NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
4349
Тонът на времето

Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове? Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва

| 12 Октомври 2024, 11:08 ч.
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Снимка © Теодора Славянова / БТА

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.

През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.

Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.  

Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.

В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.

На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно, на 12 октомври, в ранните часове, морякът Родриго де Триана вижда заветното парче земя на хоризонта. За местното население това е остров Гуанахани, а Колумб го кръщава Сан Салвадор. Днес късчето земя е част от Бахамските острови.

Музеят в Палос де ла Фронтера съхранява реплики на плавателните съдове в реалните им размери, които са "на вода". И трите кораба, разказващи за живота и приключенията на моряците и на Колумб по дългия път през Атлантическия океан, са разположени в малък залив, специално създаден за тях. 

И трите плавателни съда, които от съвременна гледна точка изглеждат малки за подобно пътуване, днес са отворени за посетители и могат да бъдат разгледани буквално всяко кътче и въже на борда. 

Флагманът на експедицията е корабът "Санта Мария", който е най-големият и на борда му пътуват 40 души заедно с Колумб. На него са натоварени и необходимите товари, хранителни запаси. Там роденият в Генуа мореплавател има и каюта, като той е единственият от цялата експедиция с подобна привилегия. Помещението е достъпно за посещение при качването на "Санта Мария", като лично Колумб като специално изработена фигура, посреща гостите си, загледан в многобройни карти. В долната част на кораба, отредена за моряците, са подредени и провизиите, необходими за дългото плаване. По тесни стълби целият кораб, от единия до другия край, е достъпен за разглеждане.

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

Художникът Ангел Герджиков ще открие своя нова самостоятелна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Летни следобеди", а вернисажът е предвиден за 14 ноември, съобщиха от галерията. 

Роден в Пловдив през 1969 г., Ангел Герджиков завършва Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". През 1988 г. продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където следва до 1995 г. специалност "Живопис" в класа на проф. Никола Русчуклиев.

Герджиков е член на Дружеството на пловдивските художници и вече има зад гърба си над 25 самостоятелни изложби и многобройни участия в общи експозиции. Носител е на наградата "Пловдив" за постижения в живописта за 2019 г., допълват в информацията за него от бургаската галерия. 

"Венъм: Последният танц" за трета поредна седмица оглавява боксофис класацията на Северна Америка, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

Продукцията с участието на Том Харди в главната роля реализира приходи от 16,2 млн. щатски долара от продажби на билети в киносалоните в САЩ и Канада миналия уикенд, сочат данни на студиото "Сони пикчърс". 

Втората позиция е за хоръра "Еретик" с Хю Грант, който отчита постъпления от 11 млн. щатски долара в Северна Америка. 

Празничният филм The Best Christmas Pageant Ever пък е трети в боксофис класацията с 8,9 млн. щатски долара. 

След президентските избори в САЩ миналия вторник големите студия предпочетоха да не пускат нови заглавия в киносалоните. Това позволи на "Венъм: Последният танц" на "Сони пикчърс", третият филм от франчайза с Том Харди, да запази челната си позиция, отбелязва Асошиейтед прес.

Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.

Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.

„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к

„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.

Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.

Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.

Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.

„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за

Каравелата "Пинта" е средната по големина от трите плавателни съда, участвали в първата експедиция на Колумб. Екипажът наброява 30 души, сред които и е морякът, видял първи сушата на 12 октомври 1492 г. В лагуната пред музея е изграден и малък остров, пресъздаващ този, който Родриго де Триана забелязва от борда на "Пинта". Както корабите, така и островът посрещат ежедневно посетители. Музеят е затворен само в понеделниците.

"Пинта" е първият кораб от експедицията на Христофор Колумб, който се завръща в Испания, като през месец март 1493 г. достига роден бряг в Галисия. 

Най-малката каравела е "Ниня", в която пътуват 20 души. С нея Христофор Колумб се завръща в Испания, след като "Санта Мария" засяда край Хаити, по време на обиколките на островите в района, по Коледа на 1492 г. и не може да поеме по обратния път. Мореплавателят много харесва "Ниня", която е бърза, маневрена и стабилна. Това е причината да стане водещия кораб при завръщането на експедицията в Европа, след изоставянето на "Санта Мария". 

Трите емблематични кораба са взстановени за честванията на 500-годишнината от откриването на Америка през 1992 г. Тогава са показани по време на изложението Експо ’92 в Севиля, след което отиват в музея. В Палос де ла Фронтера той отваря врати две години по-късно - през 1994 г. Мястото не е избрано случайно - освен че експедицията на Колумб тръгва от местното пристанище, от този район са моряците, както и фамилията Пинсон, осигурила "Пинта" и "Ниня". Начело на по-големия кораб по време на експедицията е Мартин Алонсо Пинсон, а "Ниня" се ръководи от Винсенте Пинсон. 

Освен корабите, които са най-голямата атракция в музея, посетителите имат възможност да се потопят в атмосферата на 15-и век с възстановки на типичен за средновековна Испания квартал и, разбира се, пристанището, откъдето започва историческото пътуване към Новия свят. 

В музея в Палос де ла Фронтера се пазят също костюми, рисунки и други предмети, показващи какъв е бил начинът на живот преди повече от пет века в Испания. Изложени са също карти, навигационни инструменти, корабни оръжия. Интерактивно шоу разказва в рамките на 25 минути историята на пътуването на Колумб и откриването на Америка.

В близост до музея с трите кораба е и францисканският манастир "Санта Мария де ла Рабида", повече известен като "Ла Рабида", който приютява Христофор Колумб между 1491 и 1492 г., докато организира експедицията. Светата обител е от голямо значение за пътуването, тъй като тук са направени едни от първите стъпки за реализацията му.

Мореплавателят намира голяма подкрепа от монаха Хуан Перес, пред когото испанската кралица Исабел Кастилска се изповяда. Той помага на Колумб да се срещне с владетелката, лично да представи пред нея и съпруга й - крал Фернандо Арагонски, плановете си за експедиция. По-късно кралицата дава одобрение и отпуска средства за пътуването към Новия свят. С подкрепата на монаха Христофор Колумб успява да убеди и местни богаташи да се включат в атлантическото плаване. Точно в "Ла Рабида" братята Пинсон се съгласяват да дадат корабите, както и да осигурят необходимите екипажи с подкрепата на местните управници.

В "Ла Рабида", чиито основи са поставени още през 13-ти век, за посещение са отворени стаите, в които Колумб, монахът и местните първенци чертаят плановете за експедицията. Има множество древни карти, по стените са поставени картини на испански творци, посветени на пътуването, факсимилета на документи с подписа на мореплавателя.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
4349
Тонът на времето

Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия.Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция.

| 12 Октомври 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Музей в Испания предлага пътешествие по следите на първата експедиция на Христофор Колумб
Снимка © Теодора Славянова / БТА

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.

През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.

Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.  

Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.

В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.

На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно, на 12 октомври, в ранните часове, морякът Родриго де Триана вижда заветното парче земя на хоризонта. За местното население това е остров Гуанахани, а Колумб го кръщава Сан Салвадор. Днес късчето земя е част от Бахамските острови.

Музеят в Палос де ла Фронтера съхранява реплики на плавателните съдове в реалните им размери, които са "на вода". И трите кораба, разказващи за живота и приключенията на моряците и на Колумб по дългия път през Атлантическия океан, са разположени в малък залив, специално създаден за тях. 

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

Художникът Ангел Герджиков ще открие своя нова самостоятелна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Летни следобеди", а вернисажът е предвиден за 14 ноември, съобщиха от галерията. 

Роден в Пловдив през 1969 г., Ангел Герджиков завършва Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". През 1988 г. продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където следва до 1995 г. специалност "Живопис" в класа на проф. Никола Русчуклиев.

Герджиков е член на Дружеството на пловдивските художници и вече има зад гърба си над 25 самостоятелни изложби и многобройни участия в общи експозиции. Носител е на наградата "Пловдив" за постижения в живописта за 2019 г., допълват в информацията за него от бургаската галерия. 

"Венъм: Последният танц" за трета поредна седмица оглавява боксофис класацията на Северна Америка, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

Продукцията с участието на Том Харди в главната роля реализира приходи от 16,2 млн. щатски долара от продажби на билети в киносалоните в САЩ и Канада миналия уикенд, сочат данни на студиото "Сони пикчърс". 

Втората позиция е за хоръра "Еретик" с Хю Грант, който отчита постъпления от 11 млн. щатски долара в Северна Америка. 

Празничният филм The Best Christmas Pageant Ever пък е трети в боксофис класацията с 8,9 млн. щатски долара. 

След президентските избори в САЩ миналия вторник големите студия предпочетоха да не пускат нови заглавия в киносалоните. Това позволи на "Венъм: Последният танц" на "Сони пикчърс", третият филм от франчайза с Том Харди, да запази челната си позиция, отбелязва Асошиейтед прес.

Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.

Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.

„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к

„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.

Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.

Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.

Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.

„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за

И трите плавателни съда, които от съвременна гледна точка изглеждат малки за подобно пътуване, днес са отворени за посетители и могат да бъдат разгледани буквално всяко кътче и въже на борда. 

Флагманът на експедицията е корабът "Санта Мария", който е най-големият и на борда му пътуват 40 души заедно с Колумб. На него са натоварени и необходимите товари, хранителни запаси. Там роденият в Генуа мореплавател има и каюта, като той е единственият от цялата експедиция с подобна привилегия. Помещението е достъпно за посещение при качването на "Санта Мария", като лично Колумб като специално изработена фигура, посреща гостите си, загледан в многобройни карти. В долната част на кораба, отредена за моряците, са подредени и провизиите, необходими за дългото плаване. По тесни стълби целият кораб, от единия до другия край, е достъпен за разглеждане.

Каравелата "Пинта" е средната по големина от трите плавателни съда, участвали в първата експедиция на Колумб. Екипажът наброява 30 души, сред които и е морякът, видял първи сушата на 12 октомври 1492 г. В лагуната пред музея е изграден и малък остров, пресъздаващ този, който Родриго де Триана забелязва от борда на "Пинта". Както корабите, така и островът посрещат ежедневно посетители. Музеят е затворен само в понеделниците.

"Пинта" е първият кораб от експедицията на Христофор Колумб, който се завръща в Испания, като през месец март 1493 г. достига роден бряг в Галисия. 

Най-малката каравела е "Ниня", в която пътуват 20 души. С нея Христофор Колумб се завръща в Испания, след като "Санта Мария" засяда край Хаити, по време на обиколките на островите в района, по Коледа на 1492 г. и не може да поеме по обратния път. Мореплавателят много харесва "Ниня", която е бърза, маневрена и стабилна. Това е причината да стане водещия кораб при завръщането на експедицията в Европа, след изоставянето на "Санта Мария". 

Трите емблематични кораба са взстановени за честванията на 500-годишнината от откриването на Америка през 1992 г. Тогава са показани по време на изложението Експо ’92 в Севиля, след което отиват в музея. В Палос де ла Фронтера той отваря врати две години по-късно - през 1994 г. Мястото не е избрано случайно - освен че експедицията на Колумб тръгва от местното пристанище, от този район са моряците, както и фамилията Пинсон, осигурила "Пинта" и "Ниня". Начело на по-големия кораб по време на експедицията е Мартин Алонсо Пинсон, а "Ниня" се ръководи от Винсенте Пинсон. 

Освен корабите, които са най-голямата атракция в музея, посетителите имат възможност да се потопят в атмосферата на 15-и век с възстановки на типичен за средновековна Испания квартал и, разбира се, пристанището, откъдето започва историческото пътуване към Новия свят. 

В музея в Палос де ла Фронтера се пазят също костюми, рисунки и други предмети, показващи какъв е бил начинът на живот преди повече от пет века в Испания. Изложени са също карти, навигационни инструменти, корабни оръжия. Интерактивно шоу разказва в рамките на 25 минути историята на пътуването на Колумб и откриването на Америка.

В близост до музея с трите кораба е и францисканският манастир "Санта Мария де ла Рабида", повече известен като "Ла Рабида", който приютява Христофор Колумб между 1491 и 1492 г., докато организира експедицията. Светата обител е от голямо значение за пътуването, тъй като тук са направени едни от първите стъпки за реализацията му.

Мореплавателят намира голяма подкрепа от монаха Хуан Перес, пред когото испанската кралица Исабел Кастилска се изповяда. Той помага на Колумб да се срещне с владетелката, лично да представи пред нея и съпруга й - крал Фернандо Арагонски, плановете си за експедиция. По-късно кралицата дава одобрение и отпуска средства за пътуването към Новия свят. С подкрепата на монаха Христофор Колумб успява да убеди и местни богаташи да се включат в атлантическото плаване. Точно в "Ла Рабида" братята Пинсон се съгласяват да дадат корабите, както и да осигурят необходимите екипажи с подкрепата на местните управници.

В "Ла Рабида", чиито основи са поставени още през 13-ти век, за посещение са отворени стаите, в които Колумб, монахът и местните първенци чертаят плановете за експедицията. Има множество древни карти, по стените са поставени картини на испански творци, посветени на пътуването, факсимилета на документи с подписа на мореплавателя.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.