Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
Рок група „Монолит“ идва във Враца на предстоящото първо издание на Oktoberfest Vratsa, информираха от общинска администрация.
Оттам допълниха, че музикантите ще изпълнят някои от хитовите парчета на германската група "Скоприънс" .
В официалната си фейсбук страница Община Враца обяви, че е готова програмата за тридневния фестивал, който започва от 18 октомври.
Подготвени са редица събития, сред които куиз, посветен на германската култура, представяне на германски автомобили, кино под звездите, DJ парти, аудио-визуален спектакъл.
През трите дни на фестивала в заведенията в града, партньори на инициативата, както и на специално обособени шатри и кемпери пред сградата на администрацията, жителите и гостите на Враца ще могат да се докоснат до традиционната кухня и напитки за Германия.
Малчуганите от детските градини във Враца
"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."
Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.
Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния се
Фотоизложбата "На село" на Стоянка Кънчева ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък на 15 октомври.
Това съобщи авторката, която отскоро е и директор на културния институт.
Експозицията ще остане в музея до 5 ноември.
"На село" е разказ в снимки за едно ежедневие на село, съвсем обикновено. Или не съвсем", каза тя.
Кънчева посочи, че "На село" не е име, а място, дом, в който всички ние, които имаме необикновен късмет, се завръщаме рано или късно. Подбраните кадри в изложбата ще преведат публиката през един двор и една кухня по време на четирите сезона.
"Ако чрез снимките усетите ароматите на селото, значи са ви докоснали. Ако след изложбата се обадите на някого от село, значи тя е постигнала целта си. А ако след обаждането сте почувствали обичта, значи сте щастливци", каза още авторката.
Стоянка Кънчева е
На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.
Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .
Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв
На 8 ноември в Габрово откриват изложбата на Национално триенале „Мостове“ 2024.
Събитието ще се състои в Художествена галерия „Христо Цокев“. Това съобщиха организаторите.
Експозицията е под патронажа на кмета на Община Габрово Таня Христова, а по време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори.
Триеналето се организира на всеки три години. Партньори на събитието освен Община Габрово са и Министерството на културата и Съюза на българските художници, посочват организаторите.
Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово.
Художествена галерия „Христо Цокев“ връчва четири награди, от които две са в категория „млад автор“.
Според регламента темата "Мостов
По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.
Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.
Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.
Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живот е бил свързан с изкуството на Мелпомена в Перник. Екатерина Кънчева допълни, че се надява публиката отново да бъде в залата, защото този празник е за тях, хората, които обичат изкуството.
Театърът е бил създаден много преди Перник да бъде обявен за град. Важно е да запазим паметта, допълни заместник – директорът Таня Тошева.
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за
Жерар Депардийо, който е обвинен в изнасилване и срещу когото има многобройни оплаквания за сексуално насилие и тормоз, се изправя пред съда в Париж в понеделник следващата седмица за сексуално посегателство над две жени по време на снимки на филм през 2021 г., съобщи АФП.
Адвокатът на актьора - Жереми Асу, потвърди пред АФП, че клиентът му ще се яви в съда.
Едната от двете жени, филмова декораторка, подаде жалба през февруари 2024 г. за сексуално посегателство, сексуален тормоз и сексистки обиди по време на снимките на филма Les Volets Verts на Жан Бекер през 2021 г., в резултат на което започва разследване. Тя иска обезщетение от 30 000 евро.
"Клиентката ми очаква съдът да се произнесе, че Жерар Депардийо е сериен сексуален насилник", каза пред АФП нейната адвокатка .
Актьорът ще бъде съден и за сексуална агресия, за което го обвинява друга жена, помо
Шапка на Харисън Форд от филма "Индиана Джоунс и храмът на обречените" беше продадена за 630 000 щатски долара на търг в Лос Анджелис, съобщи Би Би Си.
Харисън Форд е с шапката с периферия в сцената, в която скача от горящ самолет. Тя е изработена специално за филма.
От аукционната къща казаха, че тази шапка "федора" е била използвана и по време на допълнителни снимки в съоръженията за визуални ефекти на продуцента Джордж Лукас.
Тя е била в личната колекция на каскадьора Дийн Ферандини, дубльор на Харисън Форд. Той почина миналата година. Федора също бе носена от каскадьора във филма от 1984 г. Федората е продадена заедно с непубликувани досега снимки на каскадьора, облечен в станалия емблематичен костюм на снимачната площадка.
Шапката в пясъчен цвят е версия на оригиналната, показана в п
Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня.
Кариерата започва с тригодишен договор с „Ла скала“, където прави своя творчески дебют в ролята на Улрика от „Бал с маски“ на Джузепе Верди. Следващите роли включват Йокаста от „Едип цар“ на Стравински, Адалджиза от „Норма“ на Белини, Леонора от „Фаворитката“, Елизабет от „Мария Стюард“, Джейн Сеймур от „Анна Болейн“ и Сара от „Роберто Деверьо“ н
Първата театрална сграда била постройка от плет и кал, зрителната зала била без дюшеме, със заковани дъски за сядане. Тя била официално открита на 1 май 1921 г. с премиера на драмата "Вампир" на Антон Страшимиров под режисурата на Владимир Трандафилов. Година по-късно в Перник гостувал прочутият Московски академичен театър с "Вуйчо Ваньо" на Антон Чехов.
Новосъздадената през 1935 г. драматическа трупа била регистрирана в тогавашното Министерство на просветата и призната от Съюза на артистите. Тя била субсидирана от мината. Тогава били въведени абонаментни карти за миньорската публика. След построяването на емблематичната сграда на Двореца на културата, която за времето си е била най-голямата на Балканския полуостров, театърът трайно намерил своя нов дом.