Започна Международният пленер по живопис на тема "Перник - дух и колорит".
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.
Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.
Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.
„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска.
„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.
Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.
По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта.
Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен
Джейсън Джеймс ще режисира комедията All Night Wrong (“Нощта на грешките”) с участието на Мария Бакалова в главна роля, съобщава сайтът „Дедлайн“.
Филмът е продуциран от независимата компания Resonance Film & Video, базирана във Ванкувър, Канада. Нейно дело са предишни филми на основателя й, режисьора Джеймс, като „Изгнаник“ (Exile, 2023) и „Това особено чувство“ (That Burning Feeling, 2014), носител на наградата на Фестивала във Ванкувър през същата година. Копродуцент е британската независима компания Big Safari Productions.
„Винаги съм бил почитател на магическия реализъм в киното и харесвам филми като „Блясъкът на чистия ум“ или „Невероятната съдба на Амели Пулен“, споделя Джеймс в ин
Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".
Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.
В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.
Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи.
Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката.
Творбите са изпълнени в масло,
За поредна година той се провежда в базата за отдих и почивка край язовир Слаковци, съобщиха от Художествената галерия (ХГ) в Перник.
В проявата, която е 27-ма по ред, участват десет художници от Турция, Сърбия и България.
Организатори на събитието са Община Перник, ХГ - Перник и Представителството на Съюза на българските художници в миньорския град.
Предстои произведенията на художниците да бъдат показани в съвместна изложба в галерия "При кмета" към Община Перник.
В рамките на пленера участниците ще се запознаят с историята, културата и забележителностите на района.
Юбилейна изложба „80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония“ ще представи Катя Гецова.
Откриването е на 24 ноември в столичната галерия „Аросита“, съобщават организаторите.
Експозицията показва фотографии от общ план и детайли, които внучката на Катя Гецова - Катерина Димитрова, е заснела от японския град Нагоя.
Паната са озаглавени „Рапсодия в синьо” (с размери 200 на 11000 см) и „Пролетен импулс“ (с размери 200 на 900 см). „И двете пана след 35 години са непокътнати от времето“, посочват от галерия „Аросита“.
„Зрителите се пренасят в един магически ,синкав, виолетов свят, съставен от абстрактни детайли, които при бързото преминаване на пътниците покрай тях раждат във въображението им урбанистични видения, приказни светове“, допъ
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Изпълнителката заема челните три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл.
Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.
Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor
По-лесно е да се разведеш два пъти, отколкото да влезеш в Залата на славата на рокендрола, каза Шер на церемонията по въвеждането си в събота вечер, съобщи АФП.
Промених звука на музиката завинаги, заяви още Шер, която е истинска икона в музиката на 70-те и 80-те години на 20-и век, по време на речта си. Преди година певицата остро разкритикува Залата на славата на рокендрола за това, че я пренебрегва.
Британско-албанската попзвезда Дуа Липа откри церемонията с кавър на парчето на Шер Believe. Този хит е един от първите, които използват автонастройката като инструмент.
Група „Канела“ записа песен по текст на поета Веселин Ханчев (1919-1966).
Не за пръв път Цветан Ангелов – вокал и китара, Николай Дарадидов – бас и вокали, и Светослав Петров – барабани, се обръщат към класическа поезия, уточняват от екипа им.
„При всички случаи е по-трудно да се пише музика по готов текст, но ние смятаме, че Веселин Ханчев е докоснат от музата. Неговите стихове са така написани, че дори тривиални теми могат да те зашеметят. Това е полузабравена литература, която малко хора вече познават, а би било прекрасно, ако дадем началото на своеобразен ренесанс за този и други автори“, коментира Цветан Ангелов, който е и автор на музиката.
„Работата по тази песен започна преди 10 години. Още от тогава
Проявата е посветена на празника на Перник - 19 октомври, и е част от културния календар на града.