Мария Стефанова празнува своя 85-и рожден ден на сцената на театър "Българска армия", съобщават от трупата.
Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).
Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.
„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.
Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин
Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.
Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.
„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.
Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo
Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.
Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.
„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.
Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д.
Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.
Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков.
"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов.
Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата.
"Някои от тези снимки ги скани
Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес.
Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.
В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.
„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много
На 9 октомври обичаната от поколения българи актриса за 34-и път ще влезе в ролята на Реджина в "Кралицата майка" от едноименната пиеса на Манлио Сантанели.
„Кралицата майка“ разказва за взаимоотношенията между майка и син. Разплита ги до такава степен, че изкарва на бял свят най-грозните тайни, най-хитрите капани и най-интимните събития в живота на двата персонажа, Реджина и Алфредо. Реджина, от страх да не изгуби надмощието си, е готова да въвлече сина си във всевъзможни психологически игри, опитвайки се да затяга повече и повече оковите, които е положила на ръцете на Алфредо още в детските му години.
Тазгодишното жури на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ е оценило рекорден брой творби общо 2460 от 160 фотографи, съобщиха от Община Самоков след заседание на журито.
Избрани са творбите на 41 фотографи за финалната изложба, като трима от тях са класирани на призовите места и един е удостоен със специалната награда за цялостно творчество.
По думите на председателя на журито проф. Красимир Андонов във финалната селекция са класирани изключително добри творби, посочват още от местната администрация.
Тазгодишното жури е с председател проф. д-р Красимир Андонов и членове д-р Александър Нишков, преподавател по фотография, Милан Христев, носител на наградата за 2017 година и Ивелина Берова – носител на наградата за 2022 година.
Както информирахме, снимките на участниците трябва д
От ноември Държавен куклен театър - Бургас започва да играе редовно своите представления на сцената на Младежки международен център в ж.к. "Меден Рудник", научи от екипа на културната институция в морския град.
В две съботи от месеца в следобедните часове кукленият театър ще гостува със своите спектакли в най-големия жилищен квартал на Бургас.
Програмата ще започне с "Трите прасенца" на 2 ноември. Следващото гостуващо представление ще бъде "Котаракът в чизми" на 23 ноември.
Припомняме, че редовните представления на Държавен куклен театър Бургас са всяка събота и неделя преди обед. През март тази година театърът постави началото и на две други инициативи, които са свързани с отбелязваната тази година 70-годишнина на културната институция в морския град. Всяка сряда вечер на сцената му се играят спектакли, подходящи за цялото семейство. Отделно
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“- „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).
Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да
Тематични маршрути, свързани обекти и разкази за наследството са част от предвидените инициативи, с които Регионалният исторически музей в Русе се включва в Европейските дни на наследството. Това съобщи пиарът на културния институт Силвия Костадинова.
Тя уточни, че всяка година през втората половина на месец септември милиони хора по стават част от активности, насърчаващи представянето, интерпретирането и взаимодействието с различните форми на наследство. Мотото на инициативата през 2024 г. е „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
Първата разходка из историята на региона ще представи най-новите проучвания свързани с късноантичната и средновековна крепост Кале Широково. Тематичният разказ на археолога Деян Драгоев за Кале Широково ще започне тази сутрин пред читалището в едноименното село.
На 24 септември предстои разходка в централната градска ча