Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.
Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.
Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.
Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат
Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.
Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з
Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.
Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра.
Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д
Името на големия български оператор Димо Коларов стои зад „Козият рог“, „Бялата стая“, „Капитан Петко войвода“ – общо над 70 игрални, документални и телевизионни филми.
Димо Коларов е роден на 16 ноември 1924 г. в Попово. Началното и средното си образование завършва в родния си град. Като ученик къса билетите и мете пода в местното кино и вече знае, че киното е голямата му любов. В свободното си време свири на цигулка и акордеон и прави снимки с фотоапарат, подарен от родителите му. За задължителната казарма е разпределен в зенитната артилерия, в Горна Оряховица, но впоследствие е преместен в музикалния взвод, заради артистичните си умения.
ПОПОВО – БЕЛГРАД – ПРАГА
След казармата, на двадесет години, се завръща в Попово. През 1946 г. заминава за П
Решението на съда във връзка с делото на Александър Морфов срещу дисциплинарното му уволнение не е окончателно. Според юристите на Народния театър то е неоснователно. Решението ще бъде обжалвано, се казва в коментар от страна на Народния театър.
Александър Морфов не е възстановен на работа в Народния театър „Иван Вазов“, се казва още в коментара.
Софийският районен съд отмени уволнението на Александър Морфов като главен режисьор в Народния театър с решение от 14 октомври. Заповедта за уволнението е от 28 февруари миналата година.
Съдът приема, че Морфов е автор на надписите по вратата на кабинета на директора, но счита извършеното за „артистично изпълнение, целящо да изрази протеста на същия срещу действията на директора на театъра“.
В моти
Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“.
„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.
Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.
Филмът за геноцида в Сребреница "Quo vadis, Aida?" на Ясмила Жбанич попадна през 2021 година в краткия списък за награда "Оскар" на американската Академия за филмово изкуство и наука в категорията най-добър международен филм.
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“.
През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат „Орфей мюзик“ и Warner Music Group през лейбъла си Yuli.
Home (My Gaia) е първото самостоятелно парче на Костов, след дебютната му песен Rain с Мария Драгнева, продуцирана от Бат Венци, която събра над 15 000 стрийма в Spotify за първия месец, в повече от 50 държави, с 3 000 слушатели и 600+ запазвания. В Youtube има 30 000 гледания на описания от Юлиан Костов като „клип-неклип“, който визуализира създаването на Rain в студиото Sugar Base.
R&B песента Home (My Gaia) е втората от петте планирани песни, които Костов ще издава и бележи първото сътрудничество с музикалния артист и продуцент
Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.
Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.
Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.
Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в
На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.
През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.
Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории.
По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.
Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме
Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.
„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.
Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво