NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
3864
Цветни аспекти

В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап. На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз

| 12 Октомври 2024, 22:09 ч.
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
Снимка © БТА

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.  

The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене. 

Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.

Археологическата експозиция към Регионален исторически музей- Бургас представя три артефакта в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Нашият район е изключително богат на археология. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол имат основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", каза в интервю Мирослав Класнаков, уредник на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас.

Той допълни, че

Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест. 

Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.

Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.

Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн

 Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието. 

“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог. 

Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело. 

“Аутентик&rdqu

На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.

На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова. 

Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конкурса в размер на 8000 лв. Тя бе получена от автора на песента „Имам си една мечта“ Юлиян Слабаков. Наградата бе връчена от заместник-кмета Елина Димитрова.

Задачата да оцени и определи носителите на наградите в конкурса имаше жури с председател проф. Пламен Джуров и членове: доц. д-р Момчил Георгиев, Хайгашод Агасян, Ивайло Атанасов и Десислава Костантинова.

Създаването на музика за деца не е лесно нещо, защото децата крият в себе си много непознати реакции, имат друго въображение. Затова и един от най-великите композитори на 20 век, когато го запитали как се прави музика за деца, той отвърнал: „Като за възрастни, само че по-добре“, каза проф. Джуров от сцената на финалния концерт, преди да обяви носителя на първата награда. 

Научнофантастичният хорър "Пришълецът: Ромул" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

Филмът, режисиран от уругваеца Феде Алварес, реализира приходи от 41,5 милиона долара през дебютния си уикенд в киносалоните на САЩ и Канада. Постъпленията му от международните пазари възлизат на 66,7 милиона долара. 

Действието на "Пришълецът: Ромул" се развива между това на първите два филма от поредицата - емблематичните "Пришълецът" (1979) на Ридли Скот и "Пришълците" (1986) на Джеймс Камерън. Главната роля изпълнява актрисата Кейли Спейни.

"Пришълецът: Ромул" е деветият филм от вселената на "Пришълецът", чието начало преди 45 години поставя едноименният хорър на Скот. Анализаторите определят дебюта му в северноамериканския боксофис като "отличен". 

След три седмици на върха филмът "Дедпул &

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.

Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.

Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението

Актьорът и режисьор Валентин Танев ще напусне създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“ заради конфликт на интереси покрай скорошното му назначаване като временно изпълняващ длъжността директор на Общинския драматичен театър „Апостол Карамитев“  в Димитровград. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с кмета на Димитровград Иво Димов.

До изчистване на юридическия казус временен директор по административната част в театъра ще е ръководителят на Детски младежки център в Димитровград  Евгени Пенев, уточни Иво Димов. Валентин Танев остава засега в театъра като негов творчески директор, но подчерта, че в Димитровград е срещнал много подкрепа от местната власт за идеите си, а в театъра е открил изключителен екип.

Танев не уточни категорично дали има намерение да участва в конкурса за титулярното

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“.

Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и Поморие, съобщават организаторите.

Символичното начало ще бъде поставено с live студио от Драматичния театър в Пловдив, в петък, 15 ноември, от 14:00 до 16:00 ч. В петъчния ден има още няколко подгряващи събития, сред които и онлайн уъркшоп за разказване на истории.

„Нощ на театрите“ на 16 ноември започва от сутринта с детска програма. Народният театър „Иван Вазов“ ще предложи няколко представления на всички свои сцени в различни часове – „Петрови в грипа и около него“ в 00:01 ч. ще о

„Този конкурс даде много добри резултати по отношение на професионалните действия, творческите амбиции на колективите и на авторите. Тези песни могат да продължат да съществуват не само в сегашната опаковка с този аранжимент. В себе си имат потенциал да се запяват в училище – дори в началните класове, в прогимназията, а някои от тях са готови за големите фестивали за възрастни хора“, допълни проф. Джуров.

По-голямата част от песните, представени тази вечер, бяха изпълнени от Вокална група „Арлекино“ при читалище „Съгласие 1869“ с ръководител Виолета Боянова. Участие в музикалния спектакъл със свои изпълнения взеха Клубът по спортни танци „Прима денс“ и Балетното студио при читалище „Съгласие 1869“. Авторите на песните имаха право да изберат и поканят изпълнители на творбите си. 

Водеща на музикалната вечер бе актрисата Здрава Каменова заедно със своята дъщеря Ивайла Бояджиева.

Всички финални песни ще бъдат записани в изпълнение на Вокална група "Арлекино" в албум, който ще бъде разпространяван безплатно до училища и детски градини. Той ще бъде записан в студиото на известния плевенски музикант Максим Горанов.

"Музикална въртележка" се организира в годината, в която най-голямото плевенско читалище "Съгласие 1869" отбелязва своята 155-а годишнина. Конкурсът се реализира по проект, одобрен за финансиране от Национален фонд "Култура". Отпуснатите средства са в размер на 36 000 лв. НЧ "Съгласие 1869" има собствен принос в размер между 15 000 и 20 000 лв. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
3864
Цветни аспекти

В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“.На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито.

| 12 Октомври 2024, 22:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
В Плевен отличиха победителите в Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“
Снимка © БТА

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.

На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.  

The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене. 

Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.

Археологическата експозиция към Регионален исторически музей- Бургас представя три артефакта в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Нашият район е изключително богат на археология. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол имат основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", каза в интервю Мирослав Класнаков, уредник на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас.

Той допълни, че

Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест. 

Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.

Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.

Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн

 Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието. 

“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог. 

Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело. 

“Аутентик&rdqu

На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова. 

Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конкурса в размер на 8000 лв. Тя бе получена от автора на песента „Имам си една мечта“ Юлиян Слабаков. Наградата бе връчена от заместник-кмета Елина Димитрова.

Научнофантастичният хорър "Пришълецът: Ромул" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

Филмът, режисиран от уругваеца Феде Алварес, реализира приходи от 41,5 милиона долара през дебютния си уикенд в киносалоните на САЩ и Канада. Постъпленията му от международните пазари възлизат на 66,7 милиона долара. 

Действието на "Пришълецът: Ромул" се развива между това на първите два филма от поредицата - емблематичните "Пришълецът" (1979) на Ридли Скот и "Пришълците" (1986) на Джеймс Камерън. Главната роля изпълнява актрисата Кейли Спейни.

"Пришълецът: Ромул" е деветият филм от вселената на "Пришълецът", чието начало преди 45 години поставя едноименният хорър на Скот. Анализаторите определят дебюта му в северноамериканския боксофис като "отличен". 

След три седмици на върха филмът "Дедпул &

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.

Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.

Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението

Актьорът и режисьор Валентин Танев ще напусне създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“ заради конфликт на интереси покрай скорошното му назначаване като временно изпълняващ длъжността директор на Общинския драматичен театър „Апостол Карамитев“  в Димитровград. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с кмета на Димитровград Иво Димов.

До изчистване на юридическия казус временен директор по административната част в театъра ще е ръководителят на Детски младежки център в Димитровград  Евгени Пенев, уточни Иво Димов. Валентин Танев остава засега в театъра като негов творчески директор, но подчерта, че в Димитровград е срещнал много подкрепа от местната власт за идеите си, а в театъра е открил изключителен екип.

Танев не уточни категорично дали има намерение да участва в конкурса за титулярното

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“.

Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и Поморие, съобщават организаторите.

Символичното начало ще бъде поставено с live студио от Драматичния театър в Пловдив, в петък, 15 ноември, от 14:00 до 16:00 ч. В петъчния ден има още няколко подгряващи събития, сред които и онлайн уъркшоп за разказване на истории.

„Нощ на театрите“ на 16 ноември започва от сутринта с детска програма. Народният театър „Иван Вазов“ ще предложи няколко представления на всички свои сцени в различни часове – „Петрови в грипа и около него“ в 00:01 ч. ще о

Задачата да оцени и определи носителите на наградите в конкурса имаше жури с председател проф. Пламен Джуров и членове: доц. д-р Момчил Георгиев, Хайгашод Агасян, Ивайло Атанасов и Десислава Костантинова.

Създаването на музика за деца не е лесно нещо, защото децата крият в себе си много непознати реакции, имат друго въображение. Затова и един от най-великите композитори на 20 век, когато го запитали как се прави музика за деца, той отвърнал: „Като за възрастни, само че по-добре“, каза проф. Джуров от сцената на финалния концерт, преди да обяви носителя на първата награда. 

„Този конкурс даде много добри резултати по отношение на професионалните действия, творческите амбиции на колективите и на авторите. Тези песни могат да продължат да съществуват не само в сегашната опаковка с този аранжимент. В себе си имат потенциал да се запяват в училище – дори в началните класове, в прогимназията, а някои от тях са готови за големите фестивали за възрастни хора“, допълни проф. Джуров.

По-голямата част от песните, представени тази вечер, бяха изпълнени от Вокална група „Арлекино“ при читалище „Съгласие 1869“ с ръководител Виолета Боянова. Участие в музикалния спектакъл със свои изпълнения взеха Клубът по спортни танци „Прима денс“ и Балетното студио при читалище „Съгласие 1869“. Авторите на песните имаха право да изберат и поканят изпълнители на творбите си. 

Водеща на музикалната вечер бе актрисата Здрава Каменова заедно със своята дъщеря Ивайла Бояджиева.

Всички финални песни ще бъдат записани в изпълнение на Вокална група "Арлекино" в албум, който ще бъде разпространяван безплатно до училища и детски градини. Той ще бъде записан в студиото на известния плевенски музикант Максим Горанов.

"Музикална въртележка" се организира в годината, в която най-голямото плевенско читалище "Съгласие 1869" отбелязва своята 155-а годишнина. Конкурсът се реализира по проект, одобрен за финансиране от Национален фонд "Култура". Отпуснатите средства са в размер на 36 000 лв. НЧ "Съгласие 1869" има собствен принос в размер между 15 000 и 20 000 лв. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.