След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.
Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.
Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep.
В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга
Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.
По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест
Скелетът на Вулкан, 20,5-метров апатозавър, беше продаден в Париж за 4,7 млн. евро, което го прави една от най-скъпите подобни сделки на търг във Франция, съобщи ДПА.
Рекордът обаче остава за Големия Джон, който през 2021 г. бе продаден за 6 млн. евро в Париж.
„Вулкан“, състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата. Продажната цена от 4,7 млн. евро не включва данък добавена стойност и таксата на аукционера.
Новият собственик, френски колекционер, възнамерява да предостави скелета на музей или научна институция.
Пазарът на вкаменелости процъфтява, което се подчертава от рекорда през август 2024 г. на скелет на стегозавър на възраст 150 милиона години, продаден за около 43 милиона евро на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.
Изложба с творби на Илия Петров ще бъде представена в столичната галерия „Арте“. Експозицията, включваща рисунки и графики, е озаглавена „Лицата на войната“.
Тя може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, информират организаторите.
Събитието се прави от екипа на галерия „Арте“ и колекция Радеви, уточняват още те.
По думите на проф. Чавдар Попов графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта.
„Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и на развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и на илюстрацията, съдържащи в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления &n
Турнето „30 години „Б.Т.Р.“ завършва с два концерта в зала 1 на НДК, в два поредни дни – 20 и 21 ноември, съобщават организаторите.
Музикантите обявиха втора дата, след като първата бе разпродадена месец преди събитието.
В сетлистата са включени песни от целия музикален път на „Б.Т.Р.“. На сцената ще се присъединят и Добромир Поликов (китара) и Ясен Велчев (клавири).
Групата е подготвила и специална изненада – първи концертен албум с името „30 години Б.Т.Р.“ от съвместния им концерт от 2023 г. със симфоничния оркестър на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново под диригентската палка на Георги Патриков.
За да подгрее предстоящ
„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Николова, Стефания Колева, Елена Иванова, Надя Керанова и Ана Пападопулу.
Следващите представления са на 24 октомври, 16 и 17 ноември, 11, 18 и 19 декември.
Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо.
Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.
„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз
Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал
Трийсет и три годишният американски рапър Йънг Тъг, който беше арестуван по обвинение за участие в престъпна банда, се призна за виновен, съобщи ДПА. Това сложи край на наказателното производство срещу него в Атланта.
Йънг Тъг, чието истинско име е Джефри Иулямс, беше осъден на 40 г. затвор, но заради признанието и заради излежаното до момента време беше освободен.
Йънг Тъг беше арестуван през 2022 г. в Атланта, Джорджия. Сега той получи 15-годишен изпитателен срок. Забранено му е да живее в родния си град Атланта в продължение на 10 години.
Според обвинението рапърът е основател на престъпната банда Young Slime Life (YSL) в Атланта. YSL е и име на неговия музикален лейбъл.
Първоначално рапърът отричаше обвиненията. Сега обаче Йънг Тъг се е признал за виновен за участие в престъпни улични банди, притежание на оръжие и др. По думи
Изложба на фотоклуб „Севлиево“ при Народно читалище „Развитие – 1870“ ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък. Това съобщават от културния институт в официалната си фейсбук страница. Откриването ще бъде на 15 август.
Експозицията представя 40 фотографии, които показват стиловото разнообразие, техника и послания, запечатани през обектива на фотографите Антоанета Обретенова, Божидар Генков, Валя Андонова, Владимир Владимиров, Владимир Пенчев, Екатерина Спасова, Ивелина Чиприянова, Милен Дребов, Михаела Иванова, Петко Атанасов, Петя Пастухова, Стойо Стоев, Съби Събев и Христо Иванов.
Музеят на фотографията в Казанлък е единственият подобен център в страната и има за цел да представи историята и развитието на фотографията и в технически и в художествен аспект както в България, така и навън. В културния институт са представяни над 100 временни изл
Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.
Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.
Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола