За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
Спектакълът „В ритъм: Пулсът на огъня“ ще има премиера на 16 септември в парка на НДК, в рамките на 13-ото издание на международния фестивал за куклен и уличен театър „Панаир на куклите“, съобщават от „Жар театър“.
„В ритъм: Пулсът на огъня" е алегоричното и атрактивно представление, което продължава линията на предишните мащабни огнени зрелища на „Жар театър“ („Игнис“, „Паметта на огъня“, „Душа: пробуждане“). Той съчетава в себе си специално написаната от композитора Йордан Владев музика, изкуството на Мима и пантомимата, огнени визиони и картини, хореографии с огнени реквизити и разбира се – ритъм. Включените в спектакъла „огнени барабани“ са уникална техника на б
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф
Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско.
Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ).
Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.
Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.
/ВСР
"Бийтълджус Бийтълджус" открива 81-вото издание на кинофестивала във Венеция, съобщи АП. Майкъл Кийтън, Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.
Филмът е продължение на хорър комедията на Тим Бъртън "Бийтълджус" от 1988 г. Семейство Дийц е отново в къщата, а Уинона Райдър вече играе майка на Джена Ортега. Семейството ще се натъкне на таласъма пакостник Майкъл Кийтън.
Премиерата на "Бийтълджус, Бийтълджус" е на фестивала във Венеция, който се открива днес, но филмът е извън конкурсната програма.
Кинофестивалът ще представи и друга извънконкурсна премиера - "Вълци единаци" с Брад Пит и Джордж Клуни. На 7 септември, преди връчването на наградите, ще бъде представен филмът "Хоризонт: Американска сага - Глава 2" на Кевин Костнър.
Сред филмите, борещи се за наградата "Златен л
Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор.
Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави.
Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия.
Входът за всички постановки е свободен.
Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от конкурсната програма.
Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".
"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди,
Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата" ще гостува в Плевен на 22 октомври.
Това съобщи Петя Лакова, организатор събития в Народно читалище „Съгласие“, където ще се състои концертът.
На сцената на зала „Емил Димитров“ в читалището плевенската публика ще има възможност да чуе песните на популярни български изпълнители - Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, дует "Шик", Милена Славова, Росица Ганева, дует Weil, Искрен Пецов, Коцето Калки, oует с кауза, вокално трио Deja vu, група "Спринт", група "Хоризонт", Красимир Недялков, група "ЖестиМ".
Специални гости ще бъдат децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен, с ръководител Доротея Люцканова, които заедно със звездите на България ще изпеят някои от най-големите им хитове. Концертът е под съпровода на оркестър "София". Съ
Десетгодишният Джузепе Ди Менца от Италия спечели Гран при на 22-я Международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра” във Велико Търново. Той получи парична награда в размер на 1000 евро и статуетка, която след 21 години е с нова визия, съобщи директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева. В сериозна конкуренция за приза бяха още румънката Риана Русу и българката Виктория Каменчева.
Във Велико Търново Джузепе пристигна със своите вокални педагози Нунцио Гамбини и Мерилин Морреале – семеен оперен дует, който всички имаха удоволствието да чуят и аплодират на гала концерта.
След предварителна онлайн селекция до финала, който се проведе на сцената на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново, достигнаха 90 изпълнители на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 4 възрастови групи,
В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден
Фотографът Мирослав Григоров представя поредната си изложба в Плевен. Тя е подредена в Арт Център 3 - Творителница О`Писменехъ. Официалното откриване ще бъде утре вечер.
„Изложбата се казва „1/125“. Фотографите от по-старото поколение знаят какво значи това. 1/125 беше универсалната скорост, на която снимахме. Само сменяхме блендите и се учихме да снимаме“, каза Григоров.
Фотоизложбата е в два раздела.
Основният акцент е от войната в Босна, където Григоров участва като военнослужещ. Тези фотоси вече са показвани на плевенската публика през 2000 г. на биенале „Фодар“.
„За съжаление много от снимките отразяват тъжни моменти, заради което предварително се извинявам на част от гостите, които ще разгледат изложбата“, допълни Григоров.
„Показвам моя път, като започнем от войната в Босна. Има снимки
Участниците ще бъдат оценявани от жури. Председател е Богдана Костуркова, драматург на Сатиричния театър „Алеко Константинов“, както и от режисьора Иван Танев и актьора Станислав Пищалов.
Участие ще вземат любителски трупи Каспичан, Варна, Костинброд, Нова Загора, Лом, Асеновград, Левски, Долна Оряховица, Панагюрище, Стамболийски и други.