От утре в залата на експозиция „Нова история“ ще бъде експонирана изложбата „Ордени, медали, награди и отличия от фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик“, съобщават от културната институция.
Акцент на изложбата са високи държавни отличия, с които са наградени граждани на Пазарджик и региона през годините в периода от Освобождението на България през 1878 г. до края на ХХ век, добавят още те.
С концерт на група „Молец“ приключи мирното шествие срещу трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация в София. Организатори на международната инициатива „Поход за свобода“, която се провежда у нас от 2014 г., са „Кампания А21“. Поводът е Европейският ден за борба с трафика на хора – 18 октомври. На сцената пред Народния театър „Иван Вазов“ участие взеха още Ернесто Венесуела, Крисия Тодорова и Детска вокална група „Бонбон“.
„Походът за свобода“ е едно много мощно оръжие, което ни обединява с ясното послание, че трафикът на хора, което е съвременното робство, не трябва да бъде толерирано, каза Моника Николова, изпълнителен директор на „Кампания А21“. „Изпълнена съм с надежда, че виждам толкова много млади хора, които дават гласност на този проблем. Свободата е основно
Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.
Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.
Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде
Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.
Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.
Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола
Актрисата Изабела Роселини ще получи почетната награда на европейското кино за цялостни постижения, съобщи ДПА.
Седемдесет и две годишната Роселини ще получи приза на Европейските филмови награди в Люцерн, Швейцария, в началото на декември, съобщи Европейската филмова академия.
Изабела Роселини оставя своя отпечатък в киното още от 1979 г., а ролите й включват изпълнения във филми на Дейвид Линч, Питър Уиър, Дейвид О`Ръсел, Робърт Земекис, Тейлър Хакфорд и др.
Освен в киното Роселини има и успешна телевизионна кариера.
Изабела Роселини е дъщеря на италианския режисьор Роберто Роселини и на шведската актриса Ингрид Бергман.
Европейската филмова академия е основана в Берлин през 1989 г. с цел промотиране на европейското кино.
Дженифър Лопес се появи в светлината на прожекторите на Международния филмов фестивал в Торонто, за да представи новата си продукция Unstoppable, предаде АФП.
Във филма 55-годишната актриса, певица и танцьорка е в ролята на майката на състезател по борба, изигран от Джарел Джером, който успява да постигне сериозни успехи, въпреки че е роден без десен крак.
"Когато прочетох сценария, се почувстват като толкова много жени, сред които и аз, които могат да бъдат свързани с битките, през които преминават в живота си", каза Дженифър Лопес пред медиите. "Това е латиноистория, толкова вдъхновяваща... Нещо, което наистина ме докосна".
Преминаването й по червения килим на най-големия филмов фестивал в Северна Америка беше първата публична изява след обявяването на развода с актьора Бен Афлек. Той е съпродуцент на филма заедно с приятеля си Мат Деймън, но не
Представени са ордени и възпоменателни медали по повод на годишнини от Априлската епопея от 1876 г., отличия за участие в Освободителната война от 1877–1878 година, медали по повод на Съединението на България и Сръбско-българската война от 1885–1886 година, възпоменателни медали за Независимостта на Царство България от 1908 година.
Периодът на войните е отбелязан с издаването на ордени и медали за храброст и военни заслуги, като представените в изложбата Орден за храброст на полк. Борис Славов – командир на 27-и Чепински полк, войнишкият кръст за храброст на поручик Иван Батаклиев – впоследствие изтъкнат учен, професор в Софийския университет, както и други отличия, включително чуждестранни, връчвани на български военни – германски „Железен кръст", османски орден „Звездата на Галиполи“.
Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сц
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
Френският късометражен филм "Жени на доброто" (Women of Virtue) и българският "Леванти" ще бъдат показани премиерно на 11 октомври в Културен дом НХК в Бургас. На събитието ще присъстват и техните режисьори, съобщават от културната институция в морския град.
Те са част от проекта „Четири сезона“, замислен първоначално като копродукция на България, Франция, Великобритания и Германия, но неосъществен заради пандемията от КОВИД-19. Като следствие на идеята обаче на екран са вече два късометражни филма. Единият е реализиран във Франция, а другият - в България и с подкрепата на Община Бургас, където преминават част от снимките, допълват от пресцентъра на градската администрация.
Между прожекциите на двата филма публиката ще може да се срещне лично и да разговаря с режисьори и продуценти на лентите - съответно Стефани Халфон от Франция и Ванина Кондова от Б
Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.
Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп
Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов е четвърта седмица най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Общият брой на зрителите на филма надхвърли половин милион души, а приходите са 6 799 090 лева.
По този начин "Гунди – Легенда за любовта" стана първият филм в новата история на България, преминал границата от 500 000 зрители. Със своите 507 759 продадени билета, филмът за Георги Аспарухов се утвърждава не само като най-гледаното българско заглавие, но и като най-гледания филм в кината у нас след 10 ноември 1989 година, съобщиха от екипа на продукцията.
На втора позиция е първата премиера от миналия уикенд - "Код: Червено" с Дуейн Джонсън - Скалата в главната роля. Представянето на Коледа по нестандартен начин, а именно с издирването на дядо Коледа о
Експонирани са отличия на военни от Антантата, попаднали в български плен, поясняват от музея.
В изложбата са представени ордените „За гражданска заслуга“ III ст. и „Св. Александър“ IV ст., връчени на проф. Батаклиев от цар Борис III, ордените „Народна република България“ I ст. и „Кирил и Методий“ I ст. – с последния е удостоено НЧ „Виделина“ в Пазарджик.
Посетителите могат да видят отличията на народната певица Надка Караджова – орден „Стара планина“ и други отличия от периода на най-новата българска история, съхранявани във фонда на музея.