Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.
Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.
Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички, стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово.
Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов.
„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо
Документална изложба, посветена на 100 г. от рождението на актьора Георги Палагачев бе открита днес в Държавен архив – Смолян.
Експозицията представя документи, снимки, афиши, програми и отличия на артиста, който е едни от основателите на създадения през 1951 г. Среднородопски театър, прераснал по-късно в Родопски драматичен театър.
Много е важно да съхраним паметта за онези величави родопчани, които направиха така, че Родопите се развиха и се утвърдиха като едно културно средище в България, посочи при откриването Адриян Петров, заместник областен управител на Смолян. Той описа Георги Пагагачев като „творец с визия и човек с мисия, изпратен от Господ в точния момент на точното място, уникален професионалист“.
В изложбата са използвани фотографии и документи от архивния фонд на Георги Палагачев, дарен от неговото семейство на Държавен ар
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера“ в чест на Кирил Маричков, който си отиде в петък вечерта. Инициативата бе част от Sofia Guitar Fest в парка пред НДК.
„Всичко се случи много спонтанно, тъй като господин Маричков беше потвърдил, че ще е участник във фестивала. Преди това ние бяхме поискали от него официално разрешение да изпълним „Клетва“, и имахме неговата благословия“, каза организаторът на фестивала Ния Младенова.
„Чудехме се дали да изпълним песента, но решихме, че това е най-добрият начин тя да премине към вечността и да почетем паметта на този велик музикант. Надяваме се, че е докоснало хората. Разбира се, че ние искаме да отдаваме заслужена почит на всички велики музиканти и приживе, така че тази лини
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш“, което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп. След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста. През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.
След като получават султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя изследват културни и социални особености на региона и местните жители. Когато стигат до Багдад, ситуацията се усложнява поради бунтове и те решават да се върнат обратно. По пътя Смит заболява и умира. Матеев успешно се завръща в Цариград. Неговите пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология, допълват от Археологическия музей в Бургас.
Петър Матеев (1850-1943) е общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар заможен възрожденски котленски род. Образованието си получава в родния град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград. Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения с властите, заради което сменя името си на Питър Матюсън, за да се представя като английски поданик.
Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени плочки, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. Хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия. Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната плочка е датирана 547 г. пр. Хр., а най-късната - от 536 г. пр. Хр., допълват от музея в Бургас.
Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.
"В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио.
Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора.
Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андит
Очакваното продължение на филма на Ридли Скот отпреди 24 години - "Гладиатор II" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните.
Развиващото се действие години след смъртта на Максимус, в което дейно участие взема внукът на Марк Аврелий Луцила, изправил се срещу тираничното управление на Каракала и Гета, са проследили 41 009 зрители, като приходите са 622 131 лева.
На втора позиция е "Гунди - Легенда за любовта", който е вече пета седмица на екраните. Биографичния филм за футболиста Георги Аспарухов е гледан от 579 916 зрители, а приходите са вече 7 705 818 лева.
Трето място заема "Код: Червено" с Дуейн Джонсън в главната роля. Екшън-комедията, която се опитва да представи Коледа и издирването на главния участник в нея - Дядо Коледа по приключенски начин, е вече втора седмица в кината и е гледана от 22 526 зрители, като има 3
В Художествената галерия в Силистра бе открита изложбата „Гьоте. Шедьоври, вдъхновени от шедьоври”.
В експозицията са включени произведения на световноизвестните художници Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. И тримата автори са живели в различни времена, творят в различни стилове, но са се вдъхновили и илюстрирали творби на Йохан Волфганг фон Гьоте.
„В изложбата са включени 17 литографии на Йожен Дьолакроа. Те са от 1828 година и с тях е бил илюстрован първият превод на „Фауст“, издаден през същата година в Париж.
Творбите на Салвадор са от 1969 година, когато му е възложено да илюстрира пиесата в частта, когато Фауст сключва договор с дявола. В изложбата включена и още една оригинална чиния на Дали с Фауст, изработена със специална техника, в която илюстрацията е нарисувана с 24-каратово злато.
Хенри Мур участва с
Камелия Тодорова и Васил Петров, с Биг бенда на Националната музикална академия с ръководител Михаил Йосифов, дадоха старт на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“ с концерта „Джаз и легенди“.
Тази година във фестивала участват над 130 изпълнители от 18 държави, а концертите в рамките на осемте фестивални дни са 23.
В първата вечер на сцената излизат още „Мишел Сахрауи трио“ и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс със своя „Лисабонски електрик 4тет“.
Фестивалът откри официално кметът на планинския град Стойчо Баненски, който преди началото на тазгодишните джаз концерти каза пред журналисти, че и тази година програмата е разнообразна и богата, с редица акценти.
Банско е не само пазител на традициите, но и създател на такива, каза Баненски и допълни, че това включва и джаз фестивала. Една от тях е всяка година в рамките н
Виждал съм доста груби неща в живота си, за съжаление, това казва Джон Малкович в отговор на въпрос дали след това, което се случи на премиерата на „Оръжията и човекът“ в Народния театър е загубил част от вярата си в доброто и в човека.
„Тъжно е, но мисля, че това е една много забавна и чаровна пиеса, с много богати и интересни български герои. Така че това ме натъжава. Това е жалко. Още през лятото ми казаха, че това може да е спорно представление. Тогава казах на театъра: „Слушайте, тази година вероятно няма да мога да направя друга пиеса, защото е твърде късно да избера нещо и да го подготвя. Но, разбира се, че ще се радвам да го направя, ако искате да продължим и такова е решението на Народния театър, което аз уважавам. И съм много щастлив, че го направих. Мисля, че ако публика дойде и гледа,
От културната институция обясняват, че клинописното писмо е най-ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. Хр. в Месопотамия и по-точно – в земите на днешен Южен Ирак. Тогава върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като в последствие плочките се изсушавали или изпичали. Инструментът, с който се е “пишело”, представлявал писец от тръстика или друг материал. По-късно става известен като стилус. Древните писари, поради спецификата на занятието си, били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.