NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Фестивал "Есенни театрални срещи" предлага разговори с любими артисти и писатели
2842
Тонът на времето

Фестивал "Есенни театрални срещи" предлага разговори с любими артисти и писатели

Фестивал "Есенни театрални срещи" ще се организира в Русе от утре до 13-и октомври (неделя). В него ще представим не само театъра, но също литературата и киното, а русенци ще могат да разговарят с любими артисти и писатели на предвидените "Срещи с автограф". Това каза в интервю председателят на сдружение "Кауза Пещера" Катя Костова, която е основен организатор и творчески директор на фестивала.  Началото ще бъде поставено утре следобед със среща - разговор с писателката Здравка Евтимова

| 07 Октомври 2024, 08:00 ч.
Фестивал
Фестивал "Есенни театрални срещи" предлага разговори с любими артисти и писатели
Снимка © Катя Костова

Фестивал "Есенни театрални срещи" ще се организира в Русе от утре до 13-и октомври (неделя). В него ще представим не само театъра, но също литературата и киното, а русенци ще могат да разговарят с любими артисти и писатели на предвидените "Срещи с автограф". Това каза в интервю председателят на сдружение "Кауза Пещера" Катя Костова, която е основен организатор и творчески директор на фестивала. 

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

Художествени произведения на млади творци от Националната художествена академия, чрез които споделят своето виждане по темата за трансформациите за устойчиво бъдеще, ще бъдат представени в столичната галерия Nova Art Space. Експозицията ще бъде открита на 29 октомври и ще остане там до 10 ноември, съобщават организаторите.

Изложбата „Трансформации за по-устойчиво утре“ е съвместно събитие на „Промени картинката“ - информационната кампания на „Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България. „Гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с фактите за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци и да разберат как могат да „променят картинката“ чрез интерактивната видео инсталация на кампанията“, отбелязват от екипа.

„Филип Морис&ldquo

Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.

Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илчев в свое съобщение до медиите. 

Една от новите песни е озаглавена "Татко мой" и публиката ще може да види видеоклипа към нея. Композицията е посветена на бащата на Стефан Илчев, който от десет години не е сред живите. Нейни автори са композиторът Ефтим Чакъров , Росен Парлапанов и Радомира Михова.

Специален гост на концерта му ще е певицата Маргарита Хранова, с която двамата ще изпълнят за първи път съвместната си песен "В тази свята нощ". Дуетът им е по музика на композитора Милен Македонски.

 

„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.

В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.

В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.

„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд

Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция. 

Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.

Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.

От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите. 

Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п

Началото ще бъде поставено утре следобед със среща - разговор с писателката Здравка Евтимова. След това Русенският театър ще представи спектакъла "Странна случка с куче през нощта" - на режисьора и директор на културния институт Боян Иванов. 

Изложбата "Васил Гендов между театъра и киното" ще бъде открита на следващия ден. Доц. д-р Александър Донев ще представи списанието "Проблеми на изкуството", на което е главен редактор, и ще разговаря с публиката. 

Програмата включва и спектакъла "Моята вечер, твоята нощ" - на режисьора Димитър Коцев - Шошо, с участието на актьорите Александър Сано и Мартина Апостолова. След представлението зрителите ще имат "Среща с автограф" с тримата творци. 

Разговор с писателите Маргарита Петкова и Добромир Банев е предвиден за 10-и октомври (четвъртък). Тогава ще бъде представен и моноспектакълът "Кармен" на Драматичния театър в Скопие - с участието на Биляна Драгичевич Пройковска и под режисурата на Деян Пройковски. След представлението двамата творци ще разговарят със зрителите.

Програмата на 11-и октомври (петък) включва моноспектакъла "Червена звезда, блок 28" с участието на Мария Касимова-Моасе и разговор с нея, както и представлението на Пловдивския театър "Ръкомахане в Спокан" - на режисьорката Елица Йовчева. 

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки. 

„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Клод Моне е харесвал Лондон, бил е обсебен от характерната за града мъгла, която се е опитвал да пресъздаде в картините си. Сега изложба Лондон показва отношението на импресиониста към британската столица, съобщи АФП. 

Между 1899 и 1901 г. Моне посещава Лондон три пъти. По това време британската столица е най-населеният град в света. Художникът е отсядал в хотел "Савой", откъдето е можел да наблюдава мостовете на Темза. За да рисува сградата на парламента, той е прекосявал реката и е заемал място на една тераса в болницата "Сейнт Томас". 

С всеки ден намирам Лондон все по-красив, пише Клод Моне на внучката си през 1900 г. 

Предпочитаният от художника сезон е била зимата - заради дима от фабриките и всички частици във въздуха, обяснява Карън Сер, куратор на изложбата в галерията "Къртолд". Това, което Моне е обичал най-много, е разсейването на обл

Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия.

Отличието е в категория „Туристически документални филми“.

Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за древния скален тракийски град в Източните Родопи е заснет от операторите Алекс Самунджи и Андрей Аспарухов, а водещ е Благой Бойчев.

Филмът разказва за древното светилище Перперикон и връщането на изчезналия град към нов живот, отбелязват от БНТ.

„Тук траките се прекланяли пред бог Дионис и митичния Орфей. Със своето славно минало Перперикон е благословен да съхранява душите на смъртното и тайнствата на безсмъртното в Родопа планина“, допълват от БНТ.

&b

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Фестивалът ще отбележи 80-годишнината на Цветана Манева и 90 години от рождението на Татяна Лолова

Документалният филм "Последният спектакъл", посветен на 90-годишнината на Татяна Лолова, представянето на книгата "Татяна Лолова - от А до Я" - с модератор Георги Тошев, както и срещата на публиката с него са предвидени за 12-и октомври (събота). По-късно същия ден русенци ще могат да видят спектакъла на Русенския театър - "Опит за летене", на режисьора Недялко Делчев. 

Програмата в последния ден от фестивала - 13-и октомври (неделя), включва документалния филм "Цветана Манева през времето", посветен на 80-годишнината на актрисата. Модератор ще бъде Георги Тошев, с участието на актрисата Мариана Крумова. След това е предвидена и среща на публиката с Цветана Манева, а фестивалната вечер ще завърши със спектакъла "Честит рожден ден, Цветана" - на режисьорката Яна Борисова. 

Русе заслужава да има такъв фестивал, който да се превърне в традиция

"Решихме фестивалът да се организира в Русе, защото градът е културно средище на театъра, киното, музиката, литературата. Отделно, тук всяка година се провежда и един от най-хубавите фестивали за класическа музика у нас - "Мартенски музикални дни", каза Катя Костова. 

Тя обясни, че съорганизатор на "Есенни театрални срещи" е Община Русе. 

"Фестивалът се финансира от Министерството на културата и по програма "Култура" на Община Русе, а малко преди да поставим началото на подготовката му, привлякохме към организацията и Русенския театър, който да ни съдейства и партнира по време на фестивалните дни на местна почва", обясни Костова. 

Тя каза още, че съвместно с Община Русе е разработена и програма за привличане на ученици и студенти, които да посещават "Срещите с автограф". 

"По тази причина започваме много силно със Здравка Евтимова. Тя има произведение, което е включено в учебниците в Америка. Затова искахме да направим тази лична среща на учениците с нея. После, разбира се, е и срещата с поетите Маргарита Петкова и Добромир Банев, като ще направим и литературен спектакъл по техни текстове", обясни Костова. 

Тя добави, че при организирането на фестивала е било много важно да има събития със свободен вход, които да привлекат в залите младите, както и тези хора, които не ходят всеки ден на театър или на кино. 

"За всички нас е ясно, че в Русе има публика, която е възпитана в годините да посещава големи културни форуми, като мисля, че този фестивал беше чудесно допълнение към културния живот на града", каза още Костова. 

Тя обясни, че акцент в програмата на "Есенни театрални срещи" е отбелязването на 80-годишнината на голямата актриса Цветана Манева и 90 години от рождението на Татяна Лолова (1934 г. - 2021 г.). 

"Всъщност във всички следващи издания на фестивала оттук нататък, които ще се организират в Русе, ще отличаваме годишнина на български актьор, свързан по някакъв начин и с Русе. И да, вече почти сме подготвили програмата за второто издание догодина, като сме разговаряли и с Община Русе. Искаме този фестивал да се превърне в традиция", каза Катя Костова. 

По думите й личната среща на зрителите с любимите си артисти и със съвременни драматурзи ще направи много за създаването на по-устойчива общност от хора с културни интереси. Отделно, Русе е граничен град и около него - в по-малките населени места, няма подобен вид фестивал. 

Фестивалите са много важни за възпитанието на младите

"Фестивалите изграждат мост между хората и артистите. Трябва да ги има, защото са много важни за възпитаването на младата публика. Например, какво прави младият човек - стои вкъщи в "ТикТок" и в други социални мрежи, но живият контакт все повече бяга от него. А фестивалът обединява", казва Катя Костова. 

По думите й това е и целта на "Есенни театрални срещи" - да се приобщят хората от малките населени места около Русе и от тези градове, в които няма подобен вид фестивали, за да се утвърди с годините традиция за вътрешен културен туризъм.

"Това, което правим с Община Русе, е нещо много важно. Ние имаме много събития, на които входът е свободен, и други с билети на изключително достъпна цена, за да може да дойдат повече хора. Всъщност, ако се утвърди традиция за вътрешен културен туризъм, ще се създадат културни навици и ценности и ще има по-широк достъп до културна и качествена проява. 

Фестивалът "Есенни театрални срещи" е един от инструментите за развитие на вътрешен културен туризъм у нас", каза още Костова. 

Тя посочи за пример и социологическо проучване, свързано с достъпа до култура. 

"Става дума за резултатите от национално представително изследване, проведено от социологическа агенция "Маркет Линкс" през януари 2023 г. по поръчка на сдружение "Фабрика за идеи" в рамките на проекта "Право на култура", финансиран от Национален фонд "Култура". Според него 52 процента от българите не са посетили нито едно културно събитие през 2022 г., а най-високият процент от посещавани събития е заведение с жива музика", каза Костова. 

Тя цитира и други данни от изследването, според които 41 на сто от запитаните са заявили, че не са прочели нито една книга през 2022 година, а само 0,10 процента от българите са отговорили, че са посещавали фестивали повече от 12 пъти през същата година. Над 80 процента от анкетираните на възраст повече от 50 години не са ходили нито веднъж на кино през 2022 година.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 10:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
2842
Тонът на времето

Фестивал "Есенни театрални срещи" предлага разговори с любими артисти и писатели

Фестивал "Есенни театрални срещи" ще се организира в Русе от утре до 13-и октомври (неделя).В него ще представим не само театъра, но също литературата и киното, а русенци ще могат да разговарят с любими артисти и писатели на предвидените "Срещи с автограф".

| 07 Октомври 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фестивал
Фестивал "Есенни театрални срещи" предлага разговори с любими артисти и писатели
Снимка © Катя Костова

Фестивал "Есенни театрални срещи" ще се организира в Русе от утре до 13-и октомври (неделя). В него ще представим не само театъра, но също литературата и киното, а русенци ще могат да разговарят с любими артисти и писатели на предвидените "Срещи с автограф". Това каза в интервю председателят на сдружение "Кауза Пещера" Катя Костова, която е основен организатор и творчески директор на фестивала. 

Началото ще бъде поставено утре следобед със среща - разговор с писателката Здравка Евтимова. След това Русенският театър ще представи спектакъла "Странна случка с куче през нощта" - на режисьора и директор на културния институт Боян Иванов. 

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

Художествени произведения на млади творци от Националната художествена академия, чрез които споделят своето виждане по темата за трансформациите за устойчиво бъдеще, ще бъдат представени в столичната галерия Nova Art Space. Експозицията ще бъде открита на 29 октомври и ще остане там до 10 ноември, съобщават организаторите.

Изложбата „Трансформации за по-устойчиво утре“ е съвместно събитие на „Промени картинката“ - информационната кампания на „Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България. „Гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с фактите за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци и да разберат как могат да „променят картинката“ чрез интерактивната видео инсталация на кампанията“, отбелязват от екипа.

„Филип Морис&ldquo

Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.

Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илчев в свое съобщение до медиите. 

Една от новите песни е озаглавена "Татко мой" и публиката ще може да види видеоклипа към нея. Композицията е посветена на бащата на Стефан Илчев, който от десет години не е сред живите. Нейни автори са композиторът Ефтим Чакъров , Росен Парлапанов и Радомира Михова.

Специален гост на концерта му ще е певицата Маргарита Хранова, с която двамата ще изпълнят за първи път съвместната си песен "В тази свята нощ". Дуетът им е по музика на композитора Милен Македонски.

 

„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.

В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.

В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.

„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд

Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция. 

Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.

Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.

От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите. 

Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п

Изложбата "Васил Гендов между театъра и киното" ще бъде открита на следващия ден. Доц. д-р Александър Донев ще представи списанието "Проблеми на изкуството", на което е главен редактор, и ще разговаря с публиката. 

Програмата включва и спектакъла "Моята вечер, твоята нощ" - на режисьора Димитър Коцев - Шошо, с участието на актьорите Александър Сано и Мартина Апостолова. След представлението зрителите ще имат "Среща с автограф" с тримата творци. 

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки. 

„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Клод Моне е харесвал Лондон, бил е обсебен от характерната за града мъгла, която се е опитвал да пресъздаде в картините си. Сега изложба Лондон показва отношението на импресиониста към британската столица, съобщи АФП. 

Между 1899 и 1901 г. Моне посещава Лондон три пъти. По това време британската столица е най-населеният град в света. Художникът е отсядал в хотел "Савой", откъдето е можел да наблюдава мостовете на Темза. За да рисува сградата на парламента, той е прекосявал реката и е заемал място на една тераса в болницата "Сейнт Томас". 

С всеки ден намирам Лондон все по-красив, пише Клод Моне на внучката си през 1900 г. 

Предпочитаният от художника сезон е била зимата - заради дима от фабриките и всички частици във въздуха, обяснява Карън Сер, куратор на изложбата в галерията "Къртолд". Това, което Моне е обичал най-много, е разсейването на обл

Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия.

Отличието е в категория „Туристически документални филми“.

Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за древния скален тракийски град в Източните Родопи е заснет от операторите Алекс Самунджи и Андрей Аспарухов, а водещ е Благой Бойчев.

Филмът разказва за древното светилище Перперикон и връщането на изчезналия град към нов живот, отбелязват от БНТ.

„Тук траките се прекланяли пред бог Дионис и митичния Орфей. Със своето славно минало Перперикон е благословен да съхранява душите на смъртното и тайнствата на безсмъртното в Родопа планина“, допълват от БНТ.

&b

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Разговор с писателите Маргарита Петкова и Добромир Банев е предвиден за 10-и октомври (четвъртък). Тогава ще бъде представен и моноспектакълът "Кармен" на Драматичния театър в Скопие - с участието на Биляна Драгичевич Пройковска и под режисурата на Деян Пройковски. След представлението двамата творци ще разговарят със зрителите.

Програмата на 11-и октомври (петък) включва моноспектакъла "Червена звезда, блок 28" с участието на Мария Касимова-Моасе и разговор с нея, както и представлението на Пловдивския театър "Ръкомахане в Спокан" - на режисьорката Елица Йовчева. 

Фестивалът ще отбележи 80-годишнината на Цветана Манева и 90 години от рождението на Татяна Лолова

Документалният филм "Последният спектакъл", посветен на 90-годишнината на Татяна Лолова, представянето на книгата "Татяна Лолова - от А до Я" - с модератор Георги Тошев, както и срещата на публиката с него са предвидени за 12-и октомври (събота). По-късно същия ден русенци ще могат да видят спектакъла на Русенския театър - "Опит за летене", на режисьора Недялко Делчев. 

Програмата в последния ден от фестивала - 13-и октомври (неделя), включва документалния филм "Цветана Манева през времето", посветен на 80-годишнината на актрисата. Модератор ще бъде Георги Тошев, с участието на актрисата Мариана Крумова. След това е предвидена и среща на публиката с Цветана Манева, а фестивалната вечер ще завърши със спектакъла "Честит рожден ден, Цветана" - на режисьорката Яна Борисова. 

Русе заслужава да има такъв фестивал, който да се превърне в традиция

"Решихме фестивалът да се организира в Русе, защото градът е културно средище на театъра, киното, музиката, литературата. Отделно, тук всяка година се провежда и един от най-хубавите фестивали за класическа музика у нас - "Мартенски музикални дни", каза Катя Костова. 

Тя обясни, че съорганизатор на "Есенни театрални срещи" е Община Русе. 

"Фестивалът се финансира от Министерството на културата и по програма "Култура" на Община Русе, а малко преди да поставим началото на подготовката му, привлякохме към организацията и Русенския театър, който да ни съдейства и партнира по време на фестивалните дни на местна почва", обясни Костова. 

Тя каза още, че съвместно с Община Русе е разработена и програма за привличане на ученици и студенти, които да посещават "Срещите с автограф". 

"По тази причина започваме много силно със Здравка Евтимова. Тя има произведение, което е включено в учебниците в Америка. Затова искахме да направим тази лична среща на учениците с нея. После, разбира се, е и срещата с поетите Маргарита Петкова и Добромир Банев, като ще направим и литературен спектакъл по техни текстове", обясни Костова. 

Тя добави, че при организирането на фестивала е било много важно да има събития със свободен вход, които да привлекат в залите младите, както и тези хора, които не ходят всеки ден на театър или на кино. 

"За всички нас е ясно, че в Русе има публика, която е възпитана в годините да посещава големи културни форуми, като мисля, че този фестивал беше чудесно допълнение към културния живот на града", каза още Костова. 

Тя обясни, че акцент в програмата на "Есенни театрални срещи" е отбелязването на 80-годишнината на голямата актриса Цветана Манева и 90 години от рождението на Татяна Лолова (1934 г. - 2021 г.). 

"Всъщност във всички следващи издания на фестивала оттук нататък, които ще се организират в Русе, ще отличаваме годишнина на български актьор, свързан по някакъв начин и с Русе. И да, вече почти сме подготвили програмата за второто издание догодина, като сме разговаряли и с Община Русе. Искаме този фестивал да се превърне в традиция", каза Катя Костова. 

По думите й личната среща на зрителите с любимите си артисти и със съвременни драматурзи ще направи много за създаването на по-устойчива общност от хора с културни интереси. Отделно, Русе е граничен град и около него - в по-малките населени места, няма подобен вид фестивал. 

Фестивалите са много важни за възпитанието на младите

"Фестивалите изграждат мост между хората и артистите. Трябва да ги има, защото са много важни за възпитаването на младата публика. Например, какво прави младият човек - стои вкъщи в "ТикТок" и в други социални мрежи, но живият контакт все повече бяга от него. А фестивалът обединява", казва Катя Костова. 

По думите й това е и целта на "Есенни театрални срещи" - да се приобщят хората от малките населени места около Русе и от тези градове, в които няма подобен вид фестивали, за да се утвърди с годините традиция за вътрешен културен туризъм.

"Това, което правим с Община Русе, е нещо много важно. Ние имаме много събития, на които входът е свободен, и други с билети на изключително достъпна цена, за да може да дойдат повече хора. Всъщност, ако се утвърди традиция за вътрешен културен туризъм, ще се създадат културни навици и ценности и ще има по-широк достъп до културна и качествена проява. 

Фестивалът "Есенни театрални срещи" е един от инструментите за развитие на вътрешен културен туризъм у нас", каза още Костова. 

Тя посочи за пример и социологическо проучване, свързано с достъпа до култура. 

"Става дума за резултатите от национално представително изследване, проведено от социологическа агенция "Маркет Линкс" през януари 2023 г. по поръчка на сдружение "Фабрика за идеи" в рамките на проекта "Право на култура", финансиран от Национален фонд "Култура". Според него 52 процента от българите не са посетили нито едно културно събитие през 2022 г., а най-високият процент от посещавани събития е заведение с жива музика", каза Костова. 

Тя цитира и други данни от изследването, според които 41 на сто от запитаните са заявили, че не са прочели нито една книга през 2022 година, а само 0,10 процента от българите са отговорили, че са посещавали фестивали повече от 12 пъти през същата година. Над 80 процента от анкетираните на възраст повече от 50 години не са ходили нито веднъж на кино през 2022 година.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.