NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци"
2784
Творчески отражения

Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци"

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар. Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872". Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св

| 07 Октомври 2024, 12:08 ч.
Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци
Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци"
Снимка © DFA

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.

„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.

Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.

Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.

Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.

Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.

Стопански

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.

Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".

Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.

„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че

Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872".

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев-1872”.

За финал те се събраха заедно на сцената, за да изпълнят песента „От тук започва България“ по музика на Хачо Мисакян и текст на Антонин Горчев. Последва връчване на грамоти за участие, допълниха от новопазарското читалище.

През втория фестивален ден, 6 октомври, хористите посетиха Националния историко-археологически резерват„Мадара", където проведоха третия концерт от програмата на форума. За втора година фестивалът беше закрит с изпълнения в Националния историко-археологически резерват „Плиска”.

Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.

Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт. 

Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.

На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.

На

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

На 6 декември е българската премиера на „Анора“, удостоен със „Златна палма“ на международния филмов фестивал в Кан тази година, съобщават от „Форум филм“.

По думите им „Анора“ е визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена любовна история, поднесена на екран от един от най-ярките и оригинални гласове на съвременното независимо кино Шон Бейкър („Мандаринки“, „Проектът „Флорида“, „Червената ракета“).

Филмът проследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата с Ваня (Марк Ейделщейн) – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Кога

Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и  участия в национални пленери и самостоятелни изложби.

„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова. 

„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постр

Фестивалът се организира и финансира от община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев -1872“ по идея на Милка Данаилова, диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, по настояще ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.

Основна цел на фестивала е да се запази традицията и да се съхрани хоровото изкуство за идните поколения, а Нови пазар да се превърне в своеобразна сцена за български и чуждестранни църковни хорове, любителски хорове и камерни състави, допълниха от читалището.

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на община Нови пазар, с финансовата подкрепа на община Шумен и подкрепата Български хоров съюз, със съдействието на Община Каспичан, кметство Плиска, кметство Мадара, Регионален исторически музей – Шумен, Националните историко-археологически резервати „Плиска“ и „Мадара”, както и храм „Св. Параскева“ - Нови пазар.

Фестивалът няма конкурсен характер и е двудневен.

45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” беше отбелязано в Народно читалище „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
2784
Творчески отражения

Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци"

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св.Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

| 07 Октомври 2024, 12:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци
Над 350 хористи се включиха в Международния хоров фестивал „Земя на славни предци"
Снимка © DFA

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.

Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872".

„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.

Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.

Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.

Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.

Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.

Стопански

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.

Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".

Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.

„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев-1872”.

Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.

Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт. 

Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.

На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.

На

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

На 6 декември е българската премиера на „Анора“, удостоен със „Златна палма“ на международния филмов фестивал в Кан тази година, съобщават от „Форум филм“.

По думите им „Анора“ е визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена любовна история, поднесена на екран от един от най-ярките и оригинални гласове на съвременното независимо кино Шон Бейкър („Мандаринки“, „Проектът „Флорида“, „Червената ракета“).

Филмът проследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата с Ваня (Марк Ейделщейн) – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Кога

Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и  участия в национални пленери и самостоятелни изложби.

„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова. 

„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постр

За финал те се събраха заедно на сцената, за да изпълнят песента „От тук започва България“ по музика на Хачо Мисакян и текст на Антонин Горчев. Последва връчване на грамоти за участие, допълниха от новопазарското читалище.

През втория фестивален ден, 6 октомври, хористите посетиха Националния историко-археологически резерват„Мадара", където проведоха третия концерт от програмата на форума. За втора година фестивалът беше закрит с изпълнения в Националния историко-археологически резерват „Плиска”.

Фестивалът се организира и финансира от община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев -1872“ по идея на Милка Данаилова, диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, по настояще ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.

Основна цел на фестивала е да се запази традицията и да се съхрани хоровото изкуство за идните поколения, а Нови пазар да се превърне в своеобразна сцена за български и чуждестранни църковни хорове, любителски хорове и камерни състави, допълниха от читалището.

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на община Нови пазар, с финансовата подкрепа на община Шумен и подкрепата Български хоров съюз, със съдействието на Община Каспичан, кметство Плиска, кметство Мадара, Регионален исторически музей – Шумен, Националните историко-археологически резервати „Плиска“ и „Мадара”, както и храм „Св. Параскева“ - Нови пазар.

Фестивалът няма конкурсен характер и е двудневен.

45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” беше отбелязано в Народно читалище „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.