Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.
От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.
Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.
„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни
Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена.
Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът.
Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. К
В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.
На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.
На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова.
Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк
Шоуто тази вечер ще е като мост между миналото и това, което предстои да се случи, каза Алюн Уейд малко преди да излезе на сцената на „Банско джаз фестивал“. Уейд поставя финал на тазгодишното издание на фестивала.
Тази вечер ще изсвирим няколко парчета от последния ни албум „Султан“, както и нови парчета от новия проект, разказа Уейд. Той допълни, че това е последното му шоу за този сезон, като ще бъде като мост между миналото и това, което предстои да се случи. За нас това, което ще правим тази вечер, е много важно, каза сенегалският бас виртуоз, композитор и певец.
Алюн Уейд излиза тази вечер на сцената с пианиста Седрик Дюшеман, Аликс Гофик, Камий Пасери, Хари Аонлонсу, Карл – Анри Мусе. Те ще изсвирят и пиеси, които все още не са записани, а публиката в Банско ще има привилегията да ги чуе, каза Алюн Уейд.
По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.
„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.
Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.
Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.
Тези елементи или мотиви се отличават и с това, че са делнични и понякога банални. В този смисъл той е уникален в нашата живопис. Аз не мога да намеря аналог. Той успява да намери поетичното в тази баналност и това е уникално, каза още проф. Чавдар Попов.
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА.
Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план.
Творбата е от частна германска колекция и е от късните картини на Либерман.
Творбата е продадена на частен колекционер, който е наддавал по телефона чрез служител на аукционната къща "Сотбис".
Макс Либерман (1847-1935) е един от най-значимите импресионисти в Германия и водещ представител на местната художествена сцена по време на Ваймарската република.
След идването на власт на нацистите през 1933 г., творецът е маргинализиран и отбягван като евреин. Той живее до смъртта си в уединение и дълбоко разочарован
Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.
Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.
Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както
Лондон се превърна в Изумрудения град за европейската премиера на филма „Злосторница“, която се състоя в понеделник, 18 ноември, съобщи Би Би Си.
Ариана Гранде, Синтия Ериво и Джеф Голдблум бяха сред актьорите, които въпреки дъждовното време, излязоха на „зеления“ килим.
Филмът е адаптация на мюзикъла, който разказва историята на злата вещица от Запада от „Вълшебникът от Оз“.
Подобно на премиерата на „Барби“ миналата година, актьорският състав бе облечен в цветове, сходни с тези на героите им във филма. Така Ариана Гранде се отказа от розовото и мина по килима в пастелно жълта рокля.
Филмът е заснет във Великобритания, а актьорите от „Злосторница“ казаха пред Би Би Си, че са развълнувани да бъдат в столицата за премиерата.
Синтия Ериво, която играе зелената вещица Елфаба, каза, че &bdqu
Иван Кънев е един от доайените на българското изкуство. На своите близо 90 години той умее да изненадва със своята творческа енергия и с ново виждане към света, каза Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на Националния дарителски фонд „13 века България“.
Тук виждам един млад автор, който мисли конструктивистично. Един живописен конструктивизъм, допълни тя.
В поздравителен адрес до художника служебният министър на културата Найден Тодоров написа:
„Съдбовната линия на Вашия талант Ви прави един от най-щедрите вносители на национален творчески капитал в съкровищницата на родната ни култура. Възхищавам се на Вашия внимателно „култивиран" през годините талант, но най-вече ценя факта, че човек не може да остане равнодушен, заставайки пред Ваша творба. Колоритът на Вашите платна докосва душите на хората с познати и непознати образи и светове, но същевременно им „разказва" истории, които са близки до тяхната душа и които сякаш са се случили с техни предци“.
„Аз само мога да кажа благодаря на всички вас, че отделихте време да се срещнем“, каза Иван Кънев и подари на фонда „13 века България“ една от изложените картини.