NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев
2621
Калейдоскоп

Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев

Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“  ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията. Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции. В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други

| 08 Октомври 2024, 15:45 ч.
Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев
Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев
Снимка © Художествена галерия, Казанлък

Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“  ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.

Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти. 

Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст

Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.

Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".

„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.

Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев. 

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.

В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.

Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“,

„Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как правим това?“, посочи д-р Петров. Това са въпроси, за които няма еднозначен отговор, защото няма един път.

Привидно хаотична, колекцията на Илиян Дончев е една стройна колекция, в която се отразяват изключително странстванията на нейния събирач - из страната ни, по света, във времето, към себе си и другите. Колекционерството представлява възможност да общувам с красивото, казва Илиян Дончев, цитиран от организаторите.

Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“. 

Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.

Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.

Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Изложба на първите 19 космически обекта, заснети с новия 1,5-метров телескоп в Националната астрономическа обсерватория (НАО) в Рожен, беше открита днес в централното фоайе на Младежки център – Хасково.

Изложбата гостува в Хасково по покана на Астрономическата обсерватория към местния Младежки център и е в рамките на Международната космическа седмица, която се провежда от четвърти до 10 октомври и Глобалния проект на Международния астрономически съюз „100 часа Астрономия“.

Учениците от гимназиите в Хасково бяха първите посетители при откриването и имаха възможност да се запознаят с техния автор - астрономът от Института по астрономия към БАН гл. ас. д-р Милен Минев. Обработката на снимките е направена от известният оперен изпълнител и астроном Емил Иванов.

Фотосите са тестови изображения, чиято цел е учените да си обяснят  възможностите н

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Той отбелязва, че не е колекционер на конкретни автори и не купува, за да продава или заменя, а купува единствено онова, което харесва и е воден от усещането си за художествената стойност.

Меценатската дейност на Дончев безспорно оказва влияние и върху формирането на колекцията на Художествената галерия в Казанлък през 80-те и 90-те години на миналия век, а предстоящата изложба ще предостави възможност за истинско визуално пътешествие през живописта, скулптурата, религиозното изкуство и рисунката, посочи още д-р Петров. 

Програмата на Художествената галерия „Търсачите“ е дългосрочен проект в развитие, а целта му е жителите и гости на Казанлък не само да се докоснат до някои ценни артефакти, без които българската и европейска история на изкуството би била непълна, но и да се поставят важни въпроси за феномена „частна колекция“ и за неговата значимост за съществуването на съвременното изкуство.

„Важна задача, която си поставяме с тази програма, е да се възбуди съдържателен разговор за проблемите на пазара на изкуството, за ролята на историците на изкуството в него и за възможните инициативи и политики за насърчаване на колекционерството“, коментира директорът на културния институт и напомни, че началото на програмата даде изложбата „Градежът“, в която през 2023 година екипът на галерията представи италианско изкуство от 19-и и 20-и век, част от колекцията „Георги и Ваня Зъбчеви“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 06:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
2621
Калейдоскоп

Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев

Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“  ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.

| 08 Октомври 2024, 15:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев
Няма само един път. 70 творби от колекция Илиян Дончев
Снимка © Художествена галерия, Казанлък

Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“  ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.

Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.

Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти. 

Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст

Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.

Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".

„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.

Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев. 

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.

Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“,

Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“. 

Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.

Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.

Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024. 

Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия. 

Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.

„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,

Изложба на първите 19 космически обекта, заснети с новия 1,5-метров телескоп в Националната астрономическа обсерватория (НАО) в Рожен, беше открита днес в централното фоайе на Младежки център – Хасково.

Изложбата гостува в Хасково по покана на Астрономическата обсерватория към местния Младежки център и е в рамките на Международната космическа седмица, която се провежда от четвърти до 10 октомври и Глобалния проект на Международния астрономически съюз „100 часа Астрономия“.

Учениците от гимназиите в Хасково бяха първите посетители при откриването и имаха възможност да се запознаят с техния автор - астрономът от Института по астрономия към БАН гл. ас. д-р Милен Минев. Обработката на снимките е направена от известният оперен изпълнител и астроном Емил Иванов.

Фотосите са тестови изображения, чиято цел е учените да си обяснят  възможностите н

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

„Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как правим това?“, посочи д-р Петров. Това са въпроси, за които няма еднозначен отговор, защото няма един път.

Привидно хаотична, колекцията на Илиян Дончев е една стройна колекция, в която се отразяват изключително странстванията на нейния събирач - из страната ни, по света, във времето, към себе си и другите. Колекционерството представлява възможност да общувам с красивото, казва Илиян Дончев, цитиран от организаторите.

Той отбелязва, че не е колекционер на конкретни автори и не купува, за да продава или заменя, а купува единствено онова, което харесва и е воден от усещането си за художествената стойност.

Меценатската дейност на Дончев безспорно оказва влияние и върху формирането на колекцията на Художествената галерия в Казанлък през 80-те и 90-те години на миналия век, а предстоящата изложба ще предостави възможност за истинско визуално пътешествие през живописта, скулптурата, религиозното изкуство и рисунката, посочи още д-р Петров. 

Програмата на Художествената галерия „Търсачите“ е дългосрочен проект в развитие, а целта му е жителите и гости на Казанлък не само да се докоснат до някои ценни артефакти, без които българската и европейска история на изкуството би била непълна, но и да се поставят важни въпроси за феномена „частна колекция“ и за неговата значимост за съществуването на съвременното изкуство.

„Важна задача, която си поставяме с тази програма, е да се възбуди съдържателен разговор за проблемите на пазара на изкуството, за ролята на историците на изкуството в него и за възможните инициативи и политики за насърчаване на колекционерството“, коментира директорът на културния институт и напомни, че началото на програмата даде изложбата „Градежът“, в която през 2023 година екипът на галерията представи италианско изкуство от 19-и и 20-и век, част от колекцията „Георги и Ваня Зъбчеви“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.