NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150 години импресионизъм с мащабна изложба
2802
Калейдоскоп

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150 години импресионизъм с мащабна изложба

Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.  Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне. На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард

| 09 Октомври 2024, 15:56 ч.
Музеят
Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150 години импресионизъм с мащабна изложба
Снимка © DFA

Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция. 

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Френският актьор Жерар Депардийо, обект на многобройни обвинения в сексуално насилие, няма да присъства на днешния си първи наказателен процес в съд в Париж, предадоха АФП и Асошиейтед прес.

Депардийо, който отрича всички обвинения, трябва да се изправи пред съда във френската столица за предполагаеми сексуални посегателства над две жени по време на снимки за филм през 2021 г.

След като първоначално беше съобщено, че 75-годишният актьор възнамерява да присъства на изслушването, адвокатът му Жереми Асу обяви по радио Франс енфо, че ще поиска делото да бъде отложено заради здравословното състояние на клиента му. 

"Жерар Депардийо е много болен и за съжаление лекарите му забраниха да присъства на изслушването, поради което той ще поиска отлагане на делото за по-късна дата, за да може да се яви пред съда", каза адвокат Асу.

Изслушването трябва да започ

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.

Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.

Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева. 

„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото

На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори

Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.

Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".

„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.

„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А

Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.

На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото движение на четките в изображенията на личните си преживявания. Днес, 150 години по-късно, този момент се смята за рождената дата на импресионизма, едно от най-влиятелните течения в изкуството, посочват от музея.

Изложбата представя прочути пейзажи на Моне, творби на Сезан, пъстри пастелни платна на Моризо и Дега, скулптури на Роден. Във фокуса на изложбата е и обяснението как и кога творбите на френските импресионисти пристигат в Нидерландия и доколко публиката в страната е готова да възприеме цветното творческо влияние от Париж. Вкусовете в Нидерландия по онова време са предимно консервативни. Експозицията Vive lТimpressionnisme!  показва как неуморните усилия на няколко визионери, сред които и търговецът на изкуство Тео ван Гог, проправят пътя на импресионизма в страната. Самият Винсент ван Гог също прегръща импресионизма, особено след като се мести в Париж през 1886 г.

Мащабната изложба е организирана от музея "Ван Гог" и музея "Бойманс ван Бюинген" в тясно сътрудничество с Kroller-Muller Museum, Stedelijk Museum Amsterdam, Kunstmuseum Den Haag, Rijksmuseum Amsterdam, Rijksmuseum Twenthe, Singer Laren, Teylers Museum, Museum de Fundatie, The Mesdag Collection и седем частни колекции.

Изложбата може да бъде разгледана от 11 октомври 2024 г. до 26 януари 2025 г, съобщават от музея "Ван Гог".

Премиерата на филма "Ръжда" (Rust), на чиято снимачна площадка актьорът Алек Болдуин случайно застреля операторката Халина Хъчинс, ще бъде на Международния фестивал за операторско майсторство EnergaCamerimage в полския град Торун през ноември, съобщи "Варайъти".

Близо три години след трагичната смърт на родената в Украйна операторка Халина Хъчинс, която беше част от семейството на фестивала, Camerimage възнамерява да почете паметта й и да напомни на света за нейното наследство. На тазгодишното издание на фестивала EnergaCamerimage ще бъде организирана специална прожекция за световната премиера на филма "Ръжда", се посочва на фестивалния сайт.

Тазгодишното издание на проявата ще бъде открито на 16 ноември и ще продължи до 23 ноември. 

Точната дата на премиерата не е посочена. 

През 2021 г. на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" актьорът Але

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Калина Десподска от Велинград  спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.

Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.

Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян. 

Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл

Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.

Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.

"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".

Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на

Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация. 

В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов. 

На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. 

За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от

/Изображението може да се използва само като илюстрация на информацията във времето на изложбата/

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
2802
Калейдоскоп

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150 години импресионизъм с мащабна изложба

Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард.

| 09 Октомври 2024, 15:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музеят
Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150 години импресионизъм с мащабна изложба
Снимка © DFA

Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция. 

Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Френският актьор Жерар Депардийо, обект на многобройни обвинения в сексуално насилие, няма да присъства на днешния си първи наказателен процес в съд в Париж, предадоха АФП и Асошиейтед прес.

Депардийо, който отрича всички обвинения, трябва да се изправи пред съда във френската столица за предполагаеми сексуални посегателства над две жени по време на снимки за филм през 2021 г.

След като първоначално беше съобщено, че 75-годишният актьор възнамерява да присъства на изслушването, адвокатът му Жереми Асу обяви по радио Франс енфо, че ще поиска делото да бъде отложено заради здравословното състояние на клиента му. 

"Жерар Депардийо е много болен и за съжаление лекарите му забраниха да присъства на изслушването, поради което той ще поиска отлагане на делото за по-късна дата, за да може да се яви пред съда", каза адвокат Асу.

Изслушването трябва да започ

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.

Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.

Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева. 

„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото

На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори

Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.

Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".

„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.

„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А

На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото движение на четките в изображенията на личните си преживявания. Днес, 150 години по-късно, този момент се смята за рождената дата на импресионизма, едно от най-влиятелните течения в изкуството, посочват от музея.

Изложбата представя прочути пейзажи на Моне, творби на Сезан, пъстри пастелни платна на Моризо и Дега, скулптури на Роден. Във фокуса на изложбата е и обяснението как и кога творбите на френските импресионисти пристигат в Нидерландия и доколко публиката в страната е готова да възприеме цветното творческо влияние от Париж. Вкусовете в Нидерландия по онова време са предимно консервативни. Експозицията Vive lТimpressionnisme!  показва как неуморните усилия на няколко визионери, сред които и търговецът на изкуство Тео ван Гог, проправят пътя на импресионизма в страната. Самият Винсент ван Гог също прегръща импресионизма, особено след като се мести в Париж през 1886 г.

Премиерата на филма "Ръжда" (Rust), на чиято снимачна площадка актьорът Алек Болдуин случайно застреля операторката Халина Хъчинс, ще бъде на Международния фестивал за операторско майсторство EnergaCamerimage в полския град Торун през ноември, съобщи "Варайъти".

Близо три години след трагичната смърт на родената в Украйна операторка Халина Хъчинс, която беше част от семейството на фестивала, Camerimage възнамерява да почете паметта й и да напомни на света за нейното наследство. На тазгодишното издание на фестивала EnergaCamerimage ще бъде организирана специална прожекция за световната премиера на филма "Ръжда", се посочва на фестивалния сайт.

Тазгодишното издание на проявата ще бъде открито на 16 ноември и ще продължи до 23 ноември. 

Точната дата на премиерата не е посочена. 

През 2021 г. на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" актьорът Але

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Калина Десподска от Велинград  спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.

Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.

Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян. 

Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл

Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.

Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.

"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".

Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на

Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация. 

В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов. 

На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. 

За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от

Мащабната изложба е организирана от музея "Ван Гог" и музея "Бойманс ван Бюинген" в тясно сътрудничество с Kroller-Muller Museum, Stedelijk Museum Amsterdam, Kunstmuseum Den Haag, Rijksmuseum Amsterdam, Rijksmuseum Twenthe, Singer Laren, Teylers Museum, Museum de Fundatie, The Mesdag Collection и седем частни колекции.

Изложбата може да бъде разгледана от 11 октомври 2024 г. до 26 януари 2025 г, съобщават от музея "Ван Гог".

/Изображението може да се използва само като илюстрация на информацията във времето на изложбата/

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.