Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.
Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея.
Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.
Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.
Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.
Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.
Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.
Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft
Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП.
"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи.
Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.
Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело
Научнофантастичният хорър "Пришълецът: Ромул" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.
Филмът, режисиран от уругваеца Феде Алварес, реализира приходи от 41,5 милиона долара през дебютния си уикенд в киносалоните на САЩ и Канада. Постъпленията му от международните пазари възлизат на 66,7 милиона долара.
Действието на "Пришълецът: Ромул" се развива между това на първите два филма от поредицата - емблематичните "Пришълецът" (1979) на Ридли Скот и "Пришълците" (1986) на Джеймс Камерън. Главната роля изпълнява актрисата Кейли Спейни.
"Пришълецът: Ромул" е деветият филм от вселената на "Пришълецът", чието начало преди 45 години поставя едноименният хорър на Скот. Анализаторите определят дебюта му в северноамериканския боксофис като "отличен".
След три седмици на върха филмът "Дедпул &
Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.
С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август.
Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess.
В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети
Със спектакъла "Опит за летене" - по Йордан Радичков, Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие новия творчески сезон.
Премиерата ще се състои на 13 септември тази година в Доходното здание в града, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Режисьор на постановката е Недялко Делчев, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор е Пламен Мирчев-Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър, като гост е актьорът Алексей Кожухаров.
Програмата през идния месец включва и "Духът на поета", като представлението ще се играе на 19 септември и е посветено на Деня на независимостта на България - 22 септември. Режисьор е Ивайло Ненов, сценографията и костюмите са на Петя Боюкова. Музиката е на Пламен Мирчев-Мирона. Участват актьорите Кадри Хабил, Милен Димитров и Борислав Апостолов.
Втората п
Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.
Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски.
Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан
Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.
Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".
„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.
„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А
Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“.
Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото.
Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.
Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва
Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.
По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.
В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. св. Петър и Павел“ – Силистра, Великотърновската и Пловдивската митрополии, църквата „Св. Петка“ в Троян, църквата „Св. Николай Летни“ в село Гумощник.
Вълев е рисувал иконите за иконостасите в църквата в махала Баба Стана в с. Орешак, с. Искър, Варненско, село Горно Трапе, Троянско и село Черни Осъм.
Преди дни той подреди изложба с 30 икони и 100 фотографии от България в троянската галерия „Серякова къща“.