Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.
Актьорът, режисьор и продуцент Джон Кразински (45 г.), обявен от списание "Пийпъл" за "най-сексапилният жив мъж" на 2024 г. , се чувства най-удовлетворен и истински щастлив от семейството си. Той е женен за актрисата Емили Блънт и е баща на двете дъщери.
Кразински казва това в интервю за изданието, посветило му в последния си броя голяма статия и корицата.
В "Късното шоу на Стивън Колбер" по телевизия Си Би Ес, където беше обявен носителят на титлата, актьорът каза, че след като разбрал "на мига е изгубил съзнание" и в главата му нямало никаква друга мисъл, освен че вероятно е "измамен".
За съпругата му обаче признанието е повод да поръча актуалната корица на "Пийпъл" да бъде отпечатана като фототапет, който да окачи в семейния им дом в Бруклин. Това обявила тя шеговито пред мъжа си, след като й съобщил, че е женена за най-сексапилния мъж тази година. Кразински
Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.
Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.
„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.
Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на
Тази вечер стотици жители и гости на Стара Загора се включиха в 19-ото издание на Нощта на изкуствата, която отново обедини културните институции в града в една запомняща се вечер, изпълнена с разнообразни събития и арт преживявания.
В рамките на мащабното културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за посетители, като предложиха богата програма от изложби, музикални концерти, литературни четения и астрономически лекции.
Една от акцентите на Нощта беше откриването на изложбата „Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.)“, която е подредена в единствения по рода си Музей на религиите. Експозицията беше открита от директора на Регионалния исторически музей Петър Калчев, началника на отдел „Култура“ в местната администра
Всяка година по време на избори в Тексас Дейвид Алкантар се превръща от кротък художник в Супермен, съобщава АП.
На 46 години, Алкантар не скача на високи сгради. Но облечен в прилепнал син клин, червени къси панталони и тясна тениска с герба на Супермен на гърдите, Алкантар се е превърнал в постоянна фигура в изборния ден в Сан Антонио, тичайки край избирателните секции с бяло знаме „Гласувай!“ с надеждата да отключи това, което според него е суперсила на всеки: да гласува.
„Мисля, че това желание за власт и за супергеройска сила е нещо универсално и доста американско“, обяснява Алкантар.
„Без значение колко лицеви опори правим, колко коремни преси правим или колко тежести вдигаме - никога няма да имаме такава сила, каквато има Супермен“, казва той, но допълва нещо важно: „Суперсилата, която всъщност имаме, е тази на г
Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.
Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.
Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор
Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.
Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.
В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.
Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошевалие и колекцията на Дарителския фонд Enseigne des Oudin в Париж.
Сред включените емблематични серии е и непоказваната мащабна инсталация „След“ (2024), изцяло съобразена с пространствените характеристики на изложбената зала. Двадесетте скулптурни форми, издигащи се на височина от 2,5 м, символизират бъдещето – онова „ново, светло начало, което винаги излиза над разрухата“, за което авторката пише в текста си „Синята планета“.
Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos.
На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.
Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.
При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и
Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.
Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица.
В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков.
Самия
Младежка филхармония „София“ при Национално музикално училище „Любомир Пипков“ – София с диригент Славил Димитров ще представи концерт тази вечер в Плевен като част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. За това съобщават от Плевенската филхармония.
Солисти ще бъдат Александра Либензон – виолончело, Никол Самарева – арфа, Леа Тодорова – сопран, Любомир Шарков – тенор, Виктор Василев – пиано, Дара Карагьозова – цигулка, Павел Копев – виола, Макс Стоянов – цугтромбон, Димитър Димитров – кларинет, Алекс Стойнев – саксофон и Цветелина Занкова – валдхорна.
В програмата са включени: Концерт за виолончело и оркестър, първа част от Йохан Кристиан Бах; „Бароково фламенко“ от Дебора Хенсън-Конант
Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".
В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.
За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия.
„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&
Изложбата е подредена от куратора Яна Братанова и може да бъде разгледана до 20 октомври в „Квадрат 500“.
/ВСР