Ватиканските музеи представиха реставрацията на мраморна скулптура „Аполон Белведерски“ на гръцкия бог Аполон от II в., предаде Ройтерс.
Експертите по реставрация работят години наред върху „Аполон Белведерски“, като поправят фрактури в коленете и краката, почистват цялата статуя с лазери и монтират стълб към основата , за да се увеличи стабилността.
Очакват ни шест незабравими вечери с български и много – от 12 държави, международни изпълнители. Това каза директорът на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ – доктор Татяна Илиева.
Третото издание на музикалния форум бе открито тази вечер в Боровец.
Тази изискана аудитория една година очаква най-големия джаз фестивал в България – едно събитие, което не се нуждае от представяне, посочи Илиева.
По думите й, когато нещо се инициира, то е начало, когато се прави за втори път е повторение, а когато публиката го търси и е трети път - вече е традиция.
„Именно тук, в полите на прекрасната Рила планина, всички ние се зареждаме с енергия и за трети пореден път се събираме, за да се проведе поредното издание на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“, каза доктор Татяна Илиева.
Тя разказа, че Община Самоков е протегнала ръка, за да м
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.
По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието.
ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места
Двойна лимитирана плоча с колекционерска стойност пуска група „Сигнал“. Тя е със заглавие „Сигнал Symphonic“ и е посветена на 45-годишнината на групата, съобщават от екипа на „Сигнал“.
Плочата се появява цели 38 години след последния им винил. „Завоювали мястото си на класици в българския рок, музикантите съчетават рок енергията с класическия звук на симфоничен оркестър с диригент Димитър Косев и резултатът е уникален концерт-спектакъл в зала 1 на НДК, в края на 2023 г. Именно той се съдържа в двойния винил.
В него са събрани 15 от вечните с посланията и емоцията си песни на група „Сигнал“, между които „Може би“, „Зелени сигнали“, „Съжалявам“, „Любов“, „Между ад и рай“, „Липсваш ми“, „Да те жадувам
Певецът Елтън Джон е останал с "ограничено зрение" след тежка очна инфекция, предаде ДПА.
Изпълнителят, който е на 77 години, разкри, че се лекува от инфекцията на едното око, но заяви, че възстановяването му ще отнеме "известно време".
"През лятото се борих с тежка очна инфекция, която за съжаление ме остави с ограничено зрение на едното око", съобщи в публикация в профила си в Инстаграм Елтън Джон. "Лекувам се, но това е изключително бавен процес и ще отнеме известно време, преди зрението да се възстанови в засегнатото око".
Джон изразява благодарност към екипа от лекари и медицински сестри, както и към семейството си, които са се грижили за него в последните седмици.
Много звезди реагираха на публикацията на Елтън Джон с пожелания за оздравяване на изпълнителя, сред които модната дизайнерка Донатела Версаче, радиоводещият Боб Харис и актьорът Л
За първи път в 40-годишната история на „Аполония“ в програмата беше включен сериал. Тази вечер гостите в лятното кино в Созопол гледаха премиерно първия епизод на сериала на Българската национална телевизия (БНТ) „Всичко за сина ми“.
На събитието присъства част от екипа - актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът в главна роля в сериала Димитър Рачков и младият актьор Петър Милошев.
Този сериал ще бъде излъчен в началото на следващата година и ще бъде в 12 епизода, отбеляза проф. Божидар Манов. „Вие сте богоизбрани, че сте първите, които ще гледат първия епизод“, каза той.
Това е първата среща на този сериал с публиката. Това е нещо много специално за мен - всичко, което исках да кажа, го написах, каза Христина Апосто
„Този тип реставрация е израз на това, което искаме да бъдат Ватиканските музеи - баланс между традиция, лингвистика и изследване, с поглед, който гледа към бъдещето“, каза Барбара Ята, директор на музеите.
Ватиканските музеи, в които се съхраняват някои от най-големите шедьоври на Ренесанса, както и древноримски и египетски артефакти, са най-надеждният източник на приходи за Светия престол. Те се посещават от около седем милиона посетители годишно и генерират приходи в размер на около 100 милиона щатски долара.
Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.
Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.
Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.
От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.
Преди години той участва в заснемането на доку
Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).
Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.
Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година.
Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".
За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.
Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев.
"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.
По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не
Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.
„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.
По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Скулптурата „Аполон Белведерски“ е едно от първите произведения, представени в музеите. Тя изобразява бога с деликатно изваяна мускулатура и леко накъдрена коса. Смята се, че творението е римско копие на оригинална гръцка бронзова статуя, създадена от древногръцкия скулптор Леохар. Произведението на изкуството е донесено във Ватикана от папа Юлий II в началото на XVI в.
Статуята е извадена от публична експозиция през 2019 г., когато служителите на музея забелязват малки пукнатини в краката . Проектът за реставрация е спрян за около две години по време на пандемията КОВИД-19, когато музеите са затворени за дълъг период от време.