NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“
2885
Авансцена

„Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“. Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“.  Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови

| 14 Октомври 2024, 16:35 ч.
„Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“
„Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“
Снимка © DFA

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман. 

Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма. 

За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич

Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна. 

Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември. 

В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а

Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.

От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.

Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод

Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“

Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови. Всички участници в събитието са емоционално и съдбовно свързани със световноизвестния джаз музикант, композитор и пианист, разказват организаторите.

В програмата ще звучи оригиналната, основна тема от филма „Понеделник сутрин“ (1966 г., реж. Ирина Акташева и Христо Писков), която с подчертаното си джазово звучене се превръща в израз на личната свобода и става една от причините филма да бъде забранен до 1988 г. За да може да я изпълнява като самостоятелно произведение, Милчо Левиев променя заглавието на „Делнична утрин“ и музиката получава своя нов, сценичен и независим от филма живот. Няколко години по-късно Левиев емигрира в САЩ, а името му е заличено като автор на музиката от надписите на филмите „Горещо пладне“, „Отклонение“, „Иконостасът “, „Осмият“, „Един снимачен ден“.

През 2023 г. излиза албум с нови интерпретации и песенен вариант по текстове на Вики Алмазиду и Златна Костова на филмовата музика на Милчо Левиев. В „Легенда за Милчо“, ще бъдат представени пет песни от него, сред които и „Понеделник сутрин“.

В „Легенда за Милчо“ за първи път пред българска публика ще бъде изпълнени всички части на „Концерт за комбо и щрайх“, който Левиев създава в края на 60-те години.  В него може да се проследи влиянието му от Бах в първата част на концерта,  наречена „Бранденбургски фрагмент“, в която „темата е хармонизирана джазово, импровизирана, доразвита чрез накъсване на фразите, като също така е включена обособена импровизационна част“ и от „Рапсодия в синьо“ на Гершуин.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП. 

На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др. 

Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.

"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк

Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.

От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.

Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.

„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни

Популярните изпълнители Тони Димитрова и братя Аргирови изнесоха концерт в Свищов за празниците на града „Свищовски лозници“. На сцената на централния площад „Алеко“ те изпяха едни от най-популярните си песни пред свищовската публика. 

Преди тях на сцената излязоха танцьорите и оркестрантите от Детско-юношески танцов ансамбъл "Дунавска младост", заедно с възпитаници на вокалния педагог Корнелия Чекелева от класа по народно пеене и изпълнители от Школа за поп и рок изпълнители „Клуб Естрада“ на Антоанета Георгиева, които допринесоха за празничната атмосфера.

Тази вечер кметът на Община Свищов д-р Генчо Генчев официално откри традиционните празници на града. Той изказа удовлетвореността си от развиването на празниците „Свищовски лозници“ и поддържането на традицията, която събира свищовлии всяка година на едно място.

Софийската група Mostly Harmless представя нов албум, наречен „Накъде?". „Той се състои от девет оригинални парчета и представлява следващата стъпка в творческото развитие на групата, основана през 2015 година“, разказват от екипа.

По думите им в „Накъде?" се усеща вдъхновението от разнообразните музикални бекграунди на петимата членове на групата: Виолета Ангелова (пиано), Виктория Ризов (вокали), Калина Андреева (бас китара), Божко Божков (китара) и Неди Миладинов (барабани). Жанровите влияния в албума обхващат поп, рок, джаз и етно, а композициите са на всички членове на групата, като включват и две народни песни в съвременни аранжименти. Текстовете разглеждат теми, свързани с търсенето на себе си и отношенията с другите.

Про

Самият Милчо Левиев разказва за първата си среща с музиката на Гершуин през партитурата, която негов съученик му дава: „Още не я бях слушал. За първи път я чух, докато я свиря. И досега помня как той ми даде нотите – около 40 страници – и настоя до сутринта да му ги върна. Преписах ги веднага.  В България през 50-те, по времето на Сталин, ти да имаш „Рапсодия в синьо“ бе светотатство. Тогава нищо не съм знаел за смесването на жанровете, какво е джаз, но някак си съм усетил, че това ми харесва“. Оттогава до самия си край Левиев, включва в програмата на концертите си това произведение на Гершуин, което изпълнява с различни импровизации, формации и сцени по света. По тази причина маестро Добройков включва „Рапсодия в синьо“ в концерта „Легенда за Милчо“ в изпълнение на пианиста Марин Гонев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
2885
Авансцена

„Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“.

| 14 Октомври 2024, 16:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“
„Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“
Снимка © DFA

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ представя концерт „Легенда за Милчо“.

Събитието е на 28 октомври в зала „България“, съобщават от културния институт „Красно село“

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман. 

Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма. 

За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич

Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна. 

Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември. 

В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а

Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.

От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.

Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод

Под диригентската палка на Константин Добройков музикантите ще направят музикално пътешествие в света на Милчо Левиев. Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил Хаджигрудев, Кристиян Желев, Валери Костов, Иво Паунов, Димитър Льолев, Арнау Гарофе, Марин Гонев, Тодор Бакърджиев, Вили Стоянов, Александър и Константин Владигерови. Всички участници в събитието са емоционално и съдбовно свързани със световноизвестния джаз музикант, композитор и пианист, разказват организаторите.

В програмата ще звучи оригиналната, основна тема от филма „Понеделник сутрин“ (1966 г., реж. Ирина Акташева и Христо Писков), която с подчертаното си джазово звучене се превръща в израз на личната свобода и става една от причините филма да бъде забранен до 1988 г. За да може да я изпълнява като самостоятелно произведение, Милчо Левиев променя заглавието на „Делнична утрин“ и музиката получава своя нов, сценичен и независим от филма живот. Няколко години по-късно Левиев емигрира в САЩ, а името му е заличено като автор на музиката от надписите на филмите „Горещо пладне“, „Отклонение“, „Иконостасът “, „Осмият“, „Един снимачен ден“.

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП. 

На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др. 

Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.

"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк

Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.

От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.

Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.

„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни

Популярните изпълнители Тони Димитрова и братя Аргирови изнесоха концерт в Свищов за празниците на града „Свищовски лозници“. На сцената на централния площад „Алеко“ те изпяха едни от най-популярните си песни пред свищовската публика. 

Преди тях на сцената излязоха танцьорите и оркестрантите от Детско-юношески танцов ансамбъл "Дунавска младост", заедно с възпитаници на вокалния педагог Корнелия Чекелева от класа по народно пеене и изпълнители от Школа за поп и рок изпълнители „Клуб Естрада“ на Антоанета Георгиева, които допринесоха за празничната атмосфера.

Тази вечер кметът на Община Свищов д-р Генчо Генчев официално откри традиционните празници на града. Той изказа удовлетвореността си от развиването на празниците „Свищовски лозници“ и поддържането на традицията, която събира свищовлии всяка година на едно място.

Софийската група Mostly Harmless представя нов албум, наречен „Накъде?". „Той се състои от девет оригинални парчета и представлява следващата стъпка в творческото развитие на групата, основана през 2015 година“, разказват от екипа.

По думите им в „Накъде?" се усеща вдъхновението от разнообразните музикални бекграунди на петимата членове на групата: Виолета Ангелова (пиано), Виктория Ризов (вокали), Калина Андреева (бас китара), Божко Божков (китара) и Неди Миладинов (барабани). Жанровите влияния в албума обхващат поп, рок, джаз и етно, а композициите са на всички членове на групата, като включват и две народни песни в съвременни аранжименти. Текстовете разглеждат теми, свързани с търсенето на себе си и отношенията с другите.

Про

През 2023 г. излиза албум с нови интерпретации и песенен вариант по текстове на Вики Алмазиду и Златна Костова на филмовата музика на Милчо Левиев. В „Легенда за Милчо“, ще бъдат представени пет песни от него, сред които и „Понеделник сутрин“.

В „Легенда за Милчо“ за първи път пред българска публика ще бъде изпълнени всички части на „Концерт за комбо и щрайх“, който Левиев създава в края на 60-те години.  В него може да се проследи влиянието му от Бах в първата част на концерта,  наречена „Бранденбургски фрагмент“, в която „темата е хармонизирана джазово, импровизирана, доразвита чрез накъсване на фразите, като също така е включена обособена импровизационна част“ и от „Рапсодия в синьо“ на Гершуин.

Самият Милчо Левиев разказва за първата си среща с музиката на Гершуин през партитурата, която негов съученик му дава: „Още не я бях слушал. За първи път я чух, докато я свиря. И досега помня как той ми даде нотите – около 40 страници – и настоя до сутринта да му ги върна. Преписах ги веднага.  В България през 50-те, по времето на Сталин, ти да имаш „Рапсодия в синьо“ бе светотатство. Тогава нищо не съм знаел за смесването на жанровете, какво е джаз, но някак си съм усетил, че това ми харесва“. Оттогава до самия си край Левиев, включва в програмата на концертите си това произведение на Гершуин, което изпълнява с различни импровизации, формации и сцени по света. По тази причина маестро Добройков включва „Рапсодия в синьо“ в концерта „Легенда за Милчо“ в изпълнение на пианиста Марин Гонев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.