NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
2909
Тонът на времето

Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6. „Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната

| 08 Октомври 2024, 15:56 ч.
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Снимка © Минко Чернев / БТА

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.

Филмът „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Най-много въпроси след прожекцията породи форматът 1:1, в който е заснета историята. По думите на режисьора това решение е продиктувано от желанието му да прехвърли емоциите на главния герой, изпълнен от Огнян Павлов - Fyre, на зрителите. „Той се завръща в родното си място и го връхлитат меланхолия и тъга, неща, които не иска да изпитва, но не може да се измъкне от тях и се чувства затиснат. Беше ми интересно как да прехвърлим на зрителите тези усещания на клаустрофобия и неизбежност, да бъдат близо до тях и да съпреживяват историята“, обясни Веснаков. 

Присъствието на рап изпълнителя Fyre в главната роля, бе оценено като изключително силно, с обраност в играта. Режисьорът поясни, че татуировката на главата му изобразява Юлий Цезар и е истинск

Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.

Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.

Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".

В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.

Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит

Националният музей на Финландия планира да върне на Бенин церемониално кралско столче, наречено катакле, съобщи Синхуа, като цитира управата на музея.

Елина Антила, генерален директор на Националния музей, подчерта важността на връщането на този артефакт, като заяви, че то завършва значими усилия за репатриране.

Столчето е част от колекцията на Националния музей от 1939 г. насам. То е служило като церемониален предмет, символизиращ стабилност и власт, отбелязва Синхуа.

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.

Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.

"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.

Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.

Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.

Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл

„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.

Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.

„Затова решихме, че може би е по-добре тази извадка, тази селекция, някак си да бъде по-тясно свързана с профила на самата галерия, с профила на самото място, със спецификите на това как се е случила тази селекция, с конкретни художници, които са свързани със съответния град. По тази линия всъщност се разви идеята тази година“, допълни проф. Николаева.

„По-различното от миналата година е, че определено работите са по-хронологично близки до известна степен. Това е така, защото за някои от галериите една значителна част от работите са постъпвали като откупки от общите художествени изложби, които са се случвали в съответния град“, каза още кураторката.

По нейните думи проектът цели да бъде обвързан и с едно отправяне на поглед към изследването и популяризирането на галериите в страната, на основаването на техните колекции, на това как се развива изкуството извън столицата.

Калин Серапионов ще води тур в изложбата си „Пред очите ни“ в Двореца на Националната художествена галерия (НХГ).

Събитието ще е на 30 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията носи ретроспективен характер.

„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от ек

Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.

Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен. 

"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата. 

Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.

Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за

Двайсет и осми Фестивал на коледарските групи "Стани, нине, господине" подготвя за 21 декември Община Силистра, съобщиха от администрацията.

В проявата могат да участват обредни групи, които пресъздават ритуала „Посрещане на Коледари у дома” и музикални формации, които ще изпълняват песни с благословии.

Фестивалът ще бъде съпътстван от кулинарна изложба, в която участниците ще представят характерни за Бъдни вечер гозби.

Заявки за участие се подават до 9 декември 2023 г. на е-mail: kultura_ss@abv.bg.

Събитието се провежда всяка година и има за цел да съхрани за поколенията българските фолклорни обичаи, свързани със зимните народни празници, опазване на песенното и танцово изкуства и приобщаване на младите към фолклорното ни наследство.

Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зала „Арена 8888 София“.

По думите им зрелищното мултимедийно преживяване е с възрастово ограничение 18+, а феновете могат да очакват впечатляваща сценография и изцяло нова продукция.

Европейската обиколка включва също така Лайпциг, Франкфурт, Амстердам, Лондон и други градове.

След успеха на соловото си европейско турне през 2023 г., Тил Линдеман иска да надмине всички очаквания през есента на 2025 г. Лидерът на Rammstein е известен със своето радикално, безкомпромисно и неповторимо изкуство, обожавано от милиони фенове по света и неслучайно турнето е наречено „Моят свят“. То ста

Осмото издание на Есенния джаз фест в Плевен ще се състои от 12 до 14 септември.

За това съобщават от Община Плевен. Домакин по традиция ще е Регионалният исторически музей, който предоставя парка за сцената на фестивала при свободен вход за посетители.

Джаз фестът ще започне в четвъртък вечерта с концерта Everybody need`s a little more jazz на Симфониета "София", джаз формация "София", Венци Благоев и Ана Топалова. 

В петъчната вечер почитателите на джаз музиката ще могат да се насладят на изпълненията на акапелната група Spetrum Vocal Band, които са подготвили програма от поп, фънк, джаз и етно с бийтбокс в петгласна хармония. Групата е в състав Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков.

След тях на сцената излиза формация "Жарава" с ръководител и автор на музиката и аранжиментите д-р Владимир Величков, кавал.

Проф. Анелия Николаева отбеляза, че в момента планират, заедно с организаторите, кои галерии ще участват в проекта през следващата година. "Така че да можем в едно обозримо бъдеще да издадем едно представително издание, не го наричам каталог, но издание с научни текстове, в което най-накрая да намери място една такава ненаписана история на колекциите в страна“, допълни тя.

ЗА ИЗБОРА НА ХУДОЖНИЦИТЕ

Подбраните автори, творили в периода между 70-те и 80-те години на миналия век, а и тези, които вече са влезли в златните страници на българското изкуство, представят работи, тематично свързани по някакъв начин с тези общи художествени изложби и това може да се види в нашата изложба, каза проф. Николаева.

По нейните думи в експозицията има автори, които, по изключение, са представени от повече от една галерии. Проф. Николаева даде пример с Ванко Урумов (1941-2020), който е варненски художник и дългогодишен директор на Варненската галерия. „Той е представен от Варна и от Добрич, но пък има много различни неща чисто стилистично, така че в никакъв случай не би трябвало и не би могло да се приема като минус“, отбеляза тя. Друг автор, който се появява два пъти, е Светлин Русев (1933-2018).

„Работата, когато е различно концепирана, конспектуално различна, се възприема съвсем по различен начин.  В този смисъл това, че автори се „обаждат“ тук и на друго място, не е проблем“, допълни проф. Николаева.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ДОБРИЧ

Изборът на творбите от Добрич е вдъхновен от обща художествена изложба (ОХИ) „Земята и хората“. Творбите, представени в селекцията на Добрич, са посветени на тематиката за труда, на Добруджа, на земята, на хората, които са свързани с тази земя, каза проф. Анелия Николаева. Сред подбраните художници са Йоан Левиев (1934-1994), който се чества и в Пловдив, Румен Гашаров, Анета Дръгушану.

„За безкрайно интересни смятам съпоставките и комуникациите между отделните автори. Добрич, когато следва идеята за земята и хората, всъщност предлага и интересни неща на стари майстори от тяхната колекция. Един относително ранен Иван Мърквичка (1856-1938), както и Господин Желязков (1873-1937). Това са, разбира се, първопроходниците на новото българско изкуство“, отбеляза проф. Николаева.

По нейните думи тя е настояла да се покаже непознат за широката публика и дори за специалисти добрички художник Никола Тахтунов (1873-1947), който е интересен с влияние от румънското изкуство.

ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ВАРНА

Варненската галерия избра да се представи с произведения на автори, които са свързани с много прочутата варненска група „Вулкан“, която през 80-те и 90-те години стана символ на авангардно мислещите модерни, млади художници, каза проф. Николаева. „В изложбата в момента могат да се видят около двадесетина работи на водещи имена от групата и други варненски автори“, допълни тя.

По нейните думи сред варненските представители могат да се видят много хубави, сравнително ранни неща на Милко Божков, на Димитър Трайчев, на Алекандър Капричев (1945-2008).

БУРГАСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ

Темата на Бургаската галерия тази година е „Приятели на морето“, разказа проф. Николаева. Неслучайно сега зрителите могат да видят, че бургаската част всъщност е посветена на морската тема, допълни тя.

По думите на кураторката любопитно за бургаското представяне в проекта е, че показва картини на морска тематика, представена в един много широк жанров диапазон. Сред художниците са имената на Атанас Пацев, който с „неговата експресивна четка можем да видим в един много интересен, типичен морски пейзаж", Александър Петров-Лавандулата, каза тя.

„Можем да кажем, че Бургас се гордеят с едни много силни творби на Владимир Димитров-Майстора (1882-1960). Тук присъства и една много репродуцирана, христоматийна работа „Момичето с ябълки“, отбеляза още тя.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЕЛЕНА КАРАМИХАЙЛОВА“ – ШУМЕН

Проф. Анелия Николаева разказа, че за разлика от Бургас и Добрич, шуменската галерия се представя с художници, като всички от тях са родом от Шумен.

„Шумен има щастливата съдба да бъде родно място на едни от много големите български художници като Елена Карамихайлова (1875-1961), Александър Мутафов (1879-1957), Никола Михайлов (1876-1960). По думите от по-новото поколение артисти е показан Янаки Манасиев (1932-1978), който е свързал живота си с Шумен, макар че е родом от търговишко село“, каза още тя.

Според нейните думи шуменската галерия е представена базово с местни художници и освен старите майстори, които са влезли в историята на българското изкуство, има интересни шуменски автори, които публиката, а и голяма част от специалистите, не познават и могат да видят в експозицията. Сред представителите на шуменската галерия са Елена Карамихайлова, която участва с портрет на нейната сестра Магда, която е „абсолютен образец за българската живопис за началото на 20 век, силно повлияна от съвременните европейски търсения в изкуството“, отбеляза кураторката.

Експозицията „Галерии. Колекции. Творби“ може да бъде разгледана от посетителите до 30 ноември.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художествено-документална изложба за полския художник Йежи Новошелски
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена на 27 ноември в залата „Сава Доброплодни“ на Народно читалище (НЧ)  „До ...
Поредица от срещи и разговори с Рослана Дамянова
Поредицата срещи и разговори на Рослана Дамянова ще съпътстват дебютната й фотографска изложба „Сапунено цвете“. Първата от тях ще се проведе на 30 ноември в BECA Cent ...
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата. „Наобратно&ldquo ...
Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич
Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич. Концертът ще се състои на 28 ноември в Концертното студио на Радио Варна, съобщават от Театрално-м ...
Васил Петров празнува 30 години в музиката, с финален концерт на турнето му The Best of
Васил Петров празнува 30 години в музиката, в зала 1 на НДК – на 21 януари 2025 г., когато е финалът на турнето му The Best of, съобщават от екипа на изпълнителя. По случай ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Гала вечер на лауреатите на Бургас" носители на национални и международни отличия
Концерт под надслов "Гала вечер на лауреатите" ще събере на 1 декември 40 носители на национални и международни отличия от град Бургас. Събитието се организира по идея на Община Б ...
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Ансамбълът „По пътя на музиката“ ще изнесе концерт в Градската художествена галерия на Варна на 30 ноември. Това съобщи Ивайло Ангелов от състава.  Формацията е с ...
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович на 3 декември в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите. ...
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Шестдесетото издание на Венецианското биенале на изкуствата бе закрито с парти в „Арсенале“, старата корабостроителница и оръжейна от XII век. Сред гостите на събитиет ...
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Творби на американския стрийт артист Пол Костаби ще бъдат показани в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 3 декември, информират домакините на ...
Тикер в 01:00 ч.
Концерт под надслов "Гала вечер на лауреатите" ще събере на 1 декември 40 носите ...
Начало Тонът на времето
2909
Тонът на времето

Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии.„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната.

| 08 Октомври 2024, 15:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Снимка © Минко Чернев / БТА

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.

„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.

Филмът „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Най-много въпроси след прожекцията породи форматът 1:1, в който е заснета историята. По думите на режисьора това решение е продиктувано от желанието му да прехвърли емоциите на главния герой, изпълнен от Огнян Павлов - Fyre, на зрителите. „Той се завръща в родното си място и го връхлитат меланхолия и тъга, неща, които не иска да изпитва, но не може да се измъкне от тях и се чувства затиснат. Беше ми интересно как да прехвърлим на зрителите тези усещания на клаустрофобия и неизбежност, да бъдат близо до тях и да съпреживяват историята“, обясни Веснаков. 

Присъствието на рап изпълнителя Fyre в главната роля, бе оценено като изключително силно, с обраност в играта. Режисьорът поясни, че татуировката на главата му изобразява Юлий Цезар и е истинск

Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.

Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.

Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".

В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.

Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит

Националният музей на Финландия планира да върне на Бенин церемониално кралско столче, наречено катакле, съобщи Синхуа, като цитира управата на музея.

Елина Антила, генерален директор на Националния музей, подчерта важността на връщането на този артефакт, като заяви, че то завършва значими усилия за репатриране.

Столчето е част от колекцията на Националния музей от 1939 г. насам. То е служило като церемониален предмет, символизиращ стабилност и власт, отбелязва Синхуа.

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.

Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.

"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.

Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.

Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.

Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл

Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.

„Затова решихме, че може би е по-добре тази извадка, тази селекция, някак си да бъде по-тясно свързана с профила на самата галерия, с профила на самото място, със спецификите на това как се е случила тази селекция, с конкретни художници, които са свързани със съответния град. По тази линия всъщност се разви идеята тази година“, допълни проф. Николаева.

Калин Серапионов ще води тур в изложбата си „Пред очите ни“ в Двореца на Националната художествена галерия (НХГ).

Събитието ще е на 30 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията носи ретроспективен характер.

„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от ек

Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.

Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен. 

"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата. 

Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.

Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за

Двайсет и осми Фестивал на коледарските групи "Стани, нине, господине" подготвя за 21 декември Община Силистра, съобщиха от администрацията.

В проявата могат да участват обредни групи, които пресъздават ритуала „Посрещане на Коледари у дома” и музикални формации, които ще изпълняват песни с благословии.

Фестивалът ще бъде съпътстван от кулинарна изложба, в която участниците ще представят характерни за Бъдни вечер гозби.

Заявки за участие се подават до 9 декември 2023 г. на е-mail: kultura_ss@abv.bg.

Събитието се провежда всяка година и има за цел да съхрани за поколенията българските фолклорни обичаи, свързани със зимните народни празници, опазване на песенното и танцово изкуства и приобщаване на младите към фолклорното ни наследство.

Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зала „Арена 8888 София“.

По думите им зрелищното мултимедийно преживяване е с възрастово ограничение 18+, а феновете могат да очакват впечатляваща сценография и изцяло нова продукция.

Европейската обиколка включва също така Лайпциг, Франкфурт, Амстердам, Лондон и други градове.

След успеха на соловото си европейско турне през 2023 г., Тил Линдеман иска да надмине всички очаквания през есента на 2025 г. Лидерът на Rammstein е известен със своето радикално, безкомпромисно и неповторимо изкуство, обожавано от милиони фенове по света и неслучайно турнето е наречено „Моят свят“. То ста

Осмото издание на Есенния джаз фест в Плевен ще се състои от 12 до 14 септември.

За това съобщават от Община Плевен. Домакин по традиция ще е Регионалният исторически музей, който предоставя парка за сцената на фестивала при свободен вход за посетители.

Джаз фестът ще започне в четвъртък вечерта с концерта Everybody need`s a little more jazz на Симфониета "София", джаз формация "София", Венци Благоев и Ана Топалова. 

В петъчната вечер почитателите на джаз музиката ще могат да се насладят на изпълненията на акапелната група Spetrum Vocal Band, които са подготвили програма от поп, фънк, джаз и етно с бийтбокс в петгласна хармония. Групата е в състав Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков.

След тях на сцената излиза формация "Жарава" с ръководител и автор на музиката и аранжиментите д-р Владимир Величков, кавал.

„По-различното от миналата година е, че определено работите са по-хронологично близки до известна степен. Това е така, защото за някои от галериите една значителна част от работите са постъпвали като откупки от общите художествени изложби, които са се случвали в съответния град“, каза още кураторката.

По нейните думи проектът цели да бъде обвързан и с едно отправяне на поглед към изследването и популяризирането на галериите в страната, на основаването на техните колекции, на това как се развива изкуството извън столицата.

Проф. Анелия Николаева отбеляза, че в момента планират, заедно с организаторите, кои галерии ще участват в проекта през следващата година. "Така че да можем в едно обозримо бъдеще да издадем едно представително издание, не го наричам каталог, но издание с научни текстове, в което най-накрая да намери място една такава ненаписана история на колекциите в страна“, допълни тя.

ЗА ИЗБОРА НА ХУДОЖНИЦИТЕ

Подбраните автори, творили в периода между 70-те и 80-те години на миналия век, а и тези, които вече са влезли в златните страници на българското изкуство, представят работи, тематично свързани по някакъв начин с тези общи художествени изложби и това може да се види в нашата изложба, каза проф. Николаева.

По нейните думи в експозицията има автори, които, по изключение, са представени от повече от една галерии. Проф. Николаева даде пример с Ванко Урумов (1941-2020), който е варненски художник и дългогодишен директор на Варненската галерия. „Той е представен от Варна и от Добрич, но пък има много различни неща чисто стилистично, така че в никакъв случай не би трябвало и не би могло да се приема като минус“, отбеляза тя. Друг автор, който се появява два пъти, е Светлин Русев (1933-2018).

„Работата, когато е различно концепирана, конспектуално различна, се възприема съвсем по различен начин.  В този смисъл това, че автори се „обаждат“ тук и на друго място, не е проблем“, допълни проф. Николаева.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ДОБРИЧ

Изборът на творбите от Добрич е вдъхновен от обща художествена изложба (ОХИ) „Земята и хората“. Творбите, представени в селекцията на Добрич, са посветени на тематиката за труда, на Добруджа, на земята, на хората, които са свързани с тази земя, каза проф. Анелия Николаева. Сред подбраните художници са Йоан Левиев (1934-1994), който се чества и в Пловдив, Румен Гашаров, Анета Дръгушану.

„За безкрайно интересни смятам съпоставките и комуникациите между отделните автори. Добрич, когато следва идеята за земята и хората, всъщност предлага и интересни неща на стари майстори от тяхната колекция. Един относително ранен Иван Мърквичка (1856-1938), както и Господин Желязков (1873-1937). Това са, разбира се, първопроходниците на новото българско изкуство“, отбеляза проф. Николаева.

По нейните думи тя е настояла да се покаже непознат за широката публика и дори за специалисти добрички художник Никола Тахтунов (1873-1947), който е интересен с влияние от румънското изкуство.

ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ВАРНА

Варненската галерия избра да се представи с произведения на автори, които са свързани с много прочутата варненска група „Вулкан“, която през 80-те и 90-те години стана символ на авангардно мислещите модерни, млади художници, каза проф. Николаева. „В изложбата в момента могат да се видят около двадесетина работи на водещи имена от групата и други варненски автори“, допълни тя.

По нейните думи сред варненските представители могат да се видят много хубави, сравнително ранни неща на Милко Божков, на Димитър Трайчев, на Алекандър Капричев (1945-2008).

БУРГАСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ

Темата на Бургаската галерия тази година е „Приятели на морето“, разказа проф. Николаева. Неслучайно сега зрителите могат да видят, че бургаската част всъщност е посветена на морската тема, допълни тя.

По думите на кураторката любопитно за бургаското представяне в проекта е, че показва картини на морска тематика, представена в един много широк жанров диапазон. Сред художниците са имената на Атанас Пацев, който с „неговата експресивна четка можем да видим в един много интересен, типичен морски пейзаж", Александър Петров-Лавандулата, каза тя.

„Можем да кажем, че Бургас се гордеят с едни много силни творби на Владимир Димитров-Майстора (1882-1960). Тук присъства и една много репродуцирана, христоматийна работа „Момичето с ябълки“, отбеляза още тя.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЕЛЕНА КАРАМИХАЙЛОВА“ – ШУМЕН

Проф. Анелия Николаева разказа, че за разлика от Бургас и Добрич, шуменската галерия се представя с художници, като всички от тях са родом от Шумен.

„Шумен има щастливата съдба да бъде родно място на едни от много големите български художници като Елена Карамихайлова (1875-1961), Александър Мутафов (1879-1957), Никола Михайлов (1876-1960). По думите от по-новото поколение артисти е показан Янаки Манасиев (1932-1978), който е свързал живота си с Шумен, макар че е родом от търговишко село“, каза още тя.

Според нейните думи шуменската галерия е представена базово с местни художници и освен старите майстори, които са влезли в историята на българското изкуство, има интересни шуменски автори, които публиката, а и голяма част от специалистите, не познават и могат да видят в експозицията. Сред представителите на шуменската галерия са Елена Карамихайлова, която участва с портрет на нейната сестра Магда, която е „абсолютен образец за българската живопис за началото на 20 век, силно повлияна от съвременните европейски търсения в изкуството“, отбеляза кураторката.

Експозицията „Галерии. Колекции. Творби“ може да бъде разгледана от посетителите до 30 ноември.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художествено-документална изложба за полския художник Йежи Новошелски
Поредица от срещи и разговори с Рослана Дамянова
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
Варненски музиканти ще представят премиерно за България творби от Дора Пеячевич
Васил Петров празнува 30 години в музиката, с финален концерт на турнето му The Best of
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Гала вечер на лауреатите на Бургас" носители на национални и международни отличия
Под прожектора
Трети концерт на ансамбъл „По пътя на музиката“
Творчески отражения
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.