Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Литература, изобразително изкуство, кино, музика и театрални работилници ще предложи петото издание на инициативата „Фестивал на младите в изкуството”, която ще се проведе в Бургас между 8 и 12 октомври.
За първи път в програмата ще се включат артисти от Чешката република, съобщават от организаторите от филиала на Националната художествена академия в Бургас, общината и един от местните хотели.
Официалното откриване на поредицата от събития ще постави прожекция на филмите, създадени по време на работилницата на Театрален колеж "Любен Гройс".
Публиката ще може да ги гледа в Графична база "Тодор Александров".
В следващите три дни на остров "Св. Анастасия" ще има пленер.
На 9 октомври в Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде прожектиран тазгодишният филм, създаден от Киноклас в рамките на "София филм фест на брега".
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.
Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.
Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.
Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.
В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори
Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е Десислава Зафирова.
Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби.
/ВСР
Актрисата и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет се завръща на лондонска театрална сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов, съобщи "Варайъти".
Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в лондонския театър "Барбикан" от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Освен Кейт Бланшет актьорският състав на новата постановка на "Чайка" включва Том Бърк, с когото актрисата наскоро работи над предстоящия трилър "Black Bag" на режисьора Стивън Содърбърг.
Преди две години в друга постановка на "Чайка" на театралната сцена в Лондон участва актрисата Емилия Кларк, прочула се с ролята си в хитовия сериал "Игра на тронове".
Кейт Бланшет за последно е играла на лондонска сцена в постановка на When We Have Sufficiently Tortured Each Other на Националния театър през 2019 г., непосредствено преди
Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков.
„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.
В колекцията на изложбата са представени около 60 творби, много малка част от стотиците различни по характер произведения, останали скрити за публиката: живопис – масло и акварел, и рисунки, както и варианти на тиражирани, ръчно тонирани малки творби, които той прави между 1952 и 1955). „Зрителите ще видят и няколко нетипични произведения, извън наложилия се образ на художника Марио Жеков“, казват организаторите.
Марио Жеков е роден на 16 октомври 1898 в Стара Загора. През есента на 1918 постъпва в Държавното художествено индустриално училище в София (сегашната Художествена академия), което през следващата година напуска. През 1920 заедно със своя по-млад съгражданин и колега Никола Аръшев (1895 – 1984) организират малка изложба в Стара Загора, а в началото на следващата година за няколко месеца е художник декоратор във Варненския театър. Бил е сред най-активните фигури в рекламната сфера. Негово дело е оформлението на десетки брошури и най-вече плакати за летуване във Варна и Несебър, за пътуване по Дунав и за туристически посещения в Пловдив, Рилския манастир. Интересът към морския пейзаж обаче остава неизменен до лятото на 1955 г., когато здравословното му състояние бързо се влошава. Умира на 3 август 1955 в София.
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.
Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.
„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол
Конкурсът за документални филми на „Синелибри“ е посветени на изтъкнати творци.
Акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш, съобщават от екипа на фестивала.
Авторът на „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите, заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма.
Официалната премиера в тяхно присъствие е на 16 октомври в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври.
В рамките на събитието ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл.
На 12 октомври в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.
Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“.
„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя
Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха пла
/ВСР