NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон
4581
Авансцена

С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон. Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика. Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти. Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство

| 04 Октомври 2024, 09:20 ч.
С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон
С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон
Снимка © БТА

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.

По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.

Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.

Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.

Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП. 

На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др. 

Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.

"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия през XVIII век, но много скоро завладява цяла Западна Европа, посочват от Симфоничния оркестър. Разликата между Concerto grosso и инструменталният концерт е, че при Concerto grosso няма водещ солов инструмент. Тази роля е разпределена между няколко солисти и оркестър, които имат почти равностойни роли през повечето време.

Младата българска джаз формация Postcard ще гостува на Сцена „Арт лято“ във Велико Търново на 24 август, съобщиха организаторите на събитието.

На концерта музикантите Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара), Теодор Тошков (барабани) и Христо Минчев (контрабас) ще представят дебютния си авторски албум Stories. Той включва пиеси на всеки от основния състав на групата. Композициите носят почерка на авторите си, отразяват техните интереси, търсения, но същевременно се усеща и симбиозата, създадена от споделеното музициране, при което те експериментират и разработват заедно идеите.

Вдъхновенията и влиянията в пиесите на Postcard са широкообхватни – от бигбендовата музика от 20-те години на XX век, през бибоп и фрий джаз до съвременен джаз. Заглавието на дебютния албум Stories отразява от една ст

Песен с участието на Лиъм Пейн, който почина преди две седмици на 31-годишна възраст, ще бъде издадена в петък, съобщи американският музикант Сам Паундс, който е работил с него, предаде АФП.

Сам Паундс съобщи за песента Do No Wrong в социалните мрежи, като я придружи с черно-бяла илюстрация на ангел, който се издига към разбито сърце. Той написа, че се надява песента да е "благословия за света" и опечаленото семейство на Лиъм Пейн. "Моля се тази песен да засенчи негативните отзвуци", добави американският текстописец, композитор и певец. 

Лиъм Пейн стана известен с групата "Уан дайрекшън". Той беше намерен мъртъв на 16 октомври, след като падна от балкона на стаята си в хотел в Буенос Айрес. Според аржентинската прокуратура предварителните резултати от аутопсията показват, че той е преживял "криза, дължаща се на злоупотреба с наркотици".

Смъртта му предизви

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.

На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.

На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова. 

Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.

Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г. 

Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена. 

Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Последният за тази календарна година концерт на Симфоничния оркестър ще се състои на 22 ноември и ще бъде от цикъла "Млада Европа" с участието на тромпетиста Георги Грозев и диригента Симон Павлов.

Програмата включва Сюита “Дон Жуан” от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No.45 във фа-диез минор “Прощална” от Хайдн.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
4581
Авансцена

С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

| 04 Октомври 2024, 09:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон
С бароков концерт Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон
Снимка © БТА

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.

По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.

Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.

Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.

Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП. 

На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др. 

Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.

"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Младата българска джаз формация Postcard ще гостува на Сцена „Арт лято“ във Велико Търново на 24 август, съобщиха организаторите на събитието.

На концерта музикантите Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара), Теодор Тошков (барабани) и Христо Минчев (контрабас) ще представят дебютния си авторски албум Stories. Той включва пиеси на всеки от основния състав на групата. Композициите носят почерка на авторите си, отразяват техните интереси, търсения, но същевременно се усеща и симбиозата, създадена от споделеното музициране, при което те експериментират и разработват заедно идеите.

Вдъхновенията и влиянията в пиесите на Postcard са широкообхватни – от бигбендовата музика от 20-те години на XX век, през бибоп и фрий джаз до съвременен джаз. Заглавието на дебютния албум Stories отразява от една ст

Песен с участието на Лиъм Пейн, който почина преди две седмици на 31-годишна възраст, ще бъде издадена в петък, съобщи американският музикант Сам Паундс, който е работил с него, предаде АФП.

Сам Паундс съобщи за песента Do No Wrong в социалните мрежи, като я придружи с черно-бяла илюстрация на ангел, който се издига към разбито сърце. Той написа, че се надява песента да е "благословия за света" и опечаленото семейство на Лиъм Пейн. "Моля се тази песен да засенчи негативните отзвуци", добави американският текстописец, композитор и певец. 

Лиъм Пейн стана известен с групата "Уан дайрекшън". Той беше намерен мъртъв на 16 октомври, след като падна от балкона на стаята си в хотел в Буенос Айрес. Според аржентинската прокуратура предварителните резултати от аутопсията показват, че той е преживял "криза, дължаща се на злоупотреба с наркотици".

Смъртта му предизви

В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.

На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.

На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова. 

Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.

Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г. 

Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена. 

Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия през XVIII век, но много скоро завладява цяла Западна Европа, посочват от Симфоничния оркестър. Разликата между Concerto grosso и инструменталният концерт е, че при Concerto grosso няма водещ солов инструмент. Тази роля е разпределена между няколко солисти и оркестър, които имат почти равностойни роли през повечето време.

Последният за тази календарна година концерт на Симфоничния оркестър ще се състои на 22 ноември и ще бъде от цикъла "Млада Европа" с участието на тромпетиста Георги Грозев и диригента Симон Павлов.

Програмата включва Сюита “Дон Жуан” от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No.45 във фа-диез минор “Прощална” от Хайдн.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.