Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП.
Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“- „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).
Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да
Програмата за единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ и събития, предназначени за деца, ученици, възрастни и любители на джаза, бяха представени на брифинг в община Шумен от Павлинка Марева от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Тя коментира, че шуменското читалище организира няколко събития.
Утре, 25 септември, ще бъде срещата с писателя от Русе и издател на фентъзи литература Явор Цанев. Срещата му ще бъде с деца, предимно третокласници от Средно училище "Панайот Волов".
"В четвъртък ще открием изложба на художничката Мариана Петкова. Тя ще представи във фоайето на Концертната зала на читалището експозиция "Импресии" с 16 творби, които отразяват живота на старата улица "Араста". Картините ще бъдат съпътствани от нейни стихове и фотографии от Даниела Вичева, която работи в културния отдел
Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.
Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.
Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.
Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то
Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.
Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.
Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и гр
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи.
Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.
Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело Пистолето, Емилио Прини, Джилберто Дзорио, Джанис Кунелис.
"Клише е, че това са прости материали", каза комисарят на изложбата и специалист по арте повера Каролин Христов-Бакърджиев. "Това не е репрезентативно изкуство, а гледна точка към света."
Ротондата на Търговската борса представя емблематичното иглу на Марио Мерц, дървото на Джузепе Пеноне, заледената скулптура на Пиер Паоло Калцолари.
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.
Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.
Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна
Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.
Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872".
Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.
По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна.
Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември.
В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а
Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис на Здравка Василева Deja Vu, която бе открита в бургаската галерия "Неси", всъщност е заимствано от името на предишна нейна картина от друга изложба. Това обясни тя в интервю по време на откриването.
Заместник-ректорът по художественотворческа дейност и кариерно развитие на Национална художествена академия проф. д-р Здравка Василева обясни, че подобно на значението Deja Vu и изложбата се опитва да покаже образ, който вече е бил видян и ни напомня на преживяване, на гледка от миналото, на спомен, но в същото време дава и ново усещане.
"Така усещам и тази изложба. Неща, които от години работя много целенасочено и упорито надграждам, но които в същото време тук колеги, почитатели и приятели виждат по по нов начин. Това е Здравка, но има и нещо ново в тази Здравка и в тази изложба", казва авторката.
М