, Димитрия Милушева, Кольо Стайков, Веселин Бърборков, Петар Андреев, Силвия Болярска, също имаше премиера през новия творчески сезон в Шумен.
Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов представи през септември акцентите в програмата на театъра в новия творчески сезон.