NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
3190
Творчески отражения

Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“

Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „Анел“, съобщават организаторите. „Зрителите имат възможността да се насладят на откупени картини от изложби, които вече са се състояли в галерията. Сред тях са самостоятелните експозиции на Цанко Цанков, Владимир Пенев, Вълчан Петров, проф

| 13 Октомври 2024, 13:34 ч.
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Снимка © DFA

Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“.

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.

Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио

Преди 14 години в Русе представихме спектакъла "Шоколадовият войник" - по пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът", с режисьор Николай Поляков. Спомените ми от него са прекрасни - пълни салони и благодарна публика. Тогава никой от нас не се обиди - нито актьорите, нито режисьорът, нито зрителите. По тази причина ми е много странно това, което се случи снощи пред Народния театър, коментира русенската актриса Евгения Явашева. 

В "Шоколадовият войник" през 2010 г. в Русе тя се е превъплътила в образа на прислужницата Лука. 

"Играхме спектакъла с огромно удоволствие. Самият репетиционен процес беше прекрасен - със страхотен актьорски състав. Дали спектакълът е докоснал някого, това е съвсем друг въпрос, но нямаше такъв казус. Когато разбрах какво се е случило снощи, онемях. Не мога и да си представя, че може да има такъв вид агресия спрямо изкуство, спрямо таз

Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес. 

Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.

Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто. 

Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път. 

През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината. 

Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „Анел“, съобщават организаторите.

„Зрителите имат възможността да се насладят на откупени картини от изложби, които вече са се състояли в галерията. Сред тях са самостоятелните експозиции на Цанко Цанков, Владимир Пенев, Вълчан Петров, проф. Кирил Божков, Николай Янакиев, Станислав Божанков и Явор Цанев. Тези произведения, отразяващи оригиналния  почерк на авторите, ще могат да бъдат видени в рамките на експозицията, бидейки част от колекцията на фонда“, коментира кураторът на проекта Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й колекцията с произведения на изкуството на фонда е резултат от дългогодишната страст на Ангел Симеонов към българското изобразително изкуство. Тя включва над 1500 творби – картини, рисунки, пластики и скулптури, събирани през последните години.

„Важен елемент в създаването на тази колекция е стремежът не само да се съхранят ценни произведения на изкуството, но и да се популяризира културното и историческото наследство на България. Така се осъществява приносът на частното колекционерство към обществото – чрез публични изложби и събития, които представят българските художници и скулптори на различни платформи“, коментира Пламена Димитрова-Рачева.

През 2023 г. колекцията участва в няколко изложби в „Анел“, сред които са самостоятелни експозиции на световноизвестни автори като Кристо и Жан Клод, но и на познати български майстори като проф. Иван Славов, проф. Георги Чапкънов, Петър Пиронков, Петър Георгиев Рей, Соня Русков, Криста и проф. Зиятин Нуриев.

Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.

За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.

Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.

Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП. 

Настоящото издание на проявата е 21-во поред.

За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н

Искам да прегърна всеки един от вас, каза Кичка Бодурова на своите почитатели, изпълнили до краен предел зала 1 на НДК на 11 ноември вечера. С концерт, продължил над два часа и половина, обичаната изпълнителка отбеляза 50 години на сцената. 

„След толкова години и след толкова изминати пътища, толкова далеч, от другата страна на планетата, искам да ви благодаря от всяка клетка на моето сърце. Написах следващата песен, когато бях далеч от вас. Тогава бях в една приказна градина и молех вятъра да ме доведе при вас. Благодаря ви, че сте с мен“, каза певицата.

Между изпълненията тя припомняше имената, с които се е срещнала през своята кариера: „Димитър Гетов е един от композиторите, с които съм работила много, както и Развигор Попов, с когото направихме цял албум“. На концерта прозвуча най-нова

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Изпълнителят Веселин Маринов изнесе вчера концерт в читалище "Братя Миладинови-1914"- Петрич.

"Винаги съм имал респект към Петрич, защото това е градът на Евтим Евтимов, който ме накара да обичам българската литература", каза певецът .

Той допълни, че от града е и композиторът Светослав Лобошки, с когото е свързан професионалният път на изпълнителя през последните години.

Певецът представи в Петрич новия си албум "Лесен за обичане" и своя биографична книга, издадена по повод юбилея му.

Културните прояви в Народното читалище "Братя Миладинови" продължават през октомври с гостуване на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград с постановката „Железният светилник“. На 24 октомври ще бъде представена театралната постановка „Съседите отгоре“.

Предстои тържественото отбелязване и на 110-годишния юбилей на чит

45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” ще бъде отбелязано тържествено в камерната зала на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври.

Церемонията се провежда в навечерието на второто издание на Международния хоров фестивал „Земя на славни предци", който ще събере стотици хористи от 14 формации от различни краища на България и Румъния, съобщи Емил Мирчев от читалището в Нови пазар.

В тазгодишното издание на фестивала са предвидени четири концерта: в православния храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев - 1872", в Националните историко-археологически резервати „Мадара" и „Плиска". В първия фестивален ден ще се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлаг

В колективната изложба „Тя, жената“ се включиха автори като проф. Валентин Старчев, проф. Вихрони Попнеделев, проф. Ивайло Мирчев, Николай Панайотов и Марко Марков. Друга колективна изложба - „Заедно – випуск’81“, представи творби на Васко Струмев, Владимир Пенев, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Николай Янакиев.

„Частното колекционерство играе ключова роля в запазването и популяризирането на изкуството в обществото. То предоставя платформа за изява на малко познати или нови автори, както и за съхранение на вече утвърдени майстори. Чрез подобни инициативи ценителите и широката публика получават достъп до богатото културно наследство на България, като същевременно се стимулира интересът към съвременните творци“, смята Пламена Димитрова-Рачева. Тя е изкуствовед и художник.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър Вецин подрежда „Малък свят“ в галерия „Париж“
Димитър Вецин подрежда изложбата „Малък свят“ в столичната галерия „Париж“ след двегодишно прекъсване. Откриването е на 26 ноември, като експозицията ще пр ...
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Стефания Сандрели пристигна в България
Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на &bdqu ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника. Експозицията ще е в музей-галерия „А ...
Биография: Светослав Обретенов
Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че ...
Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич
Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич. Концертът ще се състои на 28 ноември в Концертното студио на Радио Варна, съобщават от Театрално-м ...
Южнокорейската кейпоп група "Атийз" оглави класацията на "Билборд" за албуми
Южнокорейската момчешка кейпоп група "Атийз" за втори път в кариерата си оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Момчетата от "Атийз" се позиционирах ...
За актьора Дуейн Джонсън не е смущаващо зрителите да пеят в киносалоните
Дуейн Джонсън смята, че феновете не трябва да се притесняват да пеят в киносалоните, съобщи Би Би Си. Това каза той в интервю за британската медия по време на премиерата на филма & ...
Тикер в 20:00 ч.
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време ...
Начало Творчески отражения
3190
Творчески отражения

Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“

Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“.Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „Анел“, съобщават организаторите.

| 13 Октомври 2024, 13:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Снимка © DFA

Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“.

Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „Анел“, съобщават организаторите.

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.

Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио

Преди 14 години в Русе представихме спектакъла "Шоколадовият войник" - по пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът", с режисьор Николай Поляков. Спомените ми от него са прекрасни - пълни салони и благодарна публика. Тогава никой от нас не се обиди - нито актьорите, нито режисьорът, нито зрителите. По тази причина ми е много странно това, което се случи снощи пред Народния театър, коментира русенската актриса Евгения Явашева. 

В "Шоколадовият войник" през 2010 г. в Русе тя се е превъплътила в образа на прислужницата Лука. 

"Играхме спектакъла с огромно удоволствие. Самият репетиционен процес беше прекрасен - със страхотен актьорски състав. Дали спектакълът е докоснал някого, това е съвсем друг въпрос, но нямаше такъв казус. Когато разбрах какво се е случило снощи, онемях. Не мога и да си представя, че може да има такъв вид агресия спрямо изкуство, спрямо таз

Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес. 

Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.

Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто. 

Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път. 

През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината. 

Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

„Зрителите имат възможността да се насладят на откупени картини от изложби, които вече са се състояли в галерията. Сред тях са самостоятелните експозиции на Цанко Цанков, Владимир Пенев, Вълчан Петров, проф. Кирил Божков, Николай Янакиев, Станислав Божанков и Явор Цанев. Тези произведения, отразяващи оригиналния  почерк на авторите, ще могат да бъдат видени в рамките на експозицията, бидейки част от колекцията на фонда“, коментира кураторът на проекта Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й колекцията с произведения на изкуството на фонда е резултат от дългогодишната страст на Ангел Симеонов към българското изобразително изкуство. Тя включва над 1500 творби – картини, рисунки, пластики и скулптури, събирани през последните години.

Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.

За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.

Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.

Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП. 

Настоящото издание на проявата е 21-во поред.

За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н

Искам да прегърна всеки един от вас, каза Кичка Бодурова на своите почитатели, изпълнили до краен предел зала 1 на НДК на 11 ноември вечера. С концерт, продължил над два часа и половина, обичаната изпълнителка отбеляза 50 години на сцената. 

„След толкова години и след толкова изминати пътища, толкова далеч, от другата страна на планетата, искам да ви благодаря от всяка клетка на моето сърце. Написах следващата песен, когато бях далеч от вас. Тогава бях в една приказна градина и молех вятъра да ме доведе при вас. Благодаря ви, че сте с мен“, каза певицата.

Между изпълненията тя припомняше имената, с които се е срещнала през своята кариера: „Димитър Гетов е един от композиторите, с които съм работила много, както и Развигор Попов, с когото направихме цял албум“. На концерта прозвуча най-нова

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Изпълнителят Веселин Маринов изнесе вчера концерт в читалище "Братя Миладинови-1914"- Петрич.

"Винаги съм имал респект към Петрич, защото това е градът на Евтим Евтимов, който ме накара да обичам българската литература", каза певецът .

Той допълни, че от града е и композиторът Светослав Лобошки, с когото е свързан професионалният път на изпълнителя през последните години.

Певецът представи в Петрич новия си албум "Лесен за обичане" и своя биографична книга, издадена по повод юбилея му.

Културните прояви в Народното читалище "Братя Миладинови" продължават през октомври с гостуване на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград с постановката „Железният светилник“. На 24 октомври ще бъде представена театралната постановка „Съседите отгоре“.

Предстои тържественото отбелязване и на 110-годишния юбилей на чит

45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” ще бъде отбелязано тържествено в камерната зала на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври.

Церемонията се провежда в навечерието на второто издание на Международния хоров фестивал „Земя на славни предци", който ще събере стотици хористи от 14 формации от различни краища на България и Румъния, съобщи Емил Мирчев от читалището в Нови пазар.

В тазгодишното издание на фестивала са предвидени четири концерта: в православния храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев - 1872", в Националните историко-археологически резервати „Мадара" и „Плиска". В първия фестивален ден ще се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлаг

„Важен елемент в създаването на тази колекция е стремежът не само да се съхранят ценни произведения на изкуството, но и да се популяризира културното и историческото наследство на България. Така се осъществява приносът на частното колекционерство към обществото – чрез публични изложби и събития, които представят българските художници и скулптори на различни платформи“, коментира Пламена Димитрова-Рачева.

През 2023 г. колекцията участва в няколко изложби в „Анел“, сред които са самостоятелни експозиции на световноизвестни автори като Кристо и Жан Клод, но и на познати български майстори като проф. Иван Славов, проф. Георги Чапкънов, Петър Пиронков, Петър Георгиев Рей, Соня Русков, Криста и проф. Зиятин Нуриев.

В колективната изложба „Тя, жената“ се включиха автори като проф. Валентин Старчев, проф. Вихрони Попнеделев, проф. Ивайло Мирчев, Николай Панайотов и Марко Марков. Друга колективна изложба - „Заедно – випуск’81“, представи творби на Васко Струмев, Владимир Пенев, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Николай Янакиев.

„Частното колекционерство играе ключова роля в запазването и популяризирането на изкуството в обществото. То предоставя платформа за изява на малко познати или нови автори, както и за съхранение на вече утвърдени майстори. Чрез подобни инициативи ценителите и широката публика получават достъп до богатото културно наследство на България, като същевременно се стимулира интересът към съвременните творци“, смята Пламена Димитрова-Рачева. Тя е изкуствовед и художник.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър Вецин подрежда „Малък свят“ в галерия „Париж“
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Стефания Сандрели пристигна в България
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Под прожектора
Биография: Светослав Обретенов
Тонът на времето
Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.