"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.
"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат. 72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември. "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.
Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.
Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова.
Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на
Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ представя в зала 1 на НДК концерт-спектакъла „Ела се вие, превива" с участието на Симфониета (Враца) и над 140 души екип. Събитието е на 29 септември, съобщават организаторите.
Проектът е посветен на българската сватба. Ще бъдат представени музикално-танцови картини, пресъздаващи сватбени ритуали и пролетните празници от различни региони на България.
„След поредица от концерти в страната, продължава успешната симбиоза между фолклорен и симфоничен оркестър реализирана по време на целия концерт. Зрителите ще се насладят и усетят цялостното въздействие и звук с плътност, мащаб и обем, непознат и дори революционен за фолклорното ни изкуство“, разказват от екипа на ансамбъла.
По думите им водеща роля за тази музикална симбиоза има Центърът „Помпиду“ в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП.
Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в „Помпиду“. Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.
Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.
Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на ко
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА.
Ден по-късно, в неделя на 8 декември, катедралата ще отвори врати за широката публика, като в нея ще бъде отслужена първата литургия – малко повече от 5 години след пожара, който нанесе огромни щети на символичния за френската столица храм.
Елисейският дворец съобщи в сряда, че френският президент Еманюел Макрон ще произнесе реч в събота пред катедралата.
Филип Жост, ръководител на публичната институция, която наблюдава възстановяването на катедралата, обяви, че на тържественото събитие ще има изпълнения на известни артисти. Той определи състава като „световноизвестен“, но не разкри конкретни имена.
Очаква се готическата катедрала, силно пострадала при пожара п
Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм.
"Уау! Това е невероятно! Нямах никаква представа", каза той на репортера на SR, който го информира за наградата му. По думите на 70-годишния Амброс е "прекрасно", че споделя наградата със своя сънародник Гари Ръвкън. "Ние направихме откритията си в съответните ни лаборатории, които допринесоха за разбирането ни за микроРНК", каза той. Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделиха тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените.
Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.
Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна
Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.
Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.
Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.
По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.
Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.
Тя уточни, че фот
Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.
Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.