Изложбата „Пред екрана“ ще бъде показана в Пазарджик.
Откриването ще се състои на 17-и октомври (четвъртък) в художествена галерия „Станислав Доспевски", като ще бъдат представени творбите на 21 автори, съобщиха от Община Пазарджик.
Експозицията включва произведения на артисти от България и Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров, допълват още те.
Куратори на изложбата са Горанчо Георгиевски, Сузана Николова и Иво Пецов, които са събрали съвременни художествени произведения, вдъхновени от темата за дигиталната ера и влиянието върху изкуството
Изложбата „Пред екрана“ ще бъде показана в Пазарджик.
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.
По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.
„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан
Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.
Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.
Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.
Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика
Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".
В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.
Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.
През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, предаде Ройтерс. Това принуди музикалната институция да възстанови сумите на продадените билети.
Сезонът за 2024/2025 г. щеше да бъде открит с операта „Отело“ на италианския композитор Джузепе Верди, режисирана от южнокорееца Мюнг-Вун Чунг. Спектакълът бе отменен след протест на оркестъра и други служители на операта.
Около 275 души, работещи в театъра, стачкуваха с искане за увеличаване на броя на персонала. „ Операта е нашият дом. Настояваме броят на работните места да бъде увеличен на 315, както беше обещано от Министерството на културата преди пандемията от КОВИД-19“, каза Лаура Копола, представител на синдиката на „Ла Фениче“. Персоналът вече про
Откриването ще се състои на 17-и октомври (четвъртък) в художествена галерия „Станислав Доспевски", като ще бъдат представени творбите на 21 автори, съобщиха от Община Пазарджик.
Експозицията включва произведения на артисти от България и Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров, допълват още те.
Куратори на изложбата са Горанчо Георгиевски, Сузана Николова и Иво Пецов, които са събрали съвременни художествени произведения, вдъхновени от темата за дигиталната ера и влиянието върху изкуството.
Събитието е част от културната програма на Община Пазарджик за популяризиране на международното сътрудничество в сферата на изкуството и културата, поясняват от местната администрация.
Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.
Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.
Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й.
Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.
Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.
Официалното й от
Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.
Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.
Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.
По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це
На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.
Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии.
Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист
Людмил Георгиев и галерия „Графикарт“ ще участват в първото международно изложение за съвременно изкуство в София Sofia Art Fair, което ще се проведе от 3 до 6 октомври в „София тех парк“. Това съобщиха от екипа на галерията.
„Людмил Георгиев, член на кръга „Графикарт“ и един от най-изявените ни съвременни графици, ще покаже дръзки цветове, различни форми и експериментални техники в своите нови графични творби от цикъла „Моите градини“, които ще бъдат подредени в индивидуална експозиция в павилион F3 на форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“ на 4 октомври“, разказват организаторите.
Галерия „Графикарт“ също ще участва в изложението и ще представи останалата част от кръга „Графикарт“ - Васил Колев-Vassilo, Емануела Ковач, Бранко Николов и Веселин Дамянов&n
Перник е домакин тази година на зоналната изложба „Струма“, в която участват 91 творци с 162 произведения на изкуството, каза Елена Темелкова - директор на "Галерии – Перник".
В изложбата са включени живопис, графика, скулптора и нетрадиционно изкуство, както и керамика и текстил. От Перник участват 48 представители.
Георги Андонов от град Кюстендил е носителят на наградата на Съюза на българските художници (СБХ) от 23 -то издание на изложбата. Бисера Вълева бе наградена в категория живопис. Евтим Постолов за графика, Звезделина Тодорова за скулптора и Пламен Бонев в категория живопис.
Носителят на голямата награда, както и носителите на призовете в различните категории, бяха определени от Комисия от творци от трите града и председателя на СБХ Любен Генов.
На откриването на изложбата присъстваха заместник – министърът