Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.
Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно.
„Цената на независимостта е самотата. В случая, м
"Голдън феми филм фестивал" за втори път ще гостува във Велико Търново на 24 и 25 ноември, съобщиха от пресцентъра на Общината. Световната платформа привлича в България филми с остро социална тематика от цял свят. Специалният фокус на фестивала е насочен към жените, създаващи кино, както и срещу домашното насилие, а втората мисия на организаторите е опазването на околната среда. Програмата е допълнена с филми за триумфа на човешкия дух и историите на хора с увреждания.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Община Велико Търново, а прожекциите ще са в Голяма зала на Община Велико Търново с вход свободен.
Филмите във фестивалната програма на 24 ноември са предоставени с любезното съдействие на Институт "Сервантес" - София. Първата прожекция е на испанското заглавие "Пътуване към стаята на една майка" на режисьора Селия Рико. Филмът разказва за сло
Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.
Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.
„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.
Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.
„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи
Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.
В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).
На 27 сеп
С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места.
Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академик“ на Българската академия на науките и изкуствата. Един от създателите е на балет „Арабеск“ (1967), както и на балетно студио за откриване и развитие на таланта“ (1991). Гастролира в Европа, Азия, Африка, Централна и Латинска Америка. Изпълнила е над 60 роли в 70 постановки. Член е на жури на международни балетни конкурси в Ню Йорк (1984, 1987, 1990), Париж (1984), Улгат, Франция (1986), Осака (1991, 1995), Джаксън (1994), Москва (2007), както и многократно на Международния балетен конкурс във Варна. Педагог е в Япония (1985, 1989), Италия (1990), Гърция (1991, 1992), на четири випуска на ДХУ (НУТИ) (1992, 1995, 2007, 2010). Художествен ръководител е на Държавното хореографско училище (1984-1988).
На церемонията ще бъдат дадени няколко извънредни награди – на Държавната опера в Стара Загора за значим социален принос на инициативата „Ние сме музиканти", на дългогодишната солистка на Балет „Арабеск“ Константина Ханджиева – за изключителни артистични постижения в областта на съвременния танц, и на дългогодишния премиер солист и репетитор на балета на Софийската опера и балет Трифон Митев – за изключителни артистични постижения и репетиторска дейност в областта на класическия танц.
Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.
Любо Киров подготвя най-голямата си музикална продукция, съобщават от екипа на певеца по повод концерта в „Арена 8888 София“ на 28 ноември.
Ще звучат песни от актуалния албум „Ново сърце“, както и хитове на артиста. „Сцената ще бъде много интересна, ще има много изненади, но няма да разкривам повече преди концерта. Ще очаквам вашите реакции след него. Ще бъде събитие, което нямам търпение да преживея с всички вас“, казва Любо Киров.
С него на сцената отново ще бъдат Ангел Дюлгеров и „Голямата банда“. Специални гости са Михаела Маринова, Жени и Иван Лечеви, които са част от „Ново турне“ (2024).
Концертът в „Арена 8888 София“ е кулминацията на поредицата музикални събития в Плев
За най-новата си самостоятелна изложба бургаската художничка Мария Алексиева избира заглавието "Приливи и отливи", защото много от картините в нея напомнят на морски пейзажи. Това разказа тя преди откриването на експозицията в галерия "Неси".
"Възприемам приливите и отливите като нещо, което идва и си отива, което се обръща в цикличност на пристигането и заминаването като един кръговрат на живота", коментира авторката. По думите й морското усещане, което носят картините, идва по-скоро от зрителите, докато за нея пейзажите са символични. "Морето е набелязано и прилича, но не е реалистичен пейзаж."
За Мария Алексиева е трудно сама да определи как образованието по "Иконопис" е втъкано в творчеството .
"Може би за това е необходим страничен поглед, тъй като техниките са напълно различни", допълва тя и обяснява, че възприема всяка една картина, независим
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.
Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера.
Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.
В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.
Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т
Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).
“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.
5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).
Това ще е третото посещение в Румъния на
Ще бъдат връчени отличия и в категориите „Изпълнител класически танц - жена“, „Изпълнител класически танц - мъж“, „Изпълнител съвременен танц - жена“, „Изпълнител съвременен танц - мъж“, „Оригинална хореография на авторско танцово представление“, „Постановка на класическо или aдаптация на съществуващо танцово произведение“, „Хореография към други сценични или аудио-визуални продукции“, „Танцова трупа/компания на годината“ и „Танцова продукция на годината“. Наградените получават грамоти и парична премия.