NRD Начало
Събота, 2 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
4345
Тонът на времето

Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове? Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва

| 12 Октомври 2024, 11:08 ч.
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Снимка © Теодора Славянова / БТА

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов

С награди и репетиции на нова постановка стартира новият творчески сезон за Любителския театър „Борис Илиев“ в Исперих.

След редица турнета, участия и много отличия през изминалия сезон, ние отново започваме да берем плодове от положения труд, каза художественият ръководител на исперихския театър Енита Василева. Тя посочи, че съвсем наскоро актьорите от исперихския любителски театър се завърнали с две награди от участието си в Националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“. В конкурсната програма на събитието, организирано от Народно читалище „Напредък – 1869“, със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива“, са били включени 22 постановки, сред които и спектакълът „Големанов“ с режисьор Енита Василева.

„Фестивалното жури с председател актьора Иван

Клип на поп мегазвездата Лейди Гага, заснет в Лувъра в началото на септември, от днес е онлайн, за да отбележи предстоящото излизане на екран на филма "Жокера: Лудост за двама" с нейно участие, и на изложба в музея, посветена на "фигурите на лудостта", предаде АФП.

Оригиналното видео, публикувано в акаунтите в Инстаграм и ТикТок на Лувъра и на изпълнителката, показва Лейди Гага с къса червена перука, черен чорапогащник и маратонки, да се разхожда из залите на най-големия музей в света, изпълнявайки песен, композирана за случая.

Разхождайки се, певицата, която вече остави следа в Париж с изпълнението си на церемонията по откриването на Олимпийските игри това лято и която в петък издаде Harlequin - албум, свързан със следващия й филм, в крайна сметка се озовава лице в лице с Мона Лиза.

След като се вглежда внимателно в прочутата творба на Леонардо да Винчи, тя ри

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно, на 12 октомври, в ранните часове, морякът Родриго де Триана вижда заветното парче земя на хоризонта. За местното население това е остров Гуанахани, а Колумб го кръщава Сан Салвадор. Днес късчето земя е част от Бахамските острови.

Музеят в Палос де ла Фронтера съхранява реплики на плавателните съдове в реалните им размери, които са "на вода". И трите кораба, разказващи за живота и приключенията на моряците и на Колумб по дългия път през Атлантическия океан, са разположени в малък залив, специално създаден за тях. 

И трите плавателни съда, които от съвременна гледна точка изглеждат малки за подобно пътуване, днес са отворени за посетители и могат да бъдат разгледани буквално всяко кътче и въже на борда. 

Флагманът на експедицията е корабът "Санта Мария", който е най-големият и на борда му пътуват 40 души заедно с Колумб. На него са натоварени и необходимите товари, хранителни запаси. Там роденият в Генуа мореплавател има и каюта, като той е единственият от цялата експедиция с подобна привилегия. Помещението е достъпно за посещение при качването на "Санта Мария", като лично Колумб като специално изработена фигура, посреща гостите си, загледан в многобройни карти. В долната част на кораба, отредена за моряците, са подредени и провизиите, необходими за дългото плаване. По тесни стълби целият кораб, от единия до другия край, е достъпен за разглеждане.

Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година. 

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.

На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите. 

На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани). 

Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.

„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.

Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.

Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е

Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".

В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.

По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.

"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но

Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".

"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди,

Каравелата "Пинта" е средната по големина от трите плавателни съда, участвали в първата експедиция на Колумб. Екипажът наброява 30 души, сред които и е морякът, видял първи сушата на 12 октомври 1492 г. В лагуната пред музея е изграден и малък остров, пресъздаващ този, който Родриго де Триана забелязва от борда на "Пинта". Както корабите, така и островът посрещат ежедневно посетители. Музеят е затворен само в понеделниците.

"Пинта" е първият кораб от експедицията на Христофор Колумб, който се завръща в Испания, като през месец март 1493 г. достига роден бряг в Галисия. 

Най-малката каравела е "Ниня", в която пътуват 20 души. С нея Христофор Колумб се завръща в Испания, след като "Санта Мария" засяда край Хаити, по време на обиколките на островите в района, по Коледа на 1492 г. и не може да поеме по обратния път. Мореплавателят много харесва "Ниня", която е бърза, маневрена и стабилна. Това е причината да стане водещия кораб при завръщането на експедицията в Европа, след изоставянето на "Санта Мария". 

Трите емблематични кораба са взстановени за честванията на 500-годишнината от откриването на Америка през 1992 г. Тогава са показани по време на изложението Експо ’92 в Севиля, след което отиват в музея. В Палос де ла Фронтера той отваря врати две години по-късно - през 1994 г. Мястото не е избрано случайно - освен че експедицията на Колумб тръгва от местното пристанище, от този район са моряците, както и фамилията Пинсон, осигурила "Пинта" и "Ниня". Начело на по-големия кораб по време на експедицията е Мартин Алонсо Пинсон, а "Ниня" се ръководи от Винсенте Пинсон. 

Освен корабите, които са най-голямата атракция в музея, посетителите имат възможност да се потопят в атмосферата на 15-и век с възстановки на типичен за средновековна Испания квартал и, разбира се, пристанището, откъдето започва историческото пътуване към Новия свят. 

В музея в Палос де ла Фронтера се пазят също костюми, рисунки и други предмети, показващи какъв е бил начинът на живот преди повече от пет века в Испания. Изложени са също карти, навигационни инструменти, корабни оръжия. Интерактивно шоу разказва в рамките на 25 минути историята на пътуването на Колумб и откриването на Америка.

В близост до музея с трите кораба е и францисканският манастир "Санта Мария де ла Рабида", повече известен като "Ла Рабида", който приютява Христофор Колумб между 1491 и 1492 г., докато организира експедицията. Светата обител е от голямо значение за пътуването, тъй като тук са направени едни от първите стъпки за реализацията му.

Мореплавателят намира голяма подкрепа от монаха Хуан Перес, пред когото испанската кралица Исабел Кастилска се изповяда. Той помага на Колумб да се срещне с владетелката, лично да представи пред нея и съпруга й - крал Фернандо Арагонски, плановете си за експедиция. По-късно кралицата дава одобрение и отпуска средства за пътуването към Новия свят. С подкрепата на монаха Христофор Колумб успява да убеди и местни богаташи да се включат в атлантическото плаване. Точно в "Ла Рабида" братята Пинсон се съгласяват да дадат корабите, както и да осигурят необходимите екипажи с подкрепата на местните управници.

В "Ла Рабида", чиито основи са поставени още през 13-ти век, за посещение са отворени стаите, в които Колумб, монахът и местните първенци чертаят плановете за експедицията. Има множество древни карти, по стените са поставени картини на испански творци, посветени на пътуването, факсимилета на документи с подписа на мореплавателя.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Новото театралното пространство „Кюпа“ представя пиеса за съвременния Одисей
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас ...
Документална поредица разказва историята на шведската поп група Ace of Base
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи &bd ...
Благотворителен концерт с цел закупуване на нов роял за театъра в Кюстендил изнесе 18-годишен музикант
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творб ...
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“. Дарението е направено от българския частен моне ...
Италианската група Matia Bazar ще има концерт у нас през февруари
Италианска поп група Matia Bazar тръгва на световно турне, с което отбелязва над четири десетилетия на сцена. На 21 февруари музикантите гостуват в софийския клуб Joy Station, съо ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Новото театралното пространство „Кюпа“ представя пиеса за съвременния Одисей
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас ...
Български език звучи в песен на Joef Gipsy Kings Family
Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите ...
Документална поредица разказва историята на шведската поп група Ace of Base
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи &bd ...
Благотворителен концерт с цел закупуване на нов роял за театъра в Кюстендил изнесе 18-годишен музикант
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творб ...
Откраднаха исторически предмети от Montacute House
Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ...
Тикер в 22:00 ч.
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 но ...
Начало Тонът на времето
4345
Тонът на времето

Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия.Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция.

| 12 Октомври 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Снимка © Теодора Славянова / БТА

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов

С награди и репетиции на нова постановка стартира новият творчески сезон за Любителския театър „Борис Илиев“ в Исперих.

След редица турнета, участия и много отличия през изминалия сезон, ние отново започваме да берем плодове от положения труд, каза художественият ръководител на исперихския театър Енита Василева. Тя посочи, че съвсем наскоро актьорите от исперихския любителски театър се завърнали с две награди от участието си в Националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“. В конкурсната програма на събитието, организирано от Народно читалище „Напредък – 1869“, със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива“, са били включени 22 постановки, сред които и спектакълът „Големанов“ с режисьор Енита Василева.

„Фестивалното жури с председател актьора Иван

Клип на поп мегазвездата Лейди Гага, заснет в Лувъра в началото на септември, от днес е онлайн, за да отбележи предстоящото излизане на екран на филма "Жокера: Лудост за двама" с нейно участие, и на изложба в музея, посветена на "фигурите на лудостта", предаде АФП.

Оригиналното видео, публикувано в акаунтите в Инстаграм и ТикТок на Лувъра и на изпълнителката, показва Лейди Гага с къса червена перука, черен чорапогащник и маратонки, да се разхожда из залите на най-големия музей в света, изпълнявайки песен, композирана за случая.

Разхождайки се, певицата, която вече остави следа в Париж с изпълнението си на церемонията по откриването на Олимпийските игри това лято и която в петък издаде Harlequin - албум, свързан със следващия й филм, в крайна сметка се озовава лице в лице с Мона Лиза.

След като се вглежда внимателно в прочутата творба на Леонардо да Винчи, тя ри

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно, на 12 октомври, в ранните часове, морякът Родриго де Триана вижда заветното парче земя на хоризонта. За местното население това е остров Гуанахани, а Колумб го кръщава Сан Салвадор. Днес късчето земя е част от Бахамските острови.

Музеят в Палос де ла Фронтера съхранява реплики на плавателните съдове в реалните им размери, които са "на вода". И трите кораба, разказващи за живота и приключенията на моряците и на Колумб по дългия път през Атлантическия океан, са разположени в малък залив, специално създаден за тях. 

Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година. 

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.

На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите. 

На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани). 

Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.

„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.

Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.

Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е

Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".

В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.

По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.

"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но

Симфоничният оркестър в Сливен открива своя 92-ри творчески сезон 2024/2025г. с програмата Concerto grosso. Това каза днес в Пресклуба в Сливен директорът на културния институт Кремена Оксенкруг, на която й предстои да излезе в майчинство и ще бъде замествана от досегашния концертмайстор на оркестъра - Марта Бонева. Откриването ще бъде на 3 октомври в зала "Сливен".

"Ще чуете една фантастична и рядка барокова програма Concerto grosso, която ще проследи развитието на музикалната форма през XVIII век в цяла Европа", каза Кремена Оксенкруг. "Това е един инструментален музикален жанр, зародил се в Италия, който за кратко време придобива широка популярност. Представлява оркестрова творба, в която, като отблясъци, се появяват солови партии на инструменти, най-вече на първа и втора цигулка". Тя се пошегува, че избраните произведения в концерта са някогашните "хитове" от Вивалди,

И трите плавателни съда, които от съвременна гледна точка изглеждат малки за подобно пътуване, днес са отворени за посетители и могат да бъдат разгледани буквално всяко кътче и въже на борда. 

Флагманът на експедицията е корабът "Санта Мария", който е най-големият и на борда му пътуват 40 души заедно с Колумб. На него са натоварени и необходимите товари, хранителни запаси. Там роденият в Генуа мореплавател има и каюта, като той е единственият от цялата експедиция с подобна привилегия. Помещението е достъпно за посещение при качването на "Санта Мария", като лично Колумб като специално изработена фигура, посреща гостите си, загледан в многобройни карти. В долната част на кораба, отредена за моряците, са подредени и провизиите, необходими за дългото плаване. По тесни стълби целият кораб, от единия до другия край, е достъпен за разглеждане.

Каравелата "Пинта" е средната по големина от трите плавателни съда, участвали в първата експедиция на Колумб. Екипажът наброява 30 души, сред които и е морякът, видял първи сушата на 12 октомври 1492 г. В лагуната пред музея е изграден и малък остров, пресъздаващ този, който Родриго де Триана забелязва от борда на "Пинта". Както корабите, така и островът посрещат ежедневно посетители. Музеят е затворен само в понеделниците.

"Пинта" е първият кораб от експедицията на Христофор Колумб, който се завръща в Испания, като през месец март 1493 г. достига роден бряг в Галисия. 

Най-малката каравела е "Ниня", в която пътуват 20 души. С нея Христофор Колумб се завръща в Испания, след като "Санта Мария" засяда край Хаити, по време на обиколките на островите в района, по Коледа на 1492 г. и не може да поеме по обратния път. Мореплавателят много харесва "Ниня", която е бърза, маневрена и стабилна. Това е причината да стане водещия кораб при завръщането на експедицията в Европа, след изоставянето на "Санта Мария". 

Трите емблематични кораба са взстановени за честванията на 500-годишнината от откриването на Америка през 1992 г. Тогава са показани по време на изложението Експо ’92 в Севиля, след което отиват в музея. В Палос де ла Фронтера той отваря врати две години по-късно - през 1994 г. Мястото не е избрано случайно - освен че експедицията на Колумб тръгва от местното пристанище, от този район са моряците, както и фамилията Пинсон, осигурила "Пинта" и "Ниня". Начело на по-големия кораб по време на експедицията е Мартин Алонсо Пинсон, а "Ниня" се ръководи от Винсенте Пинсон. 

Освен корабите, които са най-голямата атракция в музея, посетителите имат възможност да се потопят в атмосферата на 15-и век с възстановки на типичен за средновековна Испания квартал и, разбира се, пристанището, откъдето започва историческото пътуване към Новия свят. 

В музея в Палос де ла Фронтера се пазят също костюми, рисунки и други предмети, показващи какъв е бил начинът на живот преди повече от пет века в Испания. Изложени са също карти, навигационни инструменти, корабни оръжия. Интерактивно шоу разказва в рамките на 25 минути историята на пътуването на Колумб и откриването на Америка.

В близост до музея с трите кораба е и францисканският манастир "Санта Мария де ла Рабида", повече известен като "Ла Рабида", който приютява Христофор Колумб между 1491 и 1492 г., докато организира експедицията. Светата обител е от голямо значение за пътуването, тъй като тук са направени едни от първите стъпки за реализацията му.

Мореплавателят намира голяма подкрепа от монаха Хуан Перес, пред когото испанската кралица Исабел Кастилска се изповяда. Той помага на Колумб да се срещне с владетелката, лично да представи пред нея и съпруга й - крал Фернандо Арагонски, плановете си за експедиция. По-късно кралицата дава одобрение и отпуска средства за пътуването към Новия свят. С подкрепата на монаха Христофор Колумб успява да убеди и местни богаташи да се включат в атлантическото плаване. Точно в "Ла Рабида" братята Пинсон се съгласяват да дадат корабите, както и да осигурят необходимите екипажи с подкрепата на местните управници.

В "Ла Рабида", чиито основи са поставени още през 13-ти век, за посещение са отворени стаите, в които Колумб, монахът и местните първенци чертаят плановете за експедицията. Има множество древни карти, по стените са поставени картини на испански творци, посветени на пътуването, факсимилета на документи с подписа на мореплавателя.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Новото театралното пространство „Кюпа“ представя пиеса за съвременния Одисей
Документална поредица разказва историята на шведската поп група Ace of Base
Благотворителен концерт с цел закупуване на нов роял за театъра в Кюстендил изнесе 18-годишен музикант
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Италианската група Matia Bazar ще има концерт у нас през февруари
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Новото театралното пространство „Кюпа“ представя пиеса за съвременния Одисей
Авансцена
Български език звучи в песен на Joef Gipsy Kings Family
Тонът на времето
Документална поредица разказва историята на шведската поп група Ace of Base
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.