NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект
2863
Творчески отражения

Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си.  Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка. Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите. Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр

| 14 Октомври 2024, 17:04 ч.
Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект
Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект
Снимка © АП / Matt Dunham, File

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Изпълнителите от британската група „Джайв Ейсис“ бяха удостоени с награда на името на д-р Емил Илиев, създател на международния джаз фестивал с неговото име в Боровец. Отличието им бе връчено в последната фестивална вечер от артистичния директор д-р Татяна Илиева. 

„С групата се познаваме повече от 13 години. Това е тяхното пето участие на международния джаз фестивал и второ на новата локация в курортен комплекс Боровец. През всички тези години тези хора бяха лоялни към паметта на съпруга ми, към мен, нашето семейство и към фестивала“, каза по време на награждаването д-р Татяна Илиева. 

Тя добави, че групата навсякъде е разпространила добрата слава на фестивала и на България. 

Д-р Илиева награди и четирима доброволци, които се включват за поредна година и помагат в организацията. Сертификати получиха тримата самоковски младежи Георги Стоилов, Вен

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите.&nb

Спектакълът „Робин Худ“ ще се играе в Шумен на 7 октомври, на Голяма сцена в Драматично-куклен театър (ДКТ) „Васил Друмев", съобщиха от културната институция.

Това е един от най-вълнуващите и обичани спектакли за сезона, който обещава да завладее публиката с динамика, смелост и непреходни теми като справедливост и свобода, отбеляза Десислава Василева, драматург в шуменския театър.

В главните роли са гост-актьорите Ники Илиев и Елена Петрова, които отвеждат публиката в света на легендарния герой, борещ се за справедливост в мрачните времена на Средновековието. Спектакълът е изпълнен с екшън, приключения и хумор, като в същото време запазва топлотата и драматичността на класическата история, допълни Василева.

Режисьор на спектакъла е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова. Музиката е на Евгени Господинов. Хореография и

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата бе официално открита днес. 

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син

От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация. 

Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.

Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.

Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите. 

Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.

Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хлебарката, например, ще бъде харесвана повече, след като гласът й бъде чут?", казва Ашби.

Той описва проекта като невероятна възможност хората да изпробват една нова технология в музейна среда, като експонатите могат да общуват на повече от 20 езика.

Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков. 

Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.

Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Живописната изложба "Русенски импресии" на художника Николай Добрев ще бъде открита тази вечер в Художествената галерия в Русе. Това съобщиха от културния институт. 

Целта на експозицията е да предизвика традиционните възприятия за изкуството, насърчавайки посетителите да се ангажират с произведенията на лично ниво.

Представените в експозицията творби са изпълнени в голям и среден формат, които Добрев харесва най-много. 

"Предпочита ги, защото тези размери позволяват по-силно въздействие и широк размах на експресивност", обясняват от галерията.

От културния институт информират, че Николай Добрев завършва Великотърновския университет със специалност "Живопис" при проф. Николай Русчуклиев. Той е бил преподавател по живопис, история на изкуството и естетика, отличен е и с почетния знак "Неофит Рилски" - за цялостна, високо-професионална учителска

Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.

Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“. 

И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите. 

Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.

Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град. 

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи. 

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu

Инициативата е в сътрудничество с компанията Nature Perspectives, която използва изкуствен интелект, за да помага на институции като музея да ангажират обществеността чрез разговорни преживявания.

Съоснователят й Гал Занир на свой ред казва, че посетителите ще бъдат насърчавани да задават всякакви въпроси, които ги интересуват, като отговорите са формулирани от симулираната гледна точка на животното, основавайки се на научните познания и уникалните характеристики на вида.

От Nature Perspectives отбелязват, че хората сякаш се чувстват по-свързани с машините, когато разговарят с тях. Това е вдъхновило компанията да приложат същия принцип към природата - давайки й глас, за да укрепи връзката на човека с естествения свят и да преобърне апатията към загубата на биоразнообразие.

"Доколкото ни е известно, никой друг музей не предлага такъв тип потапяне в природата, взаимодействие от първо лице с природни обекти/екземпляри, което позволява пряк диалог от първо лице със самите животни", казва Гал Занир.

Как обаче компанията ще гарантира, че изкуственият интелект отговаря правилно и не си измисля отговори? По думите на Занир изкуственият интелект е "фино настроен" на база набор от научни данни, подбрани от неговия екип от експерти по екология.

Сред останалите екземпляри, включени в проекта, са мозъчен корал, пеперуда Червен адмирал, изкопаем скелет на гигантски ленивец, модел на ихтиостега (изчезнал род тетраподоморфи с крайници) и други. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
2863
Творчески отражения

Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

| 14 Октомври 2024, 17:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект
Посетителите на музей ще могат да разговарят с изчезналата птица додо с помощта на изкуствен интелект
Снимка © АП / Matt Dunham, File

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Изпълнителите от британската група „Джайв Ейсис“ бяха удостоени с награда на името на д-р Емил Илиев, създател на международния джаз фестивал с неговото име в Боровец. Отличието им бе връчено в последната фестивална вечер от артистичния директор д-р Татяна Илиева. 

„С групата се познаваме повече от 13 години. Това е тяхното пето участие на международния джаз фестивал и второ на новата локация в курортен комплекс Боровец. През всички тези години тези хора бяха лоялни към паметта на съпруга ми, към мен, нашето семейство и към фестивала“, каза по време на награждаването д-р Татяна Илиева. 

Тя добави, че групата навсякъде е разпространила добрата слава на фестивала и на България. 

Д-р Илиева награди и четирима доброволци, които се включват за поредна година и помагат в организацията. Сертификати получиха тримата самоковски младежи Георги Стоилов, Вен

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите.&nb

Спектакълът „Робин Худ“ ще се играе в Шумен на 7 октомври, на Голяма сцена в Драматично-куклен театър (ДКТ) „Васил Друмев", съобщиха от културната институция.

Това е един от най-вълнуващите и обичани спектакли за сезона, който обещава да завладее публиката с динамика, смелост и непреходни теми като справедливост и свобода, отбеляза Десислава Василева, драматург в шуменския театър.

В главните роли са гост-актьорите Ники Илиев и Елена Петрова, които отвеждат публиката в света на легендарния герой, борещ се за справедливост в мрачните времена на Средновековието. Спектакълът е изпълнен с екшън, приключения и хумор, като в същото време запазва топлотата и драматичността на класическата история, допълни Василева.

Режисьор на спектакъла е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова. Музиката е на Евгени Господинов. Хореография и

Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".

Изложбата бе официално открита днес. 

На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.

Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син

От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация. 

Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.

Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.

Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите. 

Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.

Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков. 

Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.

Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Живописната изложба "Русенски импресии" на художника Николай Добрев ще бъде открита тази вечер в Художествената галерия в Русе. Това съобщиха от културния институт. 

Целта на експозицията е да предизвика традиционните възприятия за изкуството, насърчавайки посетителите да се ангажират с произведенията на лично ниво.

Представените в експозицията творби са изпълнени в голям и среден формат, които Добрев харесва най-много. 

"Предпочита ги, защото тези размери позволяват по-силно въздействие и широк размах на експресивност", обясняват от галерията.

От културния институт информират, че Николай Добрев завършва Великотърновския университет със специалност "Живопис" при проф. Николай Русчуклиев. Той е бил преподавател по живопис, история на изкуството и естетика, отличен е и с почетния знак "Неофит Рилски" - за цялостна, високо-професионална учителска

Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.

Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“. 

И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите. 

Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.

Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град. 

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи. 

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хлебарката, например, ще бъде харесвана повече, след като гласът й бъде чут?", казва Ашби.

Той описва проекта като невероятна възможност хората да изпробват една нова технология в музейна среда, като експонатите могат да общуват на повече от 20 езика.

Инициативата е в сътрудничество с компанията Nature Perspectives, която използва изкуствен интелект, за да помага на институции като музея да ангажират обществеността чрез разговорни преживявания.

Съоснователят й Гал Занир на свой ред казва, че посетителите ще бъдат насърчавани да задават всякакви въпроси, които ги интересуват, като отговорите са формулирани от симулираната гледна точка на животното, основавайки се на научните познания и уникалните характеристики на вида.

От Nature Perspectives отбелязват, че хората сякаш се чувстват по-свързани с машините, когато разговарят с тях. Това е вдъхновило компанията да приложат същия принцип към природата - давайки й глас, за да укрепи връзката на човека с естествения свят и да преобърне апатията към загубата на биоразнообразие.

"Доколкото ни е известно, никой друг музей не предлага такъв тип потапяне в природата, взаимодействие от първо лице с природни обекти/екземпляри, което позволява пряк диалог от първо лице със самите животни", казва Гал Занир.

Как обаче компанията ще гарантира, че изкуственият интелект отговаря правилно и не си измисля отговори? По думите на Занир изкуственият интелект е "фино настроен" на база набор от научни данни, подбрани от неговия екип от експерти по екология.

Сред останалите екземпляри, включени в проекта, са мозъчен корал, пеперуда Червен адмирал, изкопаем скелет на гигантски ленивец, модел на ихтиостега (изчезнал род тетраподоморфи с крайници) и други. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.