NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Биография: Нана Мускури
3194
Цветни аспекти

Биография: Нана Мускури

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г

| 13 Октомври 2024, 10:00 ч.
Биография: Нана Мускури
Биография: Нана Мускури
Снимка © AP / Vasilis Psomas

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.

 „За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.

В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.

Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.

Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов. 

Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията. 

В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т

В областната администрация в Смолян ще бъде открита изложба живопис „Родопа – люлка на таланти“ на 11 млади художници, възпитаници на Професионалната гимназия за приложни изкуства, съобщи Рада Кузманова – пресаташе на администрацията.

Тя посочи, че през юли изложбата е била в Мраморното фоайе на Народното събрание.

По покана на областната администрация творбите ще бъдат подредени в Атриума, за да може и жителите на областта да видят творбите на младите художници.

Изложбата представя 28 живописни творби на възпитаници на гимназията. Сред тях са Стефания Дуева, Веселина Алексиева. Миранда Мусабашова, Евгения Игорова, Иван Сабрутев, Гергана Коровска, Антон Георгиев, Витан Йорданов. Анастасия Иванова, Никол Коджаманова и Николина Дамянова.

Професионалната гимназия за приложни изкуства в Смолян е създадена през 1976 година като Средно

Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция. 

В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.

В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.

На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет",  "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин".  В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.

На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талант проличава, когато е едва шестгодишна, а на уроци по пеене тръгва на 12 години. 

През 1950 г. Мускури е приета в Консерваторията в Атина, където изучава класическа музика с акцент върху операта. Тя обаче решава да експериментира и с джаз, увлечена от тази музика напуска Консерваторията и започва изяви в джаз клубове, като изпълнява основно песни от репертоара на Ела Фицджералд. През 1957 г. Нана Мускури записва и първата си песен - Fascination, която е на гръцки, и на английски език. 

В този период среща и гръцкия композитор Манос Хадзидакис, който е впечатлен от гласа й. Двамата започват да работят заедно, като тандемът жъне творчески успехи. През 1961 г. Нана Мускури участва в саундтрака на германски документален филм за Гърция. В резултат на това се появява сингълът на немски език White Roses from Athens, като песента е адаптирана от Хадзидакис от гръцкия фолклор. Тя постига сериозни успехи, като се продава в над един милион копия в Германия. По-късно хитът е преведен на няколко езика и се превръща в една от емблематичните мелодии на Мускури.

Изпълнителката е популярна и във Франция, където се мести да живее и пее на френски език. Сред най-известните песни на Мускури на френския е Je chante avec toi Liberté, записана през 1981 г. 

Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.

Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.

Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро). 

Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр

Група „Канела“ записа песен по текст на поета Веселин Ханчев (1919-1966).

Не за пръв път Цветан Ангелов – вокал и китара, Николай Дарадидов – бас и вокали, и Светослав Петров – барабани, се обръщат към класическа поезия, уточняват от екипа им.

„При всички случаи е по-трудно да се пише музика по готов текст, но ние смятаме, че Веселин Ханчев е докоснат от музата. Неговите стихове са така написани, че дори тривиални теми могат да те зашеметят. Това е полузабравена литература, която малко хора вече познават, а би било прекрасно, ако дадем началото на своеобразен ренесанс за този и други автори“, коментира Цветан Ангелов, който е и автор на музиката. 

„Работата по тази песен започна преди 10 години. Още от тогава

Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски  награди Представителен танцов състав "Чудесия", съобщиха от администрацията.

Формацията е част от съставите към Младежки дом Пазарджик и  спечели най-високото отличие – Гран при на Националния конкурс "Топ 10 Български танцов фолклор", проведен тази година в София. Състезанието е едно от най-престижните събития в България за непрофесионални танцови състави, представящи обработен фолклор. 

Община Пазарджик предостави парична награда от 2000 лв. 

Представителен танцов състав "Чудесия", с художествени ръководители Таня Димитрова и Димитър Димитров, е създаден през 2005 г. В него танцуват над 250 деца на възраст между 5 и 18 години. Формацията е носител на множество национални награди и отличия от международни фестивали.

Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.

Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.

Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.

В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.

„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.

Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н

Армин ван Бюрен е единственият диджей, избиран от сп. DJ Mag за номер 1 в света пет пъти, четири от които в поредни години - през 2007, 2008, 2009, 2010, и 2012 г.

Да бъдеш фен на денс музиката днес означава да познаваш и уважаваш наследството на Армин ван Бюрен и да се ангажираш с културата и прогреса на неговия звук и стил. Докато продължава да издава нова музика с френетично темпо, да изнася концерти по целия свят и да подготвя изключително популярното си седмично шоу A State of Trance, диджеят наскоро отдели време да отпразнува старта на невероятната си кариера. 

Преди четвърт век Армин ван Бюрен издава превърналото се в транс класика инструментално парче Communication -  крайъгълен камък по пътя му към върха. Тази година емблематичният химн официално навърши 25 години. Първоначално издадена на 19 юли 1999 г., инструменталната композиция бързо става любим

В началото на 60-те години на миналия век певицата набира популярност и в САЩ. През 1962 г. тя се запознава с Куинси Джоунс, който я убеждава да запише албум с американски джаз, озаглавен The Girl from Greece Sings. Американският певец Хари Белафонте чува и харесва албума. Той взема Мускури на турне с него през 1966 г. Двамата записват дуетен албум, озаглавен An Evening With Belafonte/Mouskouri.

По време на това турне Белафонте предлага на Мускури да свали характерните си очила с черни рамки, когато е на сцената. Тя е толкова недоволна от това искане, че иска да напусне шоуто само след два дни. В крайна сметка Белафонте отстъпва и уважава желанието да пее с очила, припомня електронното издание "Грийк рипортър".

Мускури изнася стотици концерти всяка година през цялата си кариера, която продължава повече от шест десетилетия. Тя е изкушена и от политиката, като в периода между 1994 г. и 1999 г. е член на Европейския парламент, като представлява Гърция. Нана Мускури развива и социална дейност, като през 1993 г. става посланик на добра воля на Фонда на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ) и се включва в доста инициативи, като първата е в Босна. 

До 2008 г. певицата е доста активна и на музикалната сцена. През юли 2008 г. изнася два концерта в Атина, с които иска да си вземе сбогом с публиката и да се оттегли.   

Изпълнителката обаче не може да стои далеч от сцената дейност  и се завръща през 2011 г. с концерт в Берлин, посветен на 50-ата годишнина от излизането на емблематичната песен White Roses from Athens. 

Извън сцената "чувствах, че остарявам. От това, че не пеех, се депресирах, почувствах се излишна. Непрекъснато бях болна, затова реших отново да тръгна на път", казва тя, цитирана от АФП. И по повод 80-ия си рожден ден, през 2014 г., Мускури отново поема на турне, което продължава три години. "Сцената е моят дом … Още от малка се качвах на сцената пред празна зала и мечтаех да пея. Не си представях обаче да направя кариера, още по-малко да стана известна в цял свят", споделя изпълнителката през 2016 г., цитирана от АФП. 

В навечерието на 90-ата си годишнина Нана Мускури отново казва, че планира да слезе от сцената. Тя обяви намерението си в интервю за списание "Шпигел". "Искам да направя още няколко концерта, а след това ще приключа. Мисля, че съм направила достатъчно", казва певицата. Тя е убедена,  че не трябва да се появява пред публиката си, ако не може да даде най-доброто от себе си. „Нямам право да изляза на сцената и да не пея добре, дори и публиката да ме аплодира", отбелязва Мускури.

По повод юбилея си тя ще издаде албум с някои от най-големите си хитове, записани отново с оркестър. "Когато слушам тези записи, не мога да скрия сълзите си", допълва тя пред "Шпигел". 

Нана Мускури в момента живее в Швейцария с втория си съпруг, продуцента Андре Шапел.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
3194
Цветни аспекти

Биография: Нана Мускури

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко.Това е философия.

| 13 Октомври 2024, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Нана Мускури
Биография: Нана Мускури
Снимка © AP / Vasilis Psomas

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.

 „За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.

В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.

Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.

Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов. 

Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията. 

В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т

В областната администрация в Смолян ще бъде открита изложба живопис „Родопа – люлка на таланти“ на 11 млади художници, възпитаници на Професионалната гимназия за приложни изкуства, съобщи Рада Кузманова – пресаташе на администрацията.

Тя посочи, че през юли изложбата е била в Мраморното фоайе на Народното събрание.

По покана на областната администрация творбите ще бъдат подредени в Атриума, за да може и жителите на областта да видят творбите на младите художници.

Изложбата представя 28 живописни творби на възпитаници на гимназията. Сред тях са Стефания Дуева, Веселина Алексиева. Миранда Мусабашова, Евгения Игорова, Иван Сабрутев, Гергана Коровска, Антон Георгиев, Витан Йорданов. Анастасия Иванова, Никол Коджаманова и Николина Дамянова.

Професионалната гимназия за приложни изкуства в Смолян е създадена през 1976 година като Средно

Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция. 

В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.

В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.

На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет",  "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин".  В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.

На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талант проличава, когато е едва шестгодишна, а на уроци по пеене тръгва на 12 години. 

През 1950 г. Мускури е приета в Консерваторията в Атина, където изучава класическа музика с акцент върху операта. Тя обаче решава да експериментира и с джаз, увлечена от тази музика напуска Консерваторията и започва изяви в джаз клубове, като изпълнява основно песни от репертоара на Ела Фицджералд. През 1957 г. Нана Мускури записва и първата си песен - Fascination, която е на гръцки, и на английски език. 

Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.

Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.

Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро). 

Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр

Група „Канела“ записа песен по текст на поета Веселин Ханчев (1919-1966).

Не за пръв път Цветан Ангелов – вокал и китара, Николай Дарадидов – бас и вокали, и Светослав Петров – барабани, се обръщат към класическа поезия, уточняват от екипа им.

„При всички случаи е по-трудно да се пише музика по готов текст, но ние смятаме, че Веселин Ханчев е докоснат от музата. Неговите стихове са така написани, че дори тривиални теми могат да те зашеметят. Това е полузабравена литература, която малко хора вече познават, а би било прекрасно, ако дадем началото на своеобразен ренесанс за този и други автори“, коментира Цветан Ангелов, който е и автор на музиката. 

„Работата по тази песен започна преди 10 години. Още от тогава

Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски  награди Представителен танцов състав "Чудесия", съобщиха от администрацията.

Формацията е част от съставите към Младежки дом Пазарджик и  спечели най-високото отличие – Гран при на Националния конкурс "Топ 10 Български танцов фолклор", проведен тази година в София. Състезанието е едно от най-престижните събития в България за непрофесионални танцови състави, представящи обработен фолклор. 

Община Пазарджик предостави парична награда от 2000 лв. 

Представителен танцов състав "Чудесия", с художествени ръководители Таня Димитрова и Димитър Димитров, е създаден през 2005 г. В него танцуват над 250 деца на възраст между 5 и 18 години. Формацията е носител на множество национални награди и отличия от международни фестивали.

Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.

Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.

Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.

В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.

„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.

Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н

Армин ван Бюрен е единственият диджей, избиран от сп. DJ Mag за номер 1 в света пет пъти, четири от които в поредни години - през 2007, 2008, 2009, 2010, и 2012 г.

Да бъдеш фен на денс музиката днес означава да познаваш и уважаваш наследството на Армин ван Бюрен и да се ангажираш с културата и прогреса на неговия звук и стил. Докато продължава да издава нова музика с френетично темпо, да изнася концерти по целия свят и да подготвя изключително популярното си седмично шоу A State of Trance, диджеят наскоро отдели време да отпразнува старта на невероятната си кариера. 

Преди четвърт век Армин ван Бюрен издава превърналото се в транс класика инструментално парче Communication -  крайъгълен камък по пътя му към върха. Тази година емблематичният химн официално навърши 25 години. Първоначално издадена на 19 юли 1999 г., инструменталната композиция бързо става любим

В този период среща и гръцкия композитор Манос Хадзидакис, който е впечатлен от гласа й. Двамата започват да работят заедно, като тандемът жъне творчески успехи. През 1961 г. Нана Мускури участва в саундтрака на германски документален филм за Гърция. В резултат на това се появява сингълът на немски език White Roses from Athens, като песента е адаптирана от Хадзидакис от гръцкия фолклор. Тя постига сериозни успехи, като се продава в над един милион копия в Германия. По-късно хитът е преведен на няколко езика и се превръща в една от емблематичните мелодии на Мускури.

Изпълнителката е популярна и във Франция, където се мести да живее и пее на френски език. Сред най-известните песни на Мускури на френския е Je chante avec toi Liberté, записана през 1981 г. 

В началото на 60-те години на миналия век певицата набира популярност и в САЩ. През 1962 г. тя се запознава с Куинси Джоунс, който я убеждава да запише албум с американски джаз, озаглавен The Girl from Greece Sings. Американският певец Хари Белафонте чува и харесва албума. Той взема Мускури на турне с него през 1966 г. Двамата записват дуетен албум, озаглавен An Evening With Belafonte/Mouskouri.

По време на това турне Белафонте предлага на Мускури да свали характерните си очила с черни рамки, когато е на сцената. Тя е толкова недоволна от това искане, че иска да напусне шоуто само след два дни. В крайна сметка Белафонте отстъпва и уважава желанието да пее с очила, припомня електронното издание "Грийк рипортър".

Мускури изнася стотици концерти всяка година през цялата си кариера, която продължава повече от шест десетилетия. Тя е изкушена и от политиката, като в периода между 1994 г. и 1999 г. е член на Европейския парламент, като представлява Гърция. Нана Мускури развива и социална дейност, като през 1993 г. става посланик на добра воля на Фонда на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ) и се включва в доста инициативи, като първата е в Босна. 

До 2008 г. певицата е доста активна и на музикалната сцена. През юли 2008 г. изнася два концерта в Атина, с които иска да си вземе сбогом с публиката и да се оттегли.   

Изпълнителката обаче не може да стои далеч от сцената дейност  и се завръща през 2011 г. с концерт в Берлин, посветен на 50-ата годишнина от излизането на емблематичната песен White Roses from Athens. 

Извън сцената "чувствах, че остарявам. От това, че не пеех, се депресирах, почувствах се излишна. Непрекъснато бях болна, затова реших отново да тръгна на път", казва тя, цитирана от АФП. И по повод 80-ия си рожден ден, през 2014 г., Мускури отново поема на турне, което продължава три години. "Сцената е моят дом … Още от малка се качвах на сцената пред празна зала и мечтаех да пея. Не си представях обаче да направя кариера, още по-малко да стана известна в цял свят", споделя изпълнителката през 2016 г., цитирана от АФП. 

В навечерието на 90-ата си годишнина Нана Мускури отново казва, че планира да слезе от сцената. Тя обяви намерението си в интервю за списание "Шпигел". "Искам да направя още няколко концерта, а след това ще приключа. Мисля, че съм направила достатъчно", казва певицата. Тя е убедена,  че не трябва да се появява пред публиката си, ако не може да даде най-доброто от себе си. „Нямам право да изляза на сцената и да не пея добре, дори и публиката да ме аплодира", отбелязва Мускури.

По повод юбилея си тя ще издаде албум с някои от най-големите си хитове, записани отново с оркестър. "Когато слушам тези записи, не мога да скрия сълзите си", допълва тя пред "Шпигел". 

Нана Мускури в момента живее в Швейцария с втория си съпруг, продуцента Андре Шапел.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.