Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град.
Съдия от щата Ню Мексико потвърди присъдата на оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд за причиняване на смърт по непредпазливост след изстрел, произведен от актьора Алек Болдуин на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, предаде Асошиейтед прес.
Оръжейничката Гутиерес-Рийд поиска от съда да отмени присъдата или да насрочи нов процес. Тя твърди, че прокурорите не са разкрили доказателства, които биха могли да я оправдаят.
В писмено разпореждане на съдия Мери Марлоу Сомър се отбелязва, че адвокатите на Гутиерес-Рийд не биха могли да успеят да се аргументират достатъчно в полза на подсъдимата, ако въпросните доказателства са представени. Освен това според Сомър дори при такова развитие на обстоятелствата изходът на процеса би бил същият.
Съдията отхвърли и искането на Гутиерес-Рийд да бъде освободена от ареста.
Марлоу Сомър прекрати съдебния п
Изложбата „Безкрайна Вагнерова симфония” на художничката Снежана Генeва ще бъде открита утре, 7 октомври, във фоайето на Държавна опера-Стара Загора. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
„Изложбата е феерия от цветове, събрани в динамични композиции, бурни вихрени водовъртежи с огнен нуклеарен център - платна с ярки, чисти тонове, рисувани със замах и опиянение. Нереални светове в космически пейзажи, изчезващи, избухващи като в безкрайна вагнерова симфония. Много хора казват, че картините ми са музикални. Аз обичам да рисувам музиката, любовта и светлината”, посочва авторката.
Снежана Генева е родена в град Батак, член е на дружество на художниците в Пловдив. Има множество награди, сред които златен медал EAST-WEST EURO INTELEKT, специална награда на българска национал
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както
Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.
Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.
Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.
Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика
Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град.
За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.
Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.
Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценог
За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.
Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.
Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценографията на Иван Токаджиев, над 200 костюма на Яна Дворецка и хореографията на доц. др Анна Пампулова.
Диригент на оркестъра е Иван Кожухаров, а на хоровия състав - Александър Чепанов. Автор на 3D визиите е Ани Токаджиева, а помощник-режисьор – Лина Пеева. Концертмайстори са Ваня Златева и Христо Белчев.
Сюжетът на „Моя прекрасна лейди“ е базиран на пиесата „Пигмалион“ от Джордж Бърнард Шоу, а тя е въз основа на древногръцкия мит за Пигмалион. През 1938 г. произведението излиза на голям екран. На 15 март 1956 г. за пръв път на Бродуей в театър "Марк Хелингър" в Ню Йорк е поставен мюзикъл, базиран на филма и пиесата, озаглавен „Моя прекрасна лейди“. Театралната версия на спектакъла печели девет награди „Тони“, постигайки голям успех и всеобщо признание.
Образът на котката върху горещ ламаринен покрив символизира женския инстинкт за надмощие. Понякога попадаме в битка за надмощие не с кого да е, а със самия живот.
Това казва режисьорът Стайко Мурджев по повод предстоящата премиера на „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс в театър „София“.
„Понякога обстоятелствата, в които сме поставени, са форсмажорни ситуации, в които сме принудени да преминем в режим „оцеляване“. Това е онзи момент, когато не разумът или чувствата, а само и единствено инстинктивната ни природа е тази, която е в състояние да ни спаси. Но не инстинктът за нападение или за бягство, а онзи аспект на стоицизма - когато въпреки нажежената плоскост под голите ни стъпала, трябва да стиснем зъби и да издържим, да се задържим колкото се може по-дълго в
Театралните награди "Тони" ще бъдат раздадени на 8 юни 2025 г., като церемонията ще се състои в "Рейдио сити мюзик хол" в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.
Продуцентите на шоуто обявиха дата и мястото на събитието, но не разкриха засега кой ще бъде водещ. Това предстои да бъде оповестено.
В последните няколко години церемонията се провеждаше в различни точки на града - преди две години в театър "Юнайтед палас" в Манхатън, а тази година беше в театър „Дейвид Кох“ в центъра „Линкълн“.
"Рейдио сити" може да побере 6000 души и в миналото често беше домакин на наградите, припомня Асошиейтед прес.
През 2025 г. церемонията за театралните отличия “Тони” ще бъде излъчена на живо по Си Би Ес и по "Парамаунт плюс".
Наградите "Тони" са театралният еквивалент на филмовите "Оскар"-и. Престижните отличия са
В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола.
Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово.
„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
<
Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.
Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.
По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).
„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите.
Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли
"В кариерата си имам толкова много ряпа, че бих могъл да направя зеленчукова градина от нея", казва навремето Жан Льофевр, визирайки не особено качествените филми, в които се е снимал.
Льофевр, от чието рождение днес се навършват 105 години, е познат на българската публика най-вече с ролята на дребничкия полицай Люсиен Фугас във филмите от хитовата поредица, стартирала през 1964 г. с "Полицаят от Сен Тропе" с Луи дьо Фюнес в главната роля.
Тази година се навършиха и 20 години от кончината на Льофевр, който умира на 84-годишна възраст в Маракеш, Мароко, на 9 юли 2004 г. след прекаран инфаркт.
"Тъжният кокершпаньол" Жан Льофевр е един от последните актьори, които въплъщават комичното, типично френското, популярно и донякъде малко старомодно кино.
Смята се, че хуморът в киното е може би най-зле остаряващият жанр, тъй като носи отпечатъка на своето вр