Варна ще домакинства 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026 г. Това съобщиха от Фондация за изкуство „Йордан Петков“, които ще бъдат организатори на форума.
Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.
Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.
Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата.
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.
Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.
Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева.
„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.
Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.
„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.
По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с
Решението е взето по време на 40-ото издание на конгреса на Международна федерация на екслибрис обществата, провело се наскоро в Палма де Майорка.
Екипът на Фондация „Йордан Петков“ участва в конгреса и депозира своята кандидатура за членство в организацията, която е приета с единодушната подкрепа на делегатите. Варна получава възможността да домакинства на следващия конгрес след надпревара с кандидатурата на Гръцката екслибрис асоциация, предложила столицата Атина.
В предстоящите две години, според статута на Международната федерация на екслибрис обществата, неин президент ще бъде ръководителят на организацията-домакин Нели Вълчева, която е директор на Фондация „Йордан Петков“ и на Международния екслибрис конкурс във Варна.
Дейността на Фондация за изкуство Йордан Петков е посветена на мисията да разпространява и популяризира красотата на малката графика и екслибриса, организирайки не само престижния варненски конкурс, но и пътуващата в цяла България негова изложба, припомни Вълчева. Според нея домакинството на конгреса през 2026 г. ще създаде възможност за представителите на световното екслибрис общество да се докоснат до красотата на българското Черноморие.
Във федерацията членуват общества, асоциации и институции от цял свят. Делегати на конгреса са художници, колекционери, представители на институции и библиотеки.
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра
Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.
Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.
Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.
Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо
Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.
Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.
Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.
Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.
По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната
Този уикенд в Нидерландия е белязан от пристигането на Синтерклаас (Свети Никола) - една от най-почитаните нидерландски традиции.
В Утрехт добрият старец, придружаван от своя помощник Черния Пийт (Черен Петър), дойде днес на лодка при Стария канал и бе посрещнат от стотици деца и техните родители, които после го следваха до катедралата в центъра на града.
Синтерклаас се чества като покровител на децата. Той се основава на историческата фигура на Свети Никола, който и ние в България празнуваме на 6 декември. От него тръгва така популярният в цял свят Дядо Коледа. Самият празник се чества на 6 декември. В нощта на 5 срещу 6 декември децата получават подаръци.
Националното пристигане на Синтерклаас вчера във Вианен, провинция Утрехт, бе мирно, но в други градове имаше протести и сблъсъци, съобщиха местните медии.
В Йерсеке четирима души са били арест
Диана Дафова ще представи пред публиката в Хасково за първи път авторския си спектакъл „Танцът Живот“ по повод 1 ноември – Ден на народните будители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация
В музикално-театралния спектакъл „Танцът Живот“ изпълнителката се превъплъщава в седем роли роли с 3D изображение на личен аватар. Певицата има изпълнения на 17 езика.
Едноименната й песен "Танцът Живот" е създадена в творческо сътрудничество с популярния италиански музикант Енрико Сантакатерина, допълват организаторите на събитието, което ще се проведе на 30 октомври, на сцената на Драматично – куклен театър „Иван Димов“ в областния град. Режисьор на спектакъла е Борис Радев, по хореографията е работила Боряна Сечанова, а Чавдар Варийски – по 3D и видео постпродукция. Костюмите са дело на Гергана Апостолова.
Първият международен екслибрис конгрес се провежда през 1953 г. в Австрия.
През годините е имало срещи в големи културни центрове като Лугано, Антверпен, Франкфурт, Амстердам, Барселона, Виена, Париж, Краков, Будапеща, Лисабон, Ваймар, Милано, Санкт Петербург, Бостън, Пекин, Истанбул, Прага.
Особено сме радостни, че Варна ще представи България в тази престижна поредица от градове-домакини, посочи Вълчева и добави, че на всеки FISAE форум присъстват между 100 и 500 участници, които обсъждат графичното изкуство, обменят произведения, но и се запознават с местната култура, което затвърждава позицията на града на световната културна карта.
Тя припомни, че в България се провеждат два престижни международни екслибрис конкурса, в Русе и Варна, и изрази мнение, че конгресът ще даде възможност за познаване на българската графична школа, която е една от най-добрите в света.