Изложбата „Пред екрана“ ще бъде показана в Пазарджик.
Откриването ще се състои на 17-и октомври (четвъртък) в художествена галерия „Станислав Доспевски", като ще бъдат представени творбите на 21 автори, съобщиха от Община Пазарджик.
В изложба в една от галерийните зали на Минна дирекция – Перник са подредени 10 платна живопис на Генко Генков и 13 скулптори на проф. Емил Попов.
Произведенията са от частна колекция, каза областният управител Людмил Веселинов. Собственикът ги е предоставил, за да бъдат изложени в Перник, тъй като меценатът също е от миньорския град.
На откриването на експозицията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник- министърът на туризма Павлин Петров, областният управител Людмил Веселинов и неговият заместник Симеон Гебов, заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев.
„Двамата автори боравят със своите изразни средства доста ярко и категорично“, каза Веселинов.
Генко Генков е един от знаковите съвременни автори в българското изкуство. Той остави трайна следа след себе си, коментира още областният управите
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен.
Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.
"70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.
Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино "Георги Димитров". Диригент е би
Композиторът, диригент, педагог и писател проф. Милко Коларов ще гостува в Регионален исторически музей (РИМ) в Шумен на 19 октомври, съобщиха на официалната си страница във Фейсбук от шуменския музей.
Проф. Коларов ще коментира годините, в които се е обучавал при Панчо Владигеров, съдбовната връзка учител - ученик, професионалните и човешки уроци на големия композитор, на когото винаги в многостранната си дейност е отдавал почит, допълват от музея. Инициативата е по повод 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров.
Милко Коларов е завършил Музикалната академия в София – композиция, при проф. Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев. Специализирал е в Париж. След дипломирането си е развил активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност, за което е отличен многократно с престижни национални и международни нагр
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.
Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.
В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.
Входът за празничния концерт ще бъде свободен.
Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.
Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.
Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев.
Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда
Експозицията включва произведения на артисти от България и Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров, допълват още те.
Куратори на изложбата са Горанчо Георгиевски, Сузана Николова и Иво Пецов, които са събрали съвременни художествени произведения, вдъхновени от темата за дигиталната ера и влиянието върху изкуството.
Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.
Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.
И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил.
Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките.
Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.
По думи
Емоции, смях и много аплодисменти предизвика представлението на Драматично-куклен театър „Иван Радоев” – Плевен, който представи комедията на хърватския драматург Миро Гавран „Търси се нов съпруг” в рамките на на международния фестивал „Дни на комедията“ в Куманово в Република Северна Македония.
Мариета Калъпова, Ленко Гурков и Георги Ангелов, под режисурата на Спасое Милованович (Сърбия), която активно включва и присъстващите в залата зрители, очарова публиката в Куманово, която от 24 септември има възможността да види представленията на театри от Сърбия, Северна Македония и България.
Във фестивала, чийто партньор е Българският културно-информационен център в Скопие участва и Врачанският театър, който на 26 септември представи „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.
На 27-то издание на фестивала, койт
Австрийският оркестър Johann Strauss Ensemble за трета поредна година включва България в своето зимно турне в навечерието на празниците. Русенските меломани могат да се насладят на спектакъла на 20 декември в "Канев център" в крайдунавския град, съобщи на пресконференция в Русе Иван Кюркчиев, артистичен директор на Spectakulis BG и организатор на турнето.
Той обясни, че оркестърът, воден от Ръсел Макгрегър, ще изпълни произведения на едни от най-великите композитори на всички времена -Щраус, Моцарт, Хайдн и Лехар, валсове и известни оперни арии.
Специални гости ще бъдат българският тенор Кристиян Христов и австрийското сопрано Елизабет Вилмер.
"И тази година в концертите Vienna Magic публиката ще види красиви бални танци, този път в изпълнение на "Варна денс театър". Елегантните танцьори ще бъдат част от турнето в България, но ще се включат и
В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден
Основата, около която ще се завърти дейността на „Червената къща“, са творбите на млади и независими творци. Това казва актьорът Петър Петров-Перо, артистичен директор на пространството за култура.
„Аз, като представител на тази група, смея да твърдя, че в България има много талантливи млади творци. За сметка на това, местата, на които те могат да творят и да представят своите дейност, са много малко. Това води, до голяма степен, до загуба на потенциала“, добавя той. По думите му всяка една културна организация си поставя за цел да работи за опазването и представянето на културното наследство.
„Живеем във време на културна нищета, която ни залива силно и лавинообразно, а културата е един от малкото пристани, които имат способността да устоят на този силен порив. Смятам, че нашата дейност трябва да про
Събитието е част от културната програма на Община Пазарджик за популяризиране на международното сътрудничество в сферата на изкуството и културата, поясняват от местната администрация.