„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.
Актьорът, сценарист и продуцент Винс Вон ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.
Звездата на Вон ще бъде 2786-ата на прочутата алея в Холивуд.
На церемонията по откриването й на 12 август ще присъстват журналистът Мелвин Робърт, продуцентът и сценарист Бил Лорънс и кинодеецът Питър Билингсли.
"Холивудската търговска камара е горда да удостои многоликия Винс Вон със звезда на Алеята на славата. От работата си в телевизията до киното Винс е оказал голямо влияние върху света на шоубизнеса и ние сме развълнувани да отбележим постиженията му с тази церемония", каза продуцентката й Ана Мартинес.
Винс Вон е известен с ролите си във филми като "Възражение по съвест", "Ловци на шаферки", "Стажанти", "Четири Коледи", "Фред Клаус", "Сред дивата природа" и други.
С концерт на групата D2, която тази година отбеляза 25-годишнината си, и с изпълненията на „Апогей“ на централния площад на Свищов премина първата вечер на септемврийските празници "Свищовски лозници".
Публиката се забавлява с изпълненията на музикантите от D2 Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали). Те изпълниха едни от най-обичаните песни в българската музика като „Ледено момиче”, „100 години“, „Две следи“, „Аз те искам“ и получиха бурни овации. Бандата благодари за топлото посрещане на свищовската публика.
Свищовските музиканти от група „Апогей“ изпълниха песни от своя самостоятелен албум и представиха новата си песен за първи път. Изпълненията им бяха аплодирани от събралата се публика.
"Свищовски лозници" започн
Американският изпълнител и автор на песни Шабузи се завърна на върха на класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), след като миналата седмица отстъпи челната позиция, съобщи сайтът на изданието.
Така той е начело на подреждането за 16-ата непоследователна седмица. Това е най-дълго задържалото се парче на първата позиция през 2024 г., като още пет сингъла са били на върха за такъв период в 66-годишната история на чарта, отбелязва "Билборд".
A Bar Song (Tipsy) достигна първата позиция в Хот 100 на изданието през месец юли.
Втората позиция е за Лейди Гага и Бруно Марс със съвместния си сингъл Die With a Smile, който се изкачва две места спрямо миналата седмица.
Били Айлиш е трета в подреждането с Birds of a Feather, като отстъпва място спрямо миналоседмичното подреждане.&nb
Българският филм „Бандата на Банши“ спечели награди в Кан и Лос Анджелис, научи от режисьора и продуцент на лентата Ангел Георгиев.
На Световния филмов фестивал в Кан (World Film Festival in Cannes) през юли 2024 г. фентъзито получи приза за най-добър независим късометражен филм и бе номинирано за най-добър режисьорски дебют за късометражен филм.
„Фестивалният конкурс имаше няколко етапа – селекция от около 500 филма, полуфиналисти – около 300, финалисти – 90 филма, и номинации – по четири заглавя за всяка категория“, разказва Георгиев.
Филмът също е избран и на Comedy Festival в Лос Анджелис, където преди броени дни бе отличен като най-добър късометражен филм.
Премиерата „Бандата на Банши: Рецепта за магия&l
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
„Кирил Маричков ни показа какво означава да останеш верен на себе си: "Можете да ме разстроите, но не и да свирите на мен", допълва Терзиев, цитирайки музиканта.
"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София.
Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.
Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ
Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.
По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.
Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.
Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж на икономически прогрес на човечеството. „Обществен враг“ е и самотен вик за рестарт на цивилизацията във вече трудно различимия симулакрум между истината и лъжата, между познанието и привидната полза за обществото“, допълват от екипа на спектакъла.
Припомнят думите на цитирания в пиесата Ги Дебор: „Обществото официално се е обявило за общество на спектакъла. Да си известен извън отношенията на спектакъла, вече означава да си известен като обществен враг“.
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт.
Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври.
На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи.
Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните.
„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на
Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.
Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.
В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.
Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).
В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.
Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb
Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.
Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов.
Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с
„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.
По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.
„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан
Сценографията и костюмите са на Никола Тороманов, музиката – на Асен Аврамов.