NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика
2157
Творчески отражения

Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус. Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“

| 09 Октомври 2024, 09:30 ч.
Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика
Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика
Снимка © БТА

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

Галерия "Мисията" към Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи организра съвместна изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов, озаглавена "Митологични реминисценции.

Инспирации от едно пътуване", която ще се състои от 9 до 30 октомври. Официалното откриване ще бъде на 9 октомври, съобщават от екипа на ДКИ.

Изложбата е вдъхновена от две основни теми, преплитащи се в творбите на двамата автори. Мариета Конова представя цикъла "Инспирации от едно пътуване", в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето. Марио Конов присъства с цикъла "Митологични реминисценции", вдъхновен от античната елинистична скулптура. Неговите творби, сред които „Троянски кон“, „Орфей“, „Феникс&ld

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

Центърът „Помпиду“ в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП.

Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в „Помпиду“. Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.

Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.

Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на ко

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.

Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева. „Познаваме Нино Рота от музиката му за филма „Кръстникът“, но това е нещо много по-различно, много по-хармонично. Много интересен концерт, мисля, че на публиката ще им хареса. Оркестърът много добре свири, справя се прекрасно и съм много съм щастлива, че имам възможност тук да го изсвиря“, обясни пианистката, изказвайки специална благодарност за поканата на директора на Симфониета – Враца Христо Павлов.

Като част от „Bosendorfer Artist“ пианистката ще свири на роял с марката Bösendorfer 280VC Vienna Concert, който вече е доставен във Враца специално за концерта. „Инструментът е богат на прекрасни тембъри, заради големината си предлага на публиката богат свят на звуци и съм щастлива, че имам възможност да изсвиря тези произведения точно на този роял“, разказа Донка Ангъчева.

Тя не е само концертиращ изпълнител, оказва подкрепа и на млади таланти, заради което през 2023 г. е избрана за „Жена на годината“ в категория "Изкуство и култура" на Look Business Awards, които всяка година се раздават във Виена. „Започнах да работя с млади творци и от България от миналата година. И съм безкрайно щастлива, че отривам толкова много таланти в България, които имат нужда от подкрепа, от сцена, от мотивация. Имат нужда да преоткрият красотата на класическата музика и в чужбина, защото там класическия свят е може би по-красив и подкрепян. И много искам да продължа да правя това нещо, защото виждам, че има голям смисъл“, сподели Донка Ангъчева.

Тя допълни, че тази година е номинирана за наградата „Будител на годината“ на Българското национално радио. „За мен това е голяма награда и съм благодарна на българската публика и на хората, които ме подкрепят“, посочи още пианистката.

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес. 

Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.

Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.

"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.

Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.

Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.

"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.

Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.

Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме

Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club.

Музикантът има седем издадени албума, пет номинации и е носител на Latin Grammy – за най-добър латино джаз албум за 2021 г., информират от института „Сервантес“, който си сътрудничи с 14-ото издание на международния фестивал, чийто основател и артистичен директор е Людмил Ангелов.

Роденият през 1974 година в Куба пианист, композитор и музикален продуцент е смятан за един от най-влиятелните музиканти на своето поколение.

„Широко признат за работата си с кубинския певец Исак Делгадо, Мелон е постигнал забележителна работа, която дълбоко бележи представата за изпълнение на пиано в съвременната кубинска танцова

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
2157
Творчески отражения

Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра.В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

| 09 Октомври 2024, 09:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика
Донка Ангъчева: Това е прекрасна музика
Снимка © БТА

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.

Галерия "Мисията" към Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи организра съвместна изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов, озаглавена "Митологични реминисценции.

Инспирации от едно пътуване", която ще се състои от 9 до 30 октомври. Официалното откриване ще бъде на 9 октомври, съобщават от екипа на ДКИ.

Изложбата е вдъхновена от две основни теми, преплитащи се в творбите на двамата автори. Мариета Конова представя цикъла "Инспирации от едно пътуване", в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето. Марио Конов присъства с цикъла "Митологични реминисценции", вдъхновен от античната елинистична скулптура. Неговите творби, сред които „Троянски кон“, „Орфей“, „Феникс&ld

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

Центърът „Помпиду“ в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП.

Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в „Помпиду“. Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.

Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.

Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на ко

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева. „Познаваме Нино Рота от музиката му за филма „Кръстникът“, но това е нещо много по-различно, много по-хармонично. Много интересен концерт, мисля, че на публиката ще им хареса. Оркестърът много добре свири, справя се прекрасно и съм много съм щастлива, че имам възможност тук да го изсвиря“, обясни пианистката, изказвайки специална благодарност за поканата на директора на Симфониета – Враца Христо Павлов.

Като част от „Bosendorfer Artist“ пианистката ще свири на роял с марката Bösendorfer 280VC Vienna Concert, който вече е доставен във Враца специално за концерта. „Инструментът е богат на прекрасни тембъри, заради големината си предлага на публиката богат свят на звуци и съм щастлива, че имам възможност да изсвиря тези произведения точно на този роял“, разказа Донка Ангъчева.

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес. 

Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.

Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.

"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.

Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна

Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.

Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.  

Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи

Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.

Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.

"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.

Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.

Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме

Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club.

Музикантът има седем издадени албума, пет номинации и е носител на Latin Grammy – за най-добър латино джаз албум за 2021 г., информират от института „Сервантес“, който си сътрудничи с 14-ото издание на международния фестивал, чийто основател и артистичен директор е Людмил Ангелов.

Роденият през 1974 година в Куба пианист, композитор и музикален продуцент е смятан за един от най-влиятелните музиканти на своето поколение.

„Широко признат за работата си с кубинския певец Исак Делгадо, Мелон е постигнал забележителна работа, която дълбоко бележи представата за изпълнение на пиано в съвременната кубинска танцова

Тя не е само концертиращ изпълнител, оказва подкрепа и на млади таланти, заради което през 2023 г. е избрана за „Жена на годината“ в категория "Изкуство и култура" на Look Business Awards, които всяка година се раздават във Виена. „Започнах да работя с млади творци и от България от миналата година. И съм безкрайно щастлива, че отривам толкова много таланти в България, които имат нужда от подкрепа, от сцена, от мотивация. Имат нужда да преоткрият красотата на класическата музика и в чужбина, защото там класическия свят е може би по-красив и подкрепян. И много искам да продължа да правя това нещо, защото виждам, че има голям смисъл“, сподели Донка Ангъчева.

Тя допълни, че тази година е номинирана за наградата „Будител на годината“ на Българското национално радио. „За мен това е голяма награда и съм благодарна на българската публика и на хората, които ме подкрепят“, посочи още пианистката.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.