Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.
Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си.
Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.
Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.
Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.
"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле
Изложба "Добри Желязков Фабрикаджията - първият български предприемач" ще бъде открита на площад „Цар Освободител“ в Сливен на 16 октомври, съобщиха организаторите от Националния текстилен музей в града.
Тя се реализира със съдействието на Община Сливен.
Експозицията представя историческото значение на делото на Добри Желязков, неговия жизнен път и значението на Сливен за промишления преход. Представлява 10 винилови платна за експониране на открито.
Посвещава се 190-ата годишнина от началото на българската индустриализация. По повод годишнината на 21 октомври в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ ще бъде открита юбилейна изложба „190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите“.
На юбилея е посветен и тазгодишното тридесето издание на Традиционния ученически конкурс за рисунка „Аз и м
Секция „Дърворезба“ на Съюза на българските художници ще бъде представена в сградата на СБХ на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията е озаглавена „Посоки“ и може да бъде разгледана от 2 до 18 октомври, съобщават организаторите.
„Заглавието на изложбата се фокусира към някои от посоките на развитие на съвременната дърворезба, а именно интериорната дървопластика и релеф. От друга страна обаче могат да бъдат проследени и индивидуални посоки на развитие при определени автори посредством участието им с няколко произведения, както и чрез официалната презентация на два каталога от предходни изложби“, уточняват от екипа.
Те отбелязват, че характерът на настоящата експозиция е колективна годишна изложба на секция „Дърворезба“ при СБХ. Повече от 20 художници представят около 50 произведения от дърво; участват и
Как се е развило модерното танго пеене представят с концерт в Ямбол италианският тенор Фабио Армилиато и Симфониета Враца.
Рециталът „Кантанго” проследява тясната връзка между тангото и оперното пеене, обяви организаторът на събитието Панайот Балахуров от "Стар продъкшънс".
Концертът е на 25 октомври в Зрителната зала на Община Ямбол.
Екипът на проекта „Кантанго“ включва Фабио Армилиато (тенор), Фабрицио Моката (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Цветана Горкиева (актриса) и Симфониета - Враца с диригент Христо Павлов.
Звездата на концерта е безспорно Фабио Армилиато - един от най-изтъкнатите съвременни тенори на световната оперна сцена. Публиката в Ямбол ще има шанса да се наслади на неговия прекрасен глас и впечатляващо артистично присъствие, допълва организаторът.
Музикалната кариера на Фабио Армилиато минава през и
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.
Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.
А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра със специален балон, като подарък със спомен от прежи
Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.
Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.
В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов.
Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Негови рисунки има върху гимназията по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, сградата на турското консулство и ритуална зала „Вардар”. Негова мозайка и фреска има и на фасадата на училище „Добри Чинтулов“, където сега се помещава Английската гимназия.
Четвъртото издание на фестивала за изкуство и права „Граждански будилник“ започва тази събота, 31 август, в Южния парк, съобщават организаторите.
По думите им локацията не е никак случайна. „Граждански будилник“ се слива в едно течение с „Реките на града“ като част от 3-дневната програма на „Реките на София“, за да разкаже още по-звучно колко е ценно да можем да се сдружаваме в името на общи каузи“, коментират от екипа на фестивала.
„За четвърта година ще празнуваме силата на креативния активизъм и будния граждански дух. Ще сътворяваме, ще учим и ще се застъпваме за правата, които ни правят силни и смели граждани. Всичко това ще се случва, докато се забавляваме в каскада от креативни работилници, водени от социално ангажирани артисти, образователни игри с участието на пр
Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.
На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.
Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.
Държавният симфоничен оркестър на Измир с диригент Гюрер Айкал впечатли снощи публиката в зала "България" с концерт, организиран под патронажа на Министерството на културата.
Концертът започна след приветствия на посланика на Република Турция у нас Мехмет Саит Уянък и министъра на културата Найден Тодоров.
Зрителите се насладиха на изпълнения на произведения на турския композитор Улви Джемал Еркин, Ференц Лист и Пьотър Илич Чайковски.
Концертът бе открит с "Кьочекче" - една от най-обичаните и изпълнявани творби на Еркин, който е сред петимата водещи турски композитори на XX в. Тази творба бе последвана от Първия концерт за пиано и оркестър на Ференц Лист с виртуозното изпълнение на пианото на Гьокан Айбулуш.
След почти едночасовото изпълнение на Пета симфония в ми минор на Чайковски представлението завърши под бурните аплодисменти на публиката, която из
Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.
От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.
Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.
"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод
Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.
В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.
Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.