Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.
Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.
„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.
„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.
Националнат
Перник е домакин тази година на зоналната изложба „Струма“, в която участват 91 творци с 162 произведения на изкуството, каза Елена Темелкова - директор на "Галерии – Перник".
В изложбата са включени живопис, графика, скулптора и нетрадиционно изкуство, както и керамика и текстил. От Перник участват 48 представители.
Георги Андонов от град Кюстендил е носителят на наградата на Съюза на българските художници (СБХ) от 23 -то издание на изложбата. Бисера Вълева бе наградена в категория живопис. Евтим Постолов за графика, Звезделина Тодорова за скулптора и Пламен Бонев в категория живопис.
Носителят на голямата награда, както и носителите на призовете в различните категории, бяха определени от Комисия от творци от трите града и председателя на СБХ Любен Генов.
На откриването на изложбата присъстваха заместник – министърът
Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“.
Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организаторите.
Вили Николов е роден на 22 януари 1976 година в София. Изявява се в областта на графиката, живописта, илюстрацията и рисунката. Работи с масло, темперни бои, акварелни бои, пастел. Негови творби са притежание на испанската кралица София, на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар, на българското посолство в Мадрид, посолството на Венецуела в България, както и в частни колекции в България, Германия, Австралия, Гърция, Франция, Италия, Нова Зеландия, Русия, Турция, Украйна, Узбекистан, Йордания, САЩ.
/ВСР
Голямата есенна изложба във виенския музей „Албертина“ е посветена на Марк Шагал - един от великите художници на ХХ век. „Пикасо е известен, Шагал е обичан“, отбеляза директорът на музея Клаус Шрьодер.
Според него популярността на Шагал се дължи на факта, че живописният свят на художника отразява чувства, познати за всеки. Студенината, която често може да характеризира модернизма, му е чужда, продължава Шрьодер.
Творчеството на Шагал се простира над 80 години и се характеризира с многостранност, която удивлява до днес. Изкуството му, известно с ярките си цветове и поетични композиции, е познато, но въпреки това не е изгубило нищо от своята загадъчност и мистериозна, духовна аура. Неповторимият му художествен изказ, който ни напомня за магията на образите от сънищата, си остава неизчерпаем космос, казват от "Албертина".
Художникът ч
По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.
В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една гейша", Вивалди - „Глория" и „Есен", Жул Масне - „Медитация”.
В момента Quarto е на световно турне със съвместния си проект с „Мистерията на българските гласове" и Георги Андреев. Преди концерта в София, предстои изява на 12 октомври, в Wales Millennium Centre, а след това и скандинавско турне.
В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура".
Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.
В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.
“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената
Кураторът Надежда Джакова събира шестима автори в изложбата „Колко те харесвам“.
Експозицията ще бъде представена в Софийски арсенал - музей за съвременно изкуство от 7 ноември 2024 – 5 януари 2025, съобщават организаторите от Националната галерия.
В изложбата участие вземат Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков.
„Колко те харесвам“ е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят.
Чрез автобиографичния похват като средство за самоизразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за личн
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.
Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".
Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".
"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".
"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.
"Той винаги
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".
От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов.
Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с
Парижката катедрала "Нотр Дам" ще бъде достъпна за посетители от 8 декември тази година, но само с предварителни резервации, групите ще трябва да почакат до февруари следващата година, съобщи АФП, като се позова на интервю на мениджъра за връзки с обществеността на катедралата пред местно издание.
Първата служба за откриване на реконструираната катедрала е насрочена за 7 декември, а на следващата сутрин ще бъде отслужена първата празнична литургия в храма-шедьовър на готическото изкуство, поразен от пожар на 15 април 2019 г.
От 8 декември катедралата ще е отворена за всички индивидуални посетители, каза Сибил Белами-Браун. Входът "ще е безплатен, разбира се", с изключение на музея в катедралата, който е със специален статут. Посещенията обаче ще трябва да бъдат запазени на уебсайт. "Резервацията ще е лесна, достъпна два дни предварително и ще гарантира точен час на вли