NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции
2982
Творчески отражения

Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари. Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково. Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи

| 14 Октомври 2024, 15:29 ч.
Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции
Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции
Снимка © БТА

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.

„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.

Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.

„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

С представление „Кральо Портальо“ канят малчуганите на сцената на троянското бар-вариете „Нюанси“  на 13 октомври, съобщи Теодора Вачкова от екипа на театрална школа „Нюанси“.

Интерактивното представление е кръстено на едноименната народна игра „Кральо Портальо“ и е подходящо за деца над 5 години. „Важно е да се отбележи, че децата тук не са само пасивни зрители, но и активни участници“, посочи тя.

Чрез участието си в представлението малките зрители могат да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи и да се потопят в света на народното творчество с гласа на Нина Николина и актьорите Димитра Попова и Георги-Маноел Димитров.

Постановката на спектакъла е дело на Любомира Костова и Гьорги Георгиев – Антика, асистент-режисьор е Симона Атанасова, а сценограф – Наталия Д

Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.

Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кралската музикална академия в Монс, Белгия, доц. д-р Галина Койчева-Мирчева, преподавател по цигулка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР и Людмила Иванова, преподавател по цигулка в Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в  Бургас.

Най-младият ,частник в конкурсната програма тази година е 7-годишната Калина Борисова от Пловдив, съобщи заместник-кметът Мария Вълчева.

„Музикалните дни ще имат за цел да донесат на гражданите на общината и гостите на Хасково много хубави емоции“, каза маестро Цанислав Петков при представяне на богатата програма в изданието на Музикалните дни на името на бележитата хасковска цигуларка -проф. Недялка Симеонова.

Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.

Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс. 

„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит

Емблематичният Фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонта, който започна днес, предаде АФП, като цитира местните власти.

По време на реконструкцията туристите ще могат да го наблюдават от специално изграден мост. Стъклените панели ще позволяват на посетителите да продължат обиколката си, докато се извършват почистващи и ремонтни дейности в долната част на фонтана, където се хвърлят монети във водата.   В момента мостът е в процес на изграждане и трябва да бъде готов през следващите седмици, отбелязва АФП.

Сцена от филма  "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим.    Фонтанът е "разположен в много оживена пешеходна зона и е подложен на специфични микроклиматични условия", което е довело до развитието на "инвазивна растителност и варовикови

Изложба с картини на иранската художничка Лалех Барзегар е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян.

Това е четвърта самостоятелна изложба за младата художничка и режисьор. Освен в България, тя е представяла изкуството си в Иран, САЩ и Германия, където живее от 13-годишна.

В Троян тя се представя с 23 абстрактни платна. Творбите се доближават до минимализма, с фокус основно около формата и композицията, като оставят на зрителя свобода за интерпретации. Това са причините за мото на настоящата изложба да бъде избрано Repetition in form, разказа тя . 

Картините на Барзегар често изобразяват повторение на хоризонтални линии в наситени цветове – синьо, сиво, червено, бяло и черно, които по думите на художничката могат да представят повече от една тема.

Тя подчерта, че две неща оказват силно влияние върху нейните картини &n

Творба на Банкси, изобразяваща пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, е преместена с цел безопасност, предаде ДПА.

Това е седмото произведение на уличния художник от поредицата на животинска тематика. То се намира на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. 

Графитът ще бъде временно съхраняван в офисите на корпорацията „Сити ъв Лондон“ (City of London Corporation), на по-малко от 15 минути пеша от предишното място.

„Преместихме творбата на Банкси, за да гарантираме, че е добре защитена и може да се разглежда безопасно от обществеността“, каза говорител на полицията.

В неделя Банкси потвърди, че той стои зад графита. На следващия ден много хора се събраха около него и го снимаха, докато беше охраняван.

В понеделник носорог, който изглежда така, сякаш се е

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

В първия й ден, на 18 октомври,  в откриващия концерт Камерен оркестър  - Хасково ще е в колаборация със Симфониета-Враца. Солист е д-р Галина Койчева-Мирчева, а диригент - маестро Петков. По думите му програмата е повече от любопитна с включените в нея рядко свирени произведения у нас „Юбилейна увертюра“ на Карл фон Вебер и на Макс Брух – Симфония № 2. Концерт за цигулка и оркестър на композитора Антон Аренски е третото произведение, предвидено в програмата.

Бутиковата музика е в програмата и на втората концертна вечер, посветена на френския композитор Габриел Форе, презентира Цанислав Петков. На 19 октомври любителите на класическата музика ще могат да чуят на сцената в театъра двата, създадени от него клавирни квартета в изпълнение на концерт-майстора на Камерен оркестър - Хасково – Надежда Кузманова  - пиано, Красимира Паурова – цигулка, Христо Илиев – виола, и Йордан Вичев – виолончело.

В последната вечер в програмата на музикалните дни е концертът на  Камерен ансамбъл  „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков. Те ще изпълнят произведения на двама от предишните ръководители на състава – „Метаморфози“ на проф. Пламен Джуров, който тази година отбелязва 75-ата си годишнина и „Картини от България“ на един от учениците на Панчо Владигеров - академик Васил Казанджиев, който пък отбелязва през 2024 година 90-ата си годишнина. Програмата завършва със „Серенада“ на  П.Й. Чайковски.

Всички концерти на Музикалните дни са с вход свободен.

Преди концерта в неделя ще се състои награждаването на отличените в конкурса за млади цигулари. Лауреатите в трите възрастови групи получават грамоти и парична награда, осигурена от община Хасково.

Общият награден фонд тази година е 8 700 лева. Цигуларят в най-голямата възрастова група, класиран на първо място, получава и статуетката на конкурса. Церемонията ще завърши с галаконцерт на лауреатите, припомни заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
2982
Творчески отражения

Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф.Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

| 14 Октомври 2024, 15:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции
Цанислав Петков: Музикалните дни ще донесат много хубави емоции
Снимка © БТА

В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.

Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.

„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.

Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.

„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

С представление „Кральо Портальо“ канят малчуганите на сцената на троянското бар-вариете „Нюанси“  на 13 октомври, съобщи Теодора Вачкова от екипа на театрална школа „Нюанси“.

Интерактивното представление е кръстено на едноименната народна игра „Кральо Портальо“ и е подходящо за деца над 5 години. „Важно е да се отбележи, че децата тук не са само пасивни зрители, но и активни участници“, посочи тя.

Чрез участието си в представлението малките зрители могат да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи и да се потопят в света на народното творчество с гласа на Нина Николина и актьорите Димитра Попова и Георги-Маноел Димитров.

Постановката на спектакъла е дело на Любомира Костова и Гьорги Георгиев – Антика, асистент-режисьор е Симона Атанасова, а сценограф – Наталия Д

Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.

Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кралската музикална академия в Монс, Белгия, доц. д-р Галина Койчева-Мирчева, преподавател по цигулка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР и Людмила Иванова, преподавател по цигулка в Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в  Бургас.

Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.

Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс. 

„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит

Емблематичният Фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонта, който започна днес, предаде АФП, като цитира местните власти.

По време на реконструкцията туристите ще могат да го наблюдават от специално изграден мост. Стъклените панели ще позволяват на посетителите да продължат обиколката си, докато се извършват почистващи и ремонтни дейности в долната част на фонтана, където се хвърлят монети във водата.   В момента мостът е в процес на изграждане и трябва да бъде готов през следващите седмици, отбелязва АФП.

Сцена от филма  "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим.    Фонтанът е "разположен в много оживена пешеходна зона и е подложен на специфични микроклиматични условия", което е довело до развитието на "инвазивна растителност и варовикови

Изложба с картини на иранската художничка Лалех Барзегар е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян.

Това е четвърта самостоятелна изложба за младата художничка и режисьор. Освен в България, тя е представяла изкуството си в Иран, САЩ и Германия, където живее от 13-годишна.

В Троян тя се представя с 23 абстрактни платна. Творбите се доближават до минимализма, с фокус основно около формата и композицията, като оставят на зрителя свобода за интерпретации. Това са причините за мото на настоящата изложба да бъде избрано Repetition in form, разказа тя . 

Картините на Барзегар често изобразяват повторение на хоризонтални линии в наситени цветове – синьо, сиво, червено, бяло и черно, които по думите на художничката могат да представят повече от една тема.

Тя подчерта, че две неща оказват силно влияние върху нейните картини &n

Творба на Банкси, изобразяваща пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, е преместена с цел безопасност, предаде ДПА.

Това е седмото произведение на уличния художник от поредицата на животинска тематика. То се намира на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. 

Графитът ще бъде временно съхраняван в офисите на корпорацията „Сити ъв Лондон“ (City of London Corporation), на по-малко от 15 минути пеша от предишното място.

„Преместихме творбата на Банкси, за да гарантираме, че е добре защитена и може да се разглежда безопасно от обществеността“, каза говорител на полицията.

В неделя Банкси потвърди, че той стои зад графита. На следващия ден много хора се събраха около него и го снимаха, докато беше охраняван.

В понеделник носорог, който изглежда така, сякаш се е

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

Най-младият ,частник в конкурсната програма тази година е 7-годишната Калина Борисова от Пловдив, съобщи заместник-кметът Мария Вълчева.

„Музикалните дни ще имат за цел да донесат на гражданите на общината и гостите на Хасково много хубави емоции“, каза маестро Цанислав Петков при представяне на богатата програма в изданието на Музикалните дни на името на бележитата хасковска цигуларка -проф. Недялка Симеонова.

В първия й ден, на 18 октомври,  в откриващия концерт Камерен оркестър  - Хасково ще е в колаборация със Симфониета-Враца. Солист е д-р Галина Койчева-Мирчева, а диригент - маестро Петков. По думите му програмата е повече от любопитна с включените в нея рядко свирени произведения у нас „Юбилейна увертюра“ на Карл фон Вебер и на Макс Брух – Симфония № 2. Концерт за цигулка и оркестър на композитора Антон Аренски е третото произведение, предвидено в програмата.

Бутиковата музика е в програмата и на втората концертна вечер, посветена на френския композитор Габриел Форе, презентира Цанислав Петков. На 19 октомври любителите на класическата музика ще могат да чуят на сцената в театъра двата, създадени от него клавирни квартета в изпълнение на концерт-майстора на Камерен оркестър - Хасково – Надежда Кузманова  - пиано, Красимира Паурова – цигулка, Христо Илиев – виола, и Йордан Вичев – виолончело.

В последната вечер в програмата на музикалните дни е концертът на  Камерен ансамбъл  „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков. Те ще изпълнят произведения на двама от предишните ръководители на състава – „Метаморфози“ на проф. Пламен Джуров, който тази година отбелязва 75-ата си годишнина и „Картини от България“ на един от учениците на Панчо Владигеров - академик Васил Казанджиев, който пък отбелязва през 2024 година 90-ата си годишнина. Програмата завършва със „Серенада“ на  П.Й. Чайковски.

Всички концерти на Музикалните дни са с вход свободен.

Преди концерта в неделя ще се състои награждаването на отличените в конкурса за млади цигулари. Лауреатите в трите възрастови групи получават грамоти и парична награда, осигурена от община Хасково.

Общият награден фонд тази година е 8 700 лева. Цигуларят в най-голямата възрастова група, класиран на първо място, получава и статуетката на конкурса. Церемонията ще завърши с галаконцерт на лауреатите, припомни заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.