Проектът „Музиката на Гершуин“ се приема с голям успех и кара публиката да си тръгва истински щастлива от нашите концерти. А нас, които сме на сцената, това ни радва много, каза Хилда Казасян.
На 17 октомври концерт-спектакълът „Да обичаш Гершуин“, част от национално турне на екипа на Хилда Казасян и Плевенската филхармония, ще гостува и на разградската публика. Заедно с певицата на сцената ще са отново Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов. Те ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенската филхармония с диригент Борислав Йоцов.
На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен
Постановката „Мистерия с кон“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ – София ще бъде представена в залата на Народно читалище (НЧ) „Развитие 1896“ - Враца, на 19 ноември, съобщават от културната институция. Оттам уточняват, че текстовете са на Стефан Цанев, а пиесата не е поставяна до момента в страната.
Режисьор на постановката е Анастасия Събева, сценографията е на Елена Нацариду, музиката - на Калин Вельов. За хореографията на актьорите се е погрижил Александър Манджуков. В ролите публиката на Враца ще види Кирил Ефремов, Георги Спасов, Теодор Елмазов, Светлозар Начев, Елена Атанасова и Александър Григоров.
Певицата отбеляза, че да обичаш музиката на Гершуин е всъщност като да обичаш хубавата музика въобще.
Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.
Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.
Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите.
Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т
Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна.
Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.
Лентата, както и литературният конкурс, е посветена на спасяването на бъл
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.
От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.
Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.
„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни
Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.
С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август.
Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess.
В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
„Програмата включва едни от най-красивите произведения на композитора и основоположник на американската музика. Едва ли има някой, който да не е слушал Summertime или Welterfolge. Даже да не знаеш имената им, в момента, в който ги чуеш, започваш да ги затананикваш заедно с хората на сцената, защото те са се превърнали в абсолютни евъргрийни“, посочи Хилда Казасян.
Тя заяви, че е признателна на Плевенската филхармония и на по думите й „феноменалната група“, с която е на сцената и в новия си музикален спектакъл.
„Срещата ми с оркестрантите преди години беше като любов от пръв поглед. Аз съм най-благодарният човек, че срещнах тези хора, както и фантастичните музиканти, че работим заедно и благодарение на тях успяхме да превърнем в своя мисия желанието истинската музика да достигне до всички кътчета на страната“, отбеляза певицата.
По думите й идеята за такъв мащабен проект с музиката на Гершуин е отдавнашна.
"Преди около 20 години, заедно с моя баща и оперната певица Мариана Пашалиева, направихме програма с музиката на композитора, заедно с Биг бенд и Симфоничен оркестър. На концерта, който представихме в зала "България", видях какви впечатления оставиха у публиката тези песни. Сега този проект вече е факт, но представен по нов начин, с нови аранжименти“, заяви Хилда Казасян.
Тя отправи покана към почитателите си в Разград за предстоящия концерт. „Чакам ви с нетърпение, сигурна съм, че концерт-спектакълът ще бъде един истински музикален празник, който ще сътворим заедно“, се обърна към разградчани певицата.