NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца
2586
Тонът на времето

Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца

Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия. „Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета

| 14 Октомври 2024, 10:03 ч.
Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца
Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца
Снимка © Националната галерия

Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.

Изложба живопис на волейболната легенда Георги Василев бе открита във фоайето на Дом-паметник „Йордан Йовков“ в Добрич.

Изложени са 65 картини, които могат да бъдат закупени от почитатели на изкуството.

Ключовата картина изобразява къщата на поп Дочо Чернаев в село Саръджа (днес Росица), а поп Дочо е прототип на едноименния герой на Йордан Йовков от повестта “Жътвари”. Той е и прадядо на Георги Василев.

“Аз и моето семейство разбрахме този факт на смъртното легло на баща ми. Поп Дочо Чернаев е неговият дядо, тоест на майка му е баща. Никой не знаеше този факт по простата причина, че той остава сирак, роден в село, в тази къща. Признавам си, че ръката ми трепереше, когато рисувах това, защото той е играл на тази поляна, както я виждате на картината, в такъв вид е в момента къщата”, каза Георги Василев на откриването на изложба

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят

Най-големите кънтри звезди се присъединяват към благотворителен концерт, а Тейлър Суифт направи дарение, за да помогнат на хората, засегнати от ураганите „Хелийн“ и „Милтън“, предаде Ройтерс. 

Поп звездата Суифт е направила дарение от 5 млн. щатски долара на организация с нестопанска цел Feeding America, за да подпомогне възстановяването от последиците от бурите. „Благодарим ти, Тейлър, че ни подкрепи“, каза в изявление главният изпълнителен директор Клер Бабино-Фонтенот. 

Голяма част от южната част на САЩ бе връхлетяна от смъртоносната сила на урагана „Хелийн“ преди по-малко от две седмици. „Милтън“ достигна Флорида в сряда. Очаква се и двете бури да нанесат щети за милиарди долари. 

Кийт Ърбан, Люк Кумс, Ерик Чърч и други кънтри музиканти организират благотворителен концерт на 26

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

Филмовият фестивал във Венеция се готви да посрещне тази вечер Лейди Гага и Хоакин Финикс за световната премиера на "Жокера: Лудост за двама", предаде Асошиейтед прес.

Лентата на Тод Филипс е сред най-дългоочакваните на форума. Филмът е част от конкурсната програма на 81-вото издание на форума във Венеция и се представя пет години, след като "Жокера" спечели наградата "Златен лъв", отбелязва Асошиейтед прес. 

Студиото "Уорнър брос" избра да представи мрачния комиксов филм на бляскавия фестивал, преди "Жокера: Лудост за двама" да излезе в киносалоните през октомври.

Във филма Артър Флек, изигран от Финикс, очаква зад решетките съдебен процес за престъпленията си. Той среща Харли Куин, в чийто образ се превъплъщава Лейди Гага.

Продължението на "Жокера" се състезава за основните награди на фестивала с филми като "Съседната стая" на Педро Алмодовар, Queer

„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.

По думите им изложбата „Пред очите ни“ в Националната галерия носи ретроспективен характер и представя някои от емблематичните творби на Калин Серапионов. „Сред най-ранните е скандално-ироничният видеофилм „Музеят – причина за среща и запознанство“ (1997), заснет преди почти 30 години в сградата, приемаща сегашната изложба.

Аналитичната „трилогия“ – приятелската закачка в „Топлата супа и моята домашна общност“ (1998), стриктната фронталност на портретите в „Основното ястие“ (2006) и бароковата пищност на „Десертът (с черешката на тортата)“ (2020), формират не само групов портрет в развитие на местната професионална общност, но и отразяват влиянието на технологичния растеж върху представата й за себе си“, отбелязват те.

В трите видеоканала на инсталацията с интригуващо название „Choose Training“ (2014), произлязло от ритуалите по избор на сложността на тренировката във фитнес-зала, Калин Серапионов оркестрира градските интериорни и екстериорни светлини по собствена партитура.

По думите на организаторите, отдавайки почит на класическото си художествено образование, авторът включва в изложбата и портрет, и абстрактна композиция. Според традициите на модернизма, сюжетът на портрета е подробно отразен в названието му – „Руса жена с червена рокля и ярко червило говори по телефона и пуши цигара“ (2016), и постига мечтан още от футуристите образ на движението динамика – със запис на вълновия обхват на цветовата графика, триизмерни криви и общува чрез езика на предпочетената видеотехнология. Абстракцията „Used/Loosen“ (2022) е постоянният танц на случайността, композиран и фиксиран от художника на повърхността на мониторното „платно“.

Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.

„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.  

Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.

Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“. 

На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.

Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.

Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели, 

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.

На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.

„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е

Екипът отбелязва, че изложбата на Калин Серапионов „Пред очите ни“ е изградена специално за традиционната архитектура на Двореца. 

Калин Серапионов e роден през 1967 във Враца. Завършва Националната художествена академия през 1996. Занимава се с видео от края на 90-те години на миналия век. Участвал е в множество изложби в Германия, Израел, Русия, Унгария, Австрия, България. Негови творби са притежание на СГХГ, Художествения фонд на Министерството на външните работи, частни колекции в България и чужбина.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
2586
Тонът на времето

Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца

Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца.Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.

| 14 Октомври 2024, 10:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца
Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца
Снимка © Националната галерия

Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.

„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.

Изложба живопис на волейболната легенда Георги Василев бе открита във фоайето на Дом-паметник „Йордан Йовков“ в Добрич.

Изложени са 65 картини, които могат да бъдат закупени от почитатели на изкуството.

Ключовата картина изобразява къщата на поп Дочо Чернаев в село Саръджа (днес Росица), а поп Дочо е прототип на едноименния герой на Йордан Йовков от повестта “Жътвари”. Той е и прадядо на Георги Василев.

“Аз и моето семейство разбрахме този факт на смъртното легло на баща ми. Поп Дочо Чернаев е неговият дядо, тоест на майка му е баща. Никой не знаеше този факт по простата причина, че той остава сирак, роден в село, в тази къща. Признавам си, че ръката ми трепереше, когато рисувах това, защото той е играл на тази поляна, както я виждате на картината, в такъв вид е в момента къщата”, каза Георги Василев на откриването на изложба

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят

Най-големите кънтри звезди се присъединяват към благотворителен концерт, а Тейлър Суифт направи дарение, за да помогнат на хората, засегнати от ураганите „Хелийн“ и „Милтън“, предаде Ройтерс. 

Поп звездата Суифт е направила дарение от 5 млн. щатски долара на организация с нестопанска цел Feeding America, за да подпомогне възстановяването от последиците от бурите. „Благодарим ти, Тейлър, че ни подкрепи“, каза в изявление главният изпълнителен директор Клер Бабино-Фонтенот. 

Голяма част от южната част на САЩ бе връхлетяна от смъртоносната сила на урагана „Хелийн“ преди по-малко от две седмици. „Милтън“ достигна Флорида в сряда. Очаква се и двете бури да нанесат щети за милиарди долари. 

Кийт Ърбан, Люк Кумс, Ерик Чърч и други кънтри музиканти организират благотворителен концерт на 26

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

Филмовият фестивал във Венеция се готви да посрещне тази вечер Лейди Гага и Хоакин Финикс за световната премиера на "Жокера: Лудост за двама", предаде Асошиейтед прес.

Лентата на Тод Филипс е сред най-дългоочакваните на форума. Филмът е част от конкурсната програма на 81-вото издание на форума във Венеция и се представя пет години, след като "Жокера" спечели наградата "Златен лъв", отбелязва Асошиейтед прес. 

Студиото "Уорнър брос" избра да представи мрачния комиксов филм на бляскавия фестивал, преди "Жокера: Лудост за двама" да излезе в киносалоните през октомври.

Във филма Артър Флек, изигран от Финикс, очаква зад решетките съдебен процес за престъпленията си. Той среща Харли Куин, в чийто образ се превъплъщава Лейди Гага.

Продължението на "Жокера" се състезава за основните награди на фестивала с филми като "Съседната стая" на Педро Алмодовар, Queer

По думите им изложбата „Пред очите ни“ в Националната галерия носи ретроспективен характер и представя някои от емблематичните творби на Калин Серапионов. „Сред най-ранните е скандално-ироничният видеофилм „Музеят – причина за среща и запознанство“ (1997), заснет преди почти 30 години в сградата, приемаща сегашната изложба.

Аналитичната „трилогия“ – приятелската закачка в „Топлата супа и моята домашна общност“ (1998), стриктната фронталност на портретите в „Основното ястие“ (2006) и бароковата пищност на „Десертът (с черешката на тортата)“ (2020), формират не само групов портрет в развитие на местната професионална общност, но и отразяват влиянието на технологичния растеж върху представата й за себе си“, отбелязват те.

Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.

„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.  

Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.

Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“. 

На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.

Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.

Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели, 

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.

На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.

„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е

В трите видеоканала на инсталацията с интригуващо название „Choose Training“ (2014), произлязло от ритуалите по избор на сложността на тренировката във фитнес-зала, Калин Серапионов оркестрира градските интериорни и екстериорни светлини по собствена партитура.

По думите на организаторите, отдавайки почит на класическото си художествено образование, авторът включва в изложбата и портрет, и абстрактна композиция. Според традициите на модернизма, сюжетът на портрета е подробно отразен в названието му – „Руса жена с червена рокля и ярко червило говори по телефона и пуши цигара“ (2016), и постига мечтан още от футуристите образ на движението динамика – със запис на вълновия обхват на цветовата графика, триизмерни криви и общува чрез езика на предпочетената видеотехнология. Абстракцията „Used/Loosen“ (2022) е постоянният танц на случайността, композиран и фиксиран от художника на повърхността на мониторното „платно“.

Екипът отбелязва, че изложбата на Калин Серапионов „Пред очите ни“ е изградена специално за традиционната архитектура на Двореца. 

Калин Серапионов e роден през 1967 във Враца. Завършва Националната художествена академия през 1996. Занимава се с видео от края на 90-те години на миналия век. Участвал е в множество изложби в Германия, Израел, Русия, Унгария, Австрия, България. Негови творби са притежание на СГХГ, Художествения фонд на Министерството на външните работи, частни колекции в България и чужбина.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.