NRD Начало
Събота, 2 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
3866
Цветни аспекти

В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап. На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз

| 12 Октомври 2024, 22:09 ч.
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
Снимка © БТА

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.

Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града. 

Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.

В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.

"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.

Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.

На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.

Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.

В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.

Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.

Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.

"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".

Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на

На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.

На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова. 

Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конкурса в размер на 8000 лв. Тя бе получена от автора на песента „Имам си една мечта“ Юлиян Слабаков. Наградата бе връчена от заместник-кмета Елина Димитрова.

Задачата да оцени и определи носителите на наградите в конкурса имаше жури с председател проф. Пламен Джуров и членове: доц. д-р Момчил Георгиев, Хайгашод Агасян, Ивайло Атанасов и Десислава Костантинова.

Създаването на музика за деца не е лесно нещо, защото децата крият в себе си много непознати реакции, имат друго въображение. Затова и един от най-великите композитори на 20 век, когато го запитали как се прави музика за деца, той отвърнал: „Като за възрастни, само че по-добре“, каза проф. Джуров от сцената на финалния концерт, преди да обяви носителя на първата награда. 

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.

Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.

„Лисицата и котараците“ представя ново видео, нова песен и нов член на групата. Събитието е на 1 ноември в Sofia Live Club и обещава ураган от рок, поп, джаз, фламенко, кънтри, естрада, реге и много други, информират организаторите.

Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца и Иван Велчев ще покажат за първи път видеото на песента „Здравей, покойник!“ по романа на Джордж Оруел „1984“. Режисьор е Кирил Добрев, а сценограф - Мариета Голомехова.

Публиката ще чуе за първи път и новата песен по романа на Стивън Кинг – „Гняв“.

„Лисицата и котараците“ разказва историите и перипетиите на литературни герои от велики романи като „Майстора и Маргарита" на Булгаков,

Галерия „Структура“ ще вземе участие в тазгодишното издание на Sofia Art Fair, което ще се проведе от 4 до 6 октомври в "София тех парк", информират от екипа на галерията.
 
„Нашата селекция показва произведения, които изследват взаимовръзката между съвременното изкуство и новите технологии. Всеки от представените автори използва тези различни възможности по свой специфичен начин, за да изрази собствените си възприятия и да открие нови, неочаквани посоки“, разказват от галерията.
 
Станимир Генов започва с генерирането на форми и обеми в 3D софтуер. Тези дигитални изображения служат като отправна точка за изграждането на живописни пейзажи, в които е кодирана пространствената информация на несъществуващи среди. Чрез този процес той изгражда лична реалност, която надхвърля импулсите на околния свят, разказват от екип

„Този конкурс даде много добри резултати по отношение на професионалните действия, творческите амбиции на колективите и на авторите. Тези песни могат да продължат да съществуват не само в сегашната опаковка с този аранжимент. В себе си имат потенциал да се запяват в училище – дори в началните класове, в прогимназията, а някои от тях са готови за големите фестивали за възрастни хора“, допълни проф. Джуров.

По-голямата част от песните, представени тази вечер, бяха изпълнени от Вокална група „Арлекино“ при читалище „Съгласие 1869“ с ръководител Виолета Боянова. Участие в музикалния спектакъл със свои изпълнения взеха Клубът по спортни танци „Прима денс“ и Балетното студио при читалище „Съгласие 1869“. Авторите на песните имаха право да изберат и поканят изпълнители на творбите си. 

Водеща на музикалната вечер бе актрисата Здрава Каменова заедно със своята дъщеря Ивайла Бояджиева.

Всички финални песни ще бъдат записани в изпълнение на Вокална група "Арлекино" в албум, който ще бъде разпространяван безплатно до училища и детски градини. Той ще бъде записан в студиото на известния плевенски музикант Максим Горанов.

"Музикална въртележка" се организира в годината, в която най-голямото плевенско читалище "Съгласие 1869" отбелязва своята 155-а годишнина. Конкурсът се реализира по проект, одобрен за финансиране от Национален фонд "Култура". Отпуснатите средства са в размер на 36 000 лв. НЧ "Съгласие 1869" има собствен принос в размер между 15 000 и 20 000 лв. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Откраднаха исторически предмети от Montacute House
Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ...
Галерия „Контраст“ представя изложба на Цветан Колев
Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“. Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи ...
Бургаска фотографска общност организира 16-ата си традиционна годишна изложба
Бургаската фотографска общност (БФО) ще открие своята 16-а поред традиционна годишна изложба на 4 ноември в Културен център "Морско казино", съобщават от сдружението, обединяващо ф ...
„Записки от подземието“ от Достоевски ще има премиера през ноември
„Записки от подземието“ от Достоевски ще има премиерни представления на 19 и 20 ноември в „Червената къща“.  Моноспектакълът на Александър Притуп е ре ...
Вторият сезон на "Игра на калмари" ще бъде "по-интригуващ", обещава създателят на сериала
Отмъщението ще се носи във въздуха в очаквания втори сезон на "Игра на калмари", предаде Ройтерс, като цитира създателя на сериала Хуанг Донг-хьок. Той обещава повече герои и по-з ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Новото театралното пространство „Кюпа“ представя пиеса за съвременния Одисей
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас ...
Български език звучи в песен на Joef Gipsy Kings Family
Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите ...
Документална поредица разказва историята на шведската поп група Ace of Base
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи &bd ...
Благотворителен концерт с цел закупуване на нов роял за театъра в Кюстендил изнесе 18-годишен музикант
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творб ...
Откраднаха исторически предмети от Montacute House
Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ...
Тикер в 22:00 ч.
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 но ...
Начало Цветни аспекти
3866
Цветни аспекти

В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“.На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито.

| 12 Октомври 2024, 22:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
Снимка © БТА

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.

На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.

Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града. 

Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.

В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.

"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.

Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.

На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.

Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.

В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.

Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.

Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.

"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".

Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на

На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова. 

Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конкурса в размер на 8000 лв. Тя бе получена от автора на песента „Имам си една мечта“ Юлиян Слабаков. Наградата бе връчена от заместник-кмета Елина Димитрова.

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.

Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.

„Лисицата и котараците“ представя ново видео, нова песен и нов член на групата. Събитието е на 1 ноември в Sofia Live Club и обещава ураган от рок, поп, джаз, фламенко, кънтри, естрада, реге и много други, информират организаторите.

Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца и Иван Велчев ще покажат за първи път видеото на песента „Здравей, покойник!“ по романа на Джордж Оруел „1984“. Режисьор е Кирил Добрев, а сценограф - Мариета Голомехова.

Публиката ще чуе за първи път и новата песен по романа на Стивън Кинг – „Гняв“.

„Лисицата и котараците“ разказва историите и перипетиите на литературни герои от велики романи като „Майстора и Маргарита" на Булгаков,

Галерия „Структура“ ще вземе участие в тазгодишното издание на Sofia Art Fair, което ще се проведе от 4 до 6 октомври в "София тех парк", информират от екипа на галерията.
 
„Нашата селекция показва произведения, които изследват взаимовръзката между съвременното изкуство и новите технологии. Всеки от представените автори използва тези различни възможности по свой специфичен начин, за да изрази собствените си възприятия и да открие нови, неочаквани посоки“, разказват от галерията.
 
Станимир Генов започва с генерирането на форми и обеми в 3D софтуер. Тези дигитални изображения служат като отправна точка за изграждането на живописни пейзажи, в които е кодирана пространствената информация на несъществуващи среди. Чрез този процес той изгражда лична реалност, която надхвърля импулсите на околния свят, разказват от екип

Задачата да оцени и определи носителите на наградите в конкурса имаше жури с председател проф. Пламен Джуров и членове: доц. д-р Момчил Георгиев, Хайгашод Агасян, Ивайло Атанасов и Десислава Костантинова.

Създаването на музика за деца не е лесно нещо, защото децата крият в себе си много непознати реакции, имат друго въображение. Затова и един от най-великите композитори на 20 век, когато го запитали как се прави музика за деца, той отвърнал: „Като за възрастни, само че по-добре“, каза проф. Джуров от сцената на финалния концерт, преди да обяви носителя на първата награда. 

„Този конкурс даде много добри резултати по отношение на професионалните действия, творческите амбиции на колективите и на авторите. Тези песни могат да продължат да съществуват не само в сегашната опаковка с този аранжимент. В себе си имат потенциал да се запяват в училище – дори в началните класове, в прогимназията, а някои от тях са готови за големите фестивали за възрастни хора“, допълни проф. Джуров.

По-голямата част от песните, представени тази вечер, бяха изпълнени от Вокална група „Арлекино“ при читалище „Съгласие 1869“ с ръководител Виолета Боянова. Участие в музикалния спектакъл със свои изпълнения взеха Клубът по спортни танци „Прима денс“ и Балетното студио при читалище „Съгласие 1869“. Авторите на песните имаха право да изберат и поканят изпълнители на творбите си. 

Водеща на музикалната вечер бе актрисата Здрава Каменова заедно със своята дъщеря Ивайла Бояджиева.

Всички финални песни ще бъдат записани в изпълнение на Вокална група "Арлекино" в албум, който ще бъде разпространяван безплатно до училища и детски градини. Той ще бъде записан в студиото на известния плевенски музикант Максим Горанов.

"Музикална въртележка" се организира в годината, в която най-голямото плевенско читалище "Съгласие 1869" отбелязва своята 155-а годишнина. Конкурсът се реализира по проект, одобрен за финансиране от Национален фонд "Култура". Отпуснатите средства са в размер на 36 000 лв. НЧ "Съгласие 1869" има собствен принос в размер между 15 000 и 20 000 лв. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Откраднаха исторически предмети от Montacute House
Галерия „Контраст“ представя изложба на Цветан Колев
Бургаска фотографска общност организира 16-ата си традиционна годишна изложба
„Записки от подземието“ от Достоевски ще има премиера през ноември
Вторият сезон на "Игра на калмари" ще бъде "по-интригуващ", обещава създателят на сериала
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Новото театралното пространство „Кюпа“ представя пиеса за съвременния Одисей
Авансцена
Български език звучи в песен на Joef Gipsy Kings Family
Тонът на времето
Документална поредица разказва историята на шведската поп група Ace of Base
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.