Певецът Джеймс Блънт обеща законно да смени името си, ако преиздаването на дебютния му албум Back to Bedlam заеме първо място в класациите, съобщи Скай нюз.
Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.
„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.
Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри
Новата българска куклена постановка „Кой ме гъделичка?“ ще „оживее“ за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев – Жоро“ в Ямбол.
Пиесата на Румен Николов ще бъде поставена под режисурата на Евелина Кьосовска.
Премиерата ще е в началото на ноември, съобщи на пресконференция директорът на театъра Елена Дойчева.
„Кой ме гъделичка“ пренася в два фантастични свята с приключенията на „гъделчетата“ и „прахундерчетата“. Първите карат хората да се усмихват и да бъдат щастливи, а вторите искат всичко да е мрачно, сиво, скучно и мрънкащо, разказа режисьорът Евелина Кьосовска, повдигайки леко завесите на спектакъла в аванс.
„Това са и най-крайните състояния, които ние като хора изпитваме. Идеята на спектакъла е да припомним на децата, а може би и техните родител
Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.
Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци
В новото културно пространство в Свищов, наречено Хъб за идеи и култура, ще се състои седмица, посветена на фотографията. Зад проявата стоят организаторите на фестивал „Реката“ в града, като седмицата на фотографията е част от тазгодишната програма на фестивала.
До 11 август всеки ден ще има различни прояви под надслов "Фотографията отблизо".
Днес фотографът Свилен Начев, съосновател на фотографския образователен проект Street Photo Lab и член на международния фотографски колектив Full Frontal Flash, показа първата снимка в историята на фотографията, направена от френския изобретател Жозеф Ниепс през 1826 г. Той разказа какви са причините за създаването на фотографията и посочи, че за разлика от снимката, рисунката не може да бъде действителност, тя е някакъв тип интерпретация. Фотографията е нужна, за да има абсолютна достоверност. При нея образът е точно такъв,
Деветото издание на "София филм фест на път - Кюстендил" беше открито тази вечер на Арката на площад "Велбъжд" в Кюстендил.
"Това е великолепна традиция, която се запази през годините, независимо от условията и пречките, които имахме във времето. За нас е огромно удоволствие, че и тази година ще се срещнем с програмата на "София филм фест", което е шанс за всички почитатели на стойностното кино, които не са имали възможност да видят програмата му по време на изданието през м. март", каза началникът на отдел "Култура и духовно развитие" Емануела Дюлгерска, която заедно със Светлана Дамянова от екипа на фестивала, откриха деветото му издание в Кюстендил.
Пожелаваме си винаги пространствата в града, предлагащи кино, да бъдат пълни с почитатели на стойностното изкуство, каза Дюлгерска. Фестивалът ще продължи през целия месец август, а в дните му ще бъдат представени общо ч
Блънт няма да избере самостоятелно новото си име, а ще използва най-популярното предложение на феновете си.
Във видеоклип, публикуван в социалната мрежа Екс, Блънт казва, че албумът, в който са включени хитове като You`re Beautiful, Goodbye My Lover и High, ще бъде преиздаден на 11 октомври по случай 20-годишнината от издаването му. „Ще оставя хората да решат“, чува се Блънт да казва в краткото видео. Певецът добавя: „Но ако не стане номер едно, няма да си сменя името“. За няколко часа феновете на Блънт написват над 2000 коментара с различни предложения за новото име на певеца.
Албумът Back to Bedlam се превърна в един от най-продаваните на 2000-те години във Великобритания и е на 17-о място в списъка на най-продаваните албуми в историята на британските класации. Сингълът You`re Beautiful достига номер едно както на островната държава, така и в САЩ.
Блънт издава още седем албума. Последният е Who We Used To Be от 2023 г.
По случай преиздаването на юбилейния албум певецът тръгва на турне във Великобритания и Европа, като на 16 февруари следващата година ще има концерт в Лондон. Други дати са обявени в Белфаст, Дъблин, Лийдс, Глазгоу и Манчестър.
Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.
Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.
Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing. Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.
На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но
Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.
Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция.
В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.
За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в
Легендарният композитор и музикален продуцент Куинси Джоунс, който почина две седмици преди церемонията, Ричард Къртис, Джулиет Тейлър и продуцентите на филми от поредицата за Джеймс Бонд Майкъл Г. Уилсън и Барбара Броколи получиха почетни награди "Оскар", предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
На връчването на годишните награди на Управителния съвет на американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда "Оскар"-ите, присъстваха холивудски звезди от ранга на Анджелина Джоли, Дженифър Лорънс, Том Ханкс и съпругата му Рита Уилсън, Джуд Лоу, Никол Кидман, Кейт Уинслет, Джейми Фокс, Елизабет Олсън, Шарън Стоун, Кристен Уиг, Джеси Айзенбърг, Ел Фанинг и други.
Куинси Джоунс, който почина на 3 ноември, е работил с музиканти от Каунт Бейси до Франк Синатра и е променил поп музиката със сътрудничеството си с Майкъл Джексън през 70-годишната си
Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.
Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.
Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.
Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.
Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата, с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.
Митология, история и
Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така