Актрисата Тилда Суинтън е благодарна за ролята си във филма на Педро Алмодовар „Съседната стая“, предаде Асошиейтед прес. Според нея идеята е, че хората, когато са неизличимо болни, трябва да имат възможността и избора да умрат при собствени условия и това не е престъпление.
„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.
Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.
Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх
Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис, която художникът Ангел Герджиков откри в бургаската галерия "Неси" - "Летни следобеди", е свързано с факта, че всички картини в нея са създадени през лятото и то точно в следобедите, когато хората обикновено лежат и се пазят от жегата, докато той избира да работи.
Въпреки че Ангел Герджиков е от Пловдив, повечето от картините в изложбата са правени край морето, край което той обича да прекарва топлите летни дни, допълни художникът.
"Смятам, че картините си носят топлината на тези летни следобеди, в които са рисувани", каза още авторът, който се придържа към класическата живопис, разчитайки на въображението си и техниката акрил върху платно.
Пъстроцветните образи и герои, които изпълват произведенията му и са много характерни за творчеството на Ангел Герджиков, разказват много и разнообразни ист
Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.
Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.
В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат
Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.
„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.
Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.
Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC.
Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.
Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.
Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.
„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду
„Има много страни по света, в които не е престъпление да се помага на неизличимо болен човек да организира собственото си умиране“, каза Суинтън в интервю за Асошиейтед прес.
„Чувствах се наистина благословена от тази възможност. Толкова много от нас са били в ситуацията, в която се намира героинята на Джулиан Мур, когато от нея се иска да бъде свидетел на умиращ човек. Да бъдеш в позиция на свидетел е нещо, което съм преживяла много пъти в живота си, когато съм била съвсем млада“, допълни Суинтън.
„През 2020 година имах удоволствието да участвам в късометражния филм на Алмодовар „Човешкият глас“ (La voz humana). Заснехме го по време на пандемията КОВИД-19 за девет дни. Супер, супер бързо. И си помислих, че Педро работи много бързо, защото беше късометражен филм и защото беше в разгара на КОВИД. Но, не. Това е начинът, по който Педро работи“, добави актрисата пред Асошиейтед прес.
Действието на „Съседната стая“ се развива в Ню Йорк, а Суинтън е в ролята на Марта - неизлечимо болна жена, която решава да сложи край на живота си по свой собствен избор. След като се среща отново с приятелката си Ингрид, изиграна от Джулиан Мур, Марта я убеждава да остане и да прави компания, преди да осъществи решението си.
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта.
„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.
Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.
„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х
Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.
Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.
И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил.
Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките.
Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.
По думи
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
Скелетът на Вулкан, 20,5-метров апатозавър, беше продаден в Париж за 4,7 млн. евро, което го прави една от най-скъпите подобни сделки на търг във Франция, съобщи ДПА.
Рекордът обаче остава за Големия Джон, който през 2021 г. бе продаден за 6 млн. евро в Париж.
„Вулкан“, състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата. Продажната цена от 4,7 млн. евро не включва данък добавена стойност и таксата на аукционера.
Новият собственик, френски колекционер, възнамерява да предостави скелета на музей или научна институция.
Пазарът на вкаменелости процъфтява, което се подчертава от рекорда през август 2024 г. на скелет на стегозавър на възраст 150 милиона години, продаден за около 43 милиона евро на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.
Френският режисьор Жак Одиар е „ужасен“ от предстоящата надпревара за „Оскар“ за филма му „Емилия Перес“, предаде АФП.
Мюзикълът на Одиар за мексикански наркотрафикант, който сменя пола си, вече е спряган за престижната награда на филмовата академия на САЩ.
„Ужасен съм“, каза режисьорът пред АФП в Лос Анджелис преди премиерата на филма в САЩ в петък. „Има нещо тревожно в масовия успех“. През следващите месеци Одиар ще пътува между Франция и Съединените щати.
Платформата Нетфликс е закупила десетия му пълнометражен филм за излъчване от 13 ноември.
Носител на наградата на журито на кинофестивалa в Кан, този некласифициран филм разказва за покаянието на мексиканския наркобарон Манитас. Въпреки, че той има власт и пари, Манитас решава да инсценира собствената си смърт, за да осъществи най-сък