NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
3671
Калейдоскоп

Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът

| 09 Октомври 2024, 22:45 ч.
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Снимка © Виктория Трайкова / БТА

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асошиейтед прес. Рапърът искаше да изчака началото на процеса в луксозното си имение във Флорида.

Американският окръжен съдия Андрю Картър каза, че планът на Кумс е включвало предложение за гаранция от 50 млн. щатски долара, GPS наблюдение и строги ограничения за посетителите. Според съдията това е „недостатъчно“, за да се гарантира безопасността на обществото и целостта на делото. 

Адвокатите на Кумс правят втория си опит в рамките на няколко дни да го измъкнат от Центъра за задържане в Бруклин, където е настанен в специално помещение. 

Прокурор Емили Джонсън каза, че екипът на защитата на Кумс „омаловажава и ужасяващо подценява“ склонността на рапъра къ

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра

Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.

Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция. 

В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.

За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в

Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.

Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.

„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.

<

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален, само европейски. Той е проблем, който касае целият свят. Фалшифицирането и фалшификатите разстройват много сектори от обществения и стопанския живот на целия свят, но има някои аспекти, които са по-опасни“, каза проф. Прокопов.

Той отбеляза, че усилията на специалистите в областта на нумизматиката са в старата история. „Ние се фиксираме върху това как да помогнем, как да създадем една система на превенция, на едно профилактиране, че тези фалшификати да не влизат в научно обращение“, добави той. По неговите думи, фалшификатите нанасят разнообразни вреди, сред които са и финансови измами.

„Ние се стремим да възбудим интереса на нашата целева група, която е ученици, с подготвената от нас интерактивна лекция“, каза проф. Иля Прокопов. Той отбеляза, че оттук насетне разчитат на резонанс от медиите и обществото на тези млади хора. Експертът обясни, че България е европейски шампион по брой на монетни колективни находки с изключителен фонд от археологически находки.

Балканската звезда Дино Мерлин отправи специален поздрав към българската публика по повод предстоящия му концерт с Желко Йоксимович на 3 декември. След 35 години той отново се завръща в София, този път с огромен 5-часов спектакъл, коментират организаторите.

„За последен път свирих в София преди 35 години. Но въпреки това, нищо не се е променило. Аз обичам вас, вие обичате моите песни, така че ще се забавляваме заедно“, казва Дино Мерлин.

Европейското турне на Дино Мерлин – We, започна в средата на октомври, в Мюнхен. Той е първият изпълнител от Балканите, който има честта да изнесе самостоятелен концерт в престижната зала „Олимпиахале“. Тази емблематична зала е била домакин на множество световни музикални звезди като U2, Елтън Джон, Бионсе, Ед Шийрън, Джъстин Тимбърлейк и много други, припомнят от българския екип.

Турнето на емблем

Световноизвестният диригент Даниел Орен, носителката на наградата „Пучини“ – Анна Пироци, и награденият като най-добър оперен изпълнител в Испания – Хорхе де Леон, откриват сезона на Софийската опера и балет, съобщават от трупата.

В юбилейната годината на Джакомо Пучини националната опера открива новия сезон на 27 и 29 септември с „Турандот“. 

Даниел Орен пристига за първи път в България по покана на директора Пламен Карталов, както и двамата солисти – Анна Пироци, която ще бъде Турандот, и Хорхе де Леон – Калаф. Карталов и Орен са работили заедно за постановките на „Аида“ и „Бохеми“ в Салерно през 2023 и 2024 г.

„Беше ми много приятно да получа поканата от генералния директор на Софийската опера

За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея. 

Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.

Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.

Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.

Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и

Певецът Арканджело д’Анджело и Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ подариха на публиката една музикална разходка с концерта „По вълните на Ривиерата“.

Под диригентската палка на маестро Левон Манукян, който е новият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, и съпровода на оркестъра, французинът с италиански корени и финалист от “Гласът на България” за 2023 година изпълни френски, италиански и американски песни.

Той развълнува присъстващите в залата на Общинския културен център с изпълнението си на „Хубава си, моя горо“ и „Я кажи ми, облаче ле, бяло“.

„Не мога да ви оставя, без да ви изпея тази изключително красива българска песен, за да ви кажа „благодаря““, обърна се към зрителите Арканджело и подкани всички в залата заедно да пеят с не

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

На въпроса кои древни археологически находки са най-често обект на фалшифициране, проф. Диляна Ботева-Боянова отговори, че всичко, което може да бъде фалшифицирано, вече е фалшифицирано. „Започва се от най-дребни и на пръв поглед незначителни артефакти. Те са фалшфицирани, защото след това те се използват по съответния начин, било, за да се легитимира нещо, било да се оправдае друга ситуация, било да се избегнат съдебни последствия“, каза тя.

Според нея ситуацията е изключително трудна за работа, защото няма целева група, по която да се каже "това се фалшифицира, това не се фалшифицира". „Няма измерител за фалшифицирането“, добави още тя.

Проф. Боянова разказа, че през 2022 г. е участвала в създаването на научна мрежа за превенция на разпространението на фалшификати на антични монети. „Това е международна мрежа, в която вече участват над 40 колеги от всички континенти. Започнахме само 20 преди три години“, обясни тя. По нейните думи, това, което са постигнали като организация по работата, по документиране, по изграждане на система, която все пак да започне да функционира, за да бъде ефективна, е допринесло, че нейни колеги от световни нумизматични институции, какъвто е монетният кабинет на кралската библиотека в Белгия, предоставиха фишовете, които те са изработили през годините на фалшивите монети, които се съхраняват в някои от най-големите световни музеи. Те са попаднали там като автентични, а след това са идентифицирани като фалшиви. „Имаме колеги по света, които се занимават с това да ги документират като фалшификати и това да е публично достояние, за да е ясно какво се случва в това поле“, каза още тя.

По думите , фалшифицирането се извършва в целия свят и това не е само български патент. „Нашата нумизматична мрежа за превенция на фалшификатите започва да дигитализира тези фишове, така че те да станат достъпни до една много по-широка аудитория“, отбеляза тя. Проф. Боянова допълни, че са постигнали сериозни резултати, но това са само първи стъпки.

Акция „Сердика"

Проф. Диляна Боянова разказа за нейно и на трима нейни колеги от СУ посещение на научна конференция в Берлин по линията на научната мрежа за монетни фалшификати, в която участва. „Там наши колеги от археологическия музей във Валенсия, когато разбраха, че сме българи, ни предоставиха тяхната документация на огромно количество пратка от България, която е трябвало да влезе в техния пазар на антики. Снимките, които ни показаха, са потресаващи. Два от кадрите показват касетки като от плод и зеленчук, огромно количество касетки с фалшификати“, обясни тя.

По думите , тази акция е кръстена „Сердика“, тъй като всичко това идва със самолет от София. „И между тези количества фалшификати има страшно много автентични, много ценни паметници. И всъщност в момента, в който бъдат смесени едните и другите, винаги могат да излязат пред съда и да кажат, че това са фалшификати, а не исторически ценности, и те им ги връщат. След това отиват на пазара на антики и ги продават като автентични. И в двата случая печелят“, каза още тя.

Проф. Иля Прокопов коментира акция „Сердика“ като колосална контрабанда.

Превенция на фалшифицирането на антични ценности

По думите на проф. Прокопов, стартирането на процесите по превенция на фалшифицирането може да стане след „силен международен шамар“. „Тук в момента ние нямаме към кого да се обърнем. Практически тези, които са обвързани с проблемите, не могат да ги решават, защото са обвързани с недобри нормативни документи. Самият закон е много слаб и най-вече страда Законът за културното наследство“, добави още той.

На въпрос какъв е критерият, по който се определя дали предметът е фалшифициран, проф. Прокопов отговори: „Няма стандарти и държавни критерии. Процесът е сложен, но ние имаме особена мисия тук в България, защото най-големите фалшификати последните 25 години на културни ценности са от България“. Той отбеляза още, че в България няма санкции за производството на фалшификати.

Иля Симеонов Прокопов е български историк, археолог и нумизмат. Роден е на 17 януари 1952 г. в с. Милковица. Завършил е „История“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ) през 1977 година. През 1987 г. защитава докторантура към АИМ в БАН. През 1998 г. е избран с конкурс за директор на Националния исторически музей. Проф. Прокопов е и основател и пръв председател на Българската музейна камара.

Диляна Ботева-Боянова е български историк и преподавател в историческия факултет на СУ. Автор е на монографии, сборници, статии и студии. Сред заглавията са „Антични текстове и тяхното четене днес: Акценти върху осем века фрагментарна тракийска история (IV в пр. Хр. – IV в. сл. Хр.), „Проблеми на тракийската история и култура. Нов поглед върху сведения на Херодот и Тукидид“, „Долна Мизия и Тракия в римската имперска система“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 06:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
3671
Калейдоскоп

Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята.„Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

| 09 Октомври 2024, 22:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Снимка © Виктория Трайкова / БТА

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асошиейтед прес. Рапърът искаше да изчака началото на процеса в луксозното си имение във Флорида.

Американският окръжен съдия Андрю Картър каза, че планът на Кумс е включвало предложение за гаранция от 50 млн. щатски долара, GPS наблюдение и строги ограничения за посетителите. Според съдията това е „недостатъчно“, за да се гарантира безопасността на обществото и целостта на делото. 

Адвокатите на Кумс правят втория си опит в рамките на няколко дни да го измъкнат от Центъра за задържане в Бруклин, където е настанен в специално помещение. 

Прокурор Емили Джонсън каза, че екипът на защитата на Кумс „омаловажава и ужасяващо подценява“ склонността на рапъра къ

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра

Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.

Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция. 

В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.

За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в

Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.

Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.

„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.

<

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален, само европейски. Той е проблем, който касае целият свят. Фалшифицирането и фалшификатите разстройват много сектори от обществения и стопанския живот на целия свят, но има някои аспекти, които са по-опасни“, каза проф. Прокопов.

Балканската звезда Дино Мерлин отправи специален поздрав към българската публика по повод предстоящия му концерт с Желко Йоксимович на 3 декември. След 35 години той отново се завръща в София, този път с огромен 5-часов спектакъл, коментират организаторите.

„За последен път свирих в София преди 35 години. Но въпреки това, нищо не се е променило. Аз обичам вас, вие обичате моите песни, така че ще се забавляваме заедно“, казва Дино Мерлин.

Европейското турне на Дино Мерлин – We, започна в средата на октомври, в Мюнхен. Той е първият изпълнител от Балканите, който има честта да изнесе самостоятелен концерт в престижната зала „Олимпиахале“. Тази емблематична зала е била домакин на множество световни музикални звезди като U2, Елтън Джон, Бионсе, Ед Шийрън, Джъстин Тимбърлейк и много други, припомнят от българския екип.

Турнето на емблем

Световноизвестният диригент Даниел Орен, носителката на наградата „Пучини“ – Анна Пироци, и награденият като най-добър оперен изпълнител в Испания – Хорхе де Леон, откриват сезона на Софийската опера и балет, съобщават от трупата.

В юбилейната годината на Джакомо Пучини националната опера открива новия сезон на 27 и 29 септември с „Турандот“. 

Даниел Орен пристига за първи път в България по покана на директора Пламен Карталов, както и двамата солисти – Анна Пироци, която ще бъде Турандот, и Хорхе де Леон – Калаф. Карталов и Орен са работили заедно за постановките на „Аида“ и „Бохеми“ в Салерно през 2023 и 2024 г.

„Беше ми много приятно да получа поканата от генералния директор на Софийската опера

За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея. 

Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.

Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.

Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.

Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и

Певецът Арканджело д’Анджело и Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ подариха на публиката една музикална разходка с концерта „По вълните на Ривиерата“.

Под диригентската палка на маестро Левон Манукян, който е новият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, и съпровода на оркестъра, французинът с италиански корени и финалист от “Гласът на България” за 2023 година изпълни френски, италиански и американски песни.

Той развълнува присъстващите в залата на Общинския културен център с изпълнението си на „Хубава си, моя горо“ и „Я кажи ми, облаче ле, бяло“.

„Не мога да ви оставя, без да ви изпея тази изключително красива българска песен, за да ви кажа „благодаря““, обърна се към зрителите Арканджело и подкани всички в залата заедно да пеят с не

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

Той отбеляза, че усилията на специалистите в областта на нумизматиката са в старата история. „Ние се фиксираме върху това как да помогнем, как да създадем една система на превенция, на едно профилактиране, че тези фалшификати да не влизат в научно обращение“, добави той. По неговите думи, фалшификатите нанасят разнообразни вреди, сред които са и финансови измами.

„Ние се стремим да възбудим интереса на нашата целева група, която е ученици, с подготвената от нас интерактивна лекция“, каза проф. Иля Прокопов. Той отбеляза, че оттук насетне разчитат на резонанс от медиите и обществото на тези млади хора. Експертът обясни, че България е европейски шампион по брой на монетни колективни находки с изключителен фонд от археологически находки.

На въпроса кои древни археологически находки са най-често обект на фалшифициране, проф. Диляна Ботева-Боянова отговори, че всичко, което може да бъде фалшифицирано, вече е фалшифицирано. „Започва се от най-дребни и на пръв поглед незначителни артефакти. Те са фалшфицирани, защото след това те се използват по съответния начин, било, за да се легитимира нещо, било да се оправдае друга ситуация, било да се избегнат съдебни последствия“, каза тя.

Според нея ситуацията е изключително трудна за работа, защото няма целева група, по която да се каже "това се фалшифицира, това не се фалшифицира". „Няма измерител за фалшифицирането“, добави още тя.

Проф. Боянова разказа, че през 2022 г. е участвала в създаването на научна мрежа за превенция на разпространението на фалшификати на антични монети. „Това е международна мрежа, в която вече участват над 40 колеги от всички континенти. Започнахме само 20 преди три години“, обясни тя. По нейните думи, това, което са постигнали като организация по работата, по документиране, по изграждане на система, която все пак да започне да функционира, за да бъде ефективна, е допринесло, че нейни колеги от световни нумизматични институции, какъвто е монетният кабинет на кралската библиотека в Белгия, предоставиха фишовете, които те са изработили през годините на фалшивите монети, които се съхраняват в някои от най-големите световни музеи. Те са попаднали там като автентични, а след това са идентифицирани като фалшиви. „Имаме колеги по света, които се занимават с това да ги документират като фалшификати и това да е публично достояние, за да е ясно какво се случва в това поле“, каза още тя.

По думите , фалшифицирането се извършва в целия свят и това не е само български патент. „Нашата нумизматична мрежа за превенция на фалшификатите започва да дигитализира тези фишове, така че те да станат достъпни до една много по-широка аудитория“, отбеляза тя. Проф. Боянова допълни, че са постигнали сериозни резултати, но това са само първи стъпки.

Акция „Сердика"

Проф. Диляна Боянова разказа за нейно и на трима нейни колеги от СУ посещение на научна конференция в Берлин по линията на научната мрежа за монетни фалшификати, в която участва. „Там наши колеги от археологическия музей във Валенсия, когато разбраха, че сме българи, ни предоставиха тяхната документация на огромно количество пратка от България, която е трябвало да влезе в техния пазар на антики. Снимките, които ни показаха, са потресаващи. Два от кадрите показват касетки като от плод и зеленчук, огромно количество касетки с фалшификати“, обясни тя.

По думите , тази акция е кръстена „Сердика“, тъй като всичко това идва със самолет от София. „И между тези количества фалшификати има страшно много автентични, много ценни паметници. И всъщност в момента, в който бъдат смесени едните и другите, винаги могат да излязат пред съда и да кажат, че това са фалшификати, а не исторически ценности, и те им ги връщат. След това отиват на пазара на антики и ги продават като автентични. И в двата случая печелят“, каза още тя.

Проф. Иля Прокопов коментира акция „Сердика“ като колосална контрабанда.

Превенция на фалшифицирането на антични ценности

По думите на проф. Прокопов, стартирането на процесите по превенция на фалшифицирането може да стане след „силен международен шамар“. „Тук в момента ние нямаме към кого да се обърнем. Практически тези, които са обвързани с проблемите, не могат да ги решават, защото са обвързани с недобри нормативни документи. Самият закон е много слаб и най-вече страда Законът за културното наследство“, добави още той.

На въпрос какъв е критерият, по който се определя дали предметът е фалшифициран, проф. Прокопов отговори: „Няма стандарти и държавни критерии. Процесът е сложен, но ние имаме особена мисия тук в България, защото най-големите фалшификати последните 25 години на културни ценности са от България“. Той отбеляза още, че в България няма санкции за производството на фалшификати.

Иля Симеонов Прокопов е български историк, археолог и нумизмат. Роден е на 17 януари 1952 г. в с. Милковица. Завършил е „История“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ) през 1977 година. През 1987 г. защитава докторантура към АИМ в БАН. През 1998 г. е избран с конкурс за директор на Националния исторически музей. Проф. Прокопов е и основател и пръв председател на Българската музейна камара.

Диляна Ботева-Боянова е български историк и преподавател в историческия факултет на СУ. Автор е на монографии, сборници, статии и студии. Сред заглавията са „Антични текстове и тяхното четене днес: Акценти върху осем века фрагментарна тракийска история (IV в пр. Хр. – IV в. сл. Хр.), „Проблеми на тракийската история и култура. Нов поглед върху сведения на Херодот и Тукидид“, „Долна Мизия и Тракия в римската имперска система“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.