Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.
Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук страницата на театъра.
Поканата за гостуването е на председателя на управителния съвет на българското училище „Златен век“ в немския град Стела Иванова.
Театърът ще зарадва българските деца от Нюрнберг, както и от съседните градове Регенсбург и Аусбург, които ще пристигнат в училището специално за представлението „Дядовата ръкавичка“.
Моноспектакълът е създаден по познатата народна приказка. Сценарият и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови. Сценографията и куклите са на Миглена Методиева и Георги Славков. Композитор е Петко Манчев. Участва актрисата Маргарита Костова.
През изминалото лято екипът на ДКТ – Видин реализира турнета в София и Бур
В Художествена галерия в Силистра, за първи път в България, ще бъде представена изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". Това съобщиха от културната институция.
В експозицията са включени 52 творби на световноизвестните художници от 19-и и 20-и век - Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. Тя ще бъде открита на 31 октомври и ще остане в Силистра до края на годината.
Всички творби са част от колекцията на фамилия Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. През февруари в крайдунавския град бе открита изложба с оригинални рисунки на френски импресионисти. Експозицията включваше творби на Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Алфред Сисле, Арман Гийомен и Пол Сезан. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури.
Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати
Народният театър ще продуцира три нови проекта в рамките на втората „Отворена покана за артистични идеи“, съобщават от театъра.
На сцена „Апостол Карамитев“ ще бъдат поставени „Там (Locus Amoenos)“ на Деян Георгиев, „Жената – Конбини“ на Марий Росен и „Топ потребител/Екстремни идентичности“ на Радослав Петкашев.
Инициативата е част от програмата „Апостол Карамитев“, създадена в чест на актьора, който през 1968 г. инициира създаването на третата сцена на Народния театър.
Днес сцена „Апостол Карамитев“ е място за театрални експерименти и нови сценични форми, а едноименната програма цели да даде възможност за нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър.<
В Сливен на 27 септември ще бъде открита обновената постоянна експозиция "Старият Сливен от палитрата на Добри Добрев" в къща „Миркович“. Това съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава 101 произведения, дело на бележития сливенски художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973). В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на изминалия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминък, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на изминалия век описаните творби са организирани в п
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „България“, съобщават организаторите.
През декември започва празнично турне в България, което ще премине през градовете Пловдив (10 декември – зала „С.И.Л.А.“), Варна (11 декември – ДКС), Шумен (12 декември – „Арена Шумен“), Велико Търново (13 декември – ДКС) и Русе (14 декември – „Арена Русе“).
В програма ще прозвучат вечните произведения на фамилията Щраус. Виена е световнопризната като столица на класическата музика, а една от най-ярките съвременни музикални
Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармония, докато със спектакъла с българска музика „Да послушаме кино" бяхме само с щрайха", отбеляза Казасян. Христо Йоцов направи всички аранжименти за „Световното кино в музика“, подчерта тя.
„Тази музика, която представяме, не е само джазова, това са най-известните теми от най-известните филми в света. Тя просто е представена от джаз музиканти, по малко по-различен начин. Христо Йоцов най-вече се е постарал да направи едни много красиви аранжименти, с една много специална естетика, нашата си естетика. Тя не е джазова музика, тя е една много красива музика, която няма нужда даже да бъде вкарвана в конкретен жанр, тя е направена по един блестящ, професионален начин", допълни Хилда Казасян.
Певицата Хилда Казасян ще представи програмата „Да обичаш Гершуин“ в Габрово на 5 декември в зала „Възраждане“. Това съобщават организаторите на събитието.
Проектът „Да обичаш Гершуин“ съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.
Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Концертът е продължение на двата изключително успешни филмови проекта – „Да послушаме кино“ и „Световно кино в музиката“, посочват от екипа на певицата.
Двайсет и осми Фестивал на коледарските групи "Стани, нине, господине" подготвя за 21 декември Община Силистра, съобщиха от администрацията.
В проявата могат да участват обредни групи, които пресъздават ритуала „Посрещане на Коледари у дома” и музикални формации, които ще изпълняват песни с благословии.
Фестивалът ще бъде съпътстван от кулинарна изложба, в която участниците ще представят характерни за Бъдни вечер гозби.
Заявки за участие се подават до 9 декември 2023 г. на е-mail: kultura_ss@abv.bg.
Събитието се провежда всяка година и има за цел да съхрани за поколенията българските фолклорни обичаи, свързани със зимните народни празници, опазване на песенното и танцово изкуства и приобщаване на младите към фолклорното ни наследство.
„ХаХаХа ИмПро театър“ се завръща за трета поредна година с представления на открито в „ХаХаХа на пейка`24“ тази вечер в парка „Заимов“, съобщават от трупата.
Предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации. Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече, разказват от екипа.
Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локация ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и сайта на театъра в деня на събитието.
В представленията участват Ивайло Ро
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.
Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илчев в свое съобщение до медиите.
Една от новите песни е озаглавена "Татко мой" и публиката ще може да види видеоклипа към нея. Композицията е посветена на бащата на Стефан Илчев, който от десет години не е сред живите. Нейни автори са композиторът Ефтим Чакъров , Росен Парлапанов и Радомира Михова.
Специален гост на концерта му ще е певицата Маргарита Хранова, с която двамата ще изпълнят за първи път съвместната си песен "В тази свята нощ". Дуетът им е по музика на композитора Милен Македонски.
Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи
Тя каза още, че интересът в Шумен при предишното представяне е бил много голям и билетите са били изкупени близо месец преди концерта. „Преживяването на сцените на тези концерти е толкова зареждащо, че всъщност докато си мислиш, че вече нямаш сили, след концерта виждаш, че си пълен с нова енергия. Тя музиката е гениална работа и има невероятната способност да те зарежда, както нищо друго, особено в нашия случай", допълни Казасян.
Както съобщихме, два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла „Да послушаме кино" и на 22 октомври със спектакъла "Световното кино в музика". Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян „Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври.
Спектакълът ще гостува в Добрич на 30 октомври.