Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.
Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.
Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.
Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.
Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.
Заподозреният остава в ареста.
Втори заподозрян,
Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ”Ал Ахрам”.
Първоначално посетителите ще могат да видят главната зала, а останалите секции ще бъдат отваряни постепенно в подготовка за дългоочакваното официално откриване.
През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите имат достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Втори. Вече се изгражда пешеходен мост с дължина около 1200 метра към намиращите се в непосредствена близост пирамиди на Хеопс, Хефрен и Микерин.
Големият египетски музей, разположен върху 480 хиляди кв. метра, е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Централна част от експозицията ще бъдат пет хиля
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.
Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.
Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.
Откриването на фреските е част от изложба, посветена н
Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“.
Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.
Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "
Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.
Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко различен. В живота ми се случиха какви ли не фантастични открития, комуникационни системи, джиесеми... Но съм убеден, че фотошопът никога няма да се трогне от детска мечта, от детска сълза или усмивка. Винаги ще има нужда от бял лист, молив и мечта. За да има пъстри цветя и весели кончета, които карат децата да се усмихват“, казва още той.
През 1979 г. Любомир Далчев, произнася слово на откриването на изложбата на Маргарит Цанев, в което казва: „Пред нас са творбите - плод на двегодишен труд на младия Маргарит Цанев. Той ни е завещал част от своето голямо и топло сърце и част от неизчерпаемото си въображение, оставил ни е тези прекрасни рисунки и изискани скулптури. За съжаление, другата, по-голяма част от дарованието си, от творческата си експанзия, от бъдещето си на творец той е отнесъл със себе си завинаги във вечността. И все пак малкото, което ни е оставил Маргарит, безспорно носи белега на голямото изкуство“.
По думите му изкуството на Маргарит Цанев има много сила и самобитност.
„То ни грабва и ни увлича, кара ни да преживяваме и да мислим. Ако Цанев беше жив и продължаваше да твори със същата енергия и любов, каквато виждаме тук, убеден съм, че той би бил един от най- крупните наши творци и не само наши, но би оставил следа и в цялото съвременно изобразително изкуство”, казва още Любомир Далчев.
Два концерта с филмова музика ще изнесе днес и утре Плевенската филхармония под диригентството на Борислав Йоцов във Варна, съобщават организаторите. Солисти са с Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. На сцената на Фестивалния комплекс с тях ще бъдат и джаз музикантите Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов, Михаил Йосифов.
Варна е единственият град, в който Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов ще представят двойна доза от своите проекти, посветени на музиката в киното, с които обикалят страната, подчертават от екипа на спектакъла. По думите на певицата, причината е, че са били очаровани от любовта, с която варненската публика е посрещнала техния спектакъл „Да послушаме кино“ преди година.
Първият концерт днес е с атмосферата на незабравимите мелодии от големите български филми. Организаторите припомнят, че програмата получи наград
Алтернативната рок група No More Many More представя нова песен и видео – на 28 септември, на сцената на „Тънка червена линия“, съобщават от Projector Plus.
Тази година No More Many More навършва 11 години на българската музикална сцена и се подготвя да зарадва своите фенове с нов, пети албум, който носи работното заглавие „Тук съм”. Сингълът „Както винаги” е третата песен, която излиза от този проект и дава представа за новите музикални хоризонти, които групата ще разгърне през пролетта на 2025 година, когато се очаква официалното излизане на албума.
Видеото е на Chewbacca, с която бандата традиционно работи. Част от кадрите са заснети в бомбоубежище. Любопитното е, че клипът включва и фенове на групата като герои в него.
В No
В София вече се чувстваме като у дома си. Тук се върнахме при приятели. Обожаваме България. Това казаха част от артистите в мюзикъла „Фантомът на операта“, който се завръща у нас за втори път тази година.
От 29 август до 5 септември в зала 1 на НДК предстоят общо девет представления. След София екипът заминава за Лисабон, след това – за Базел, Прага и Антверпен, Прибалтика и Скандинавието.
„Връщаме се тук заради невероятното посрещане, което имахме първия път. Целият ни екип беше единодушен, че трябва да дойдем отново“, каза Дъги Картър. Той изпълнява ролята на Раул.
„Този прекрасен град – София, е единственият от турнето, в който се връщаме за втори път. И това ни прави много щастливи и нетърпеливи да се срещнем с публиката
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация.
На 21-ви септември в "Градините на света" в Пазарджик актьорът Одисеас Канлис и неговият екип от град Солун ще покажат своето изкуство. Спектакълът „Карагьозис – певецът“ ще изненада, ще разсмее, забавлява, но и ще накара малки и големи да се замислят за човешките добродетели и да си тръгнат с поука. Входът е напълно свободен за всички посетители, добавят още от Община Пазарджик.
От 2009 година Театърът на сенките е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той е характерен за Гърция и Турция на Балканите, но е малко популярен у нас. Съществуват три теории за възникването на Театъра на сенките. Едната признава турския му произход. Втората лансира идеята за Гърция като родина н
/ВСР