Сопраното Мария Павлова с дебют в операта „Пепеляшка”
Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.
Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г
Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.
След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.
През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.
Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.
В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
Прожектират новия български филм „Сватба“ премиерно в София, Стара Загора и Бургас, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им лентата по едноименния разказ на Николай Хайтов се радва на изключителна обратна връзка от зрителите, които са имали възможността да го гледат преди официалното тръгване по кината на 8 ноември.
Филмът на Магдалена Ралчева наградата на критиката в тазгодишното издание на „Златна роза“. Наследникът на Хайтов – Здравец Хайтов, определя филма като още една перла в киноогърлицата на филмите, заснети по произведения на баща му.
Кинокомплексът Cineland в София ще отвори седем зали за официалната премиера на „Сватба“ – на 7 ноември в София. На 10 ноември е премиерата в Бургас – в
С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.
На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.
През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.
През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр
Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.
Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско майсторство на акад. Пламен Карталов. Участва в майсторските класове на Фиоренца Косото, Лариса Гергиева, Ана Томова-Синтова.
„Пепеляшка“, завладяващата приказна история за малкото бедно момиче, което се превръща в принцеса, тук е леко видоизменена. Героинята живее с доведения си баща и неговите дъщери. Няма я и добрата фея, която движи приказните трансформации в познатия на много поколения деца сюжет. Вместо нея, действието ръководи наставникът на принц Рамиро – Алидоро. Всичко се развива на ръба между сериозното и комичното – къде явно, къде полускрито, къде само с леко намигване. Елегантната режисура на Вера Петрова предизвиква усмивки и добро настроение дори там, където според либретото би трябвало да се чувстваме леко тъжни“, разказват от операта.
„Много ми допада именно тази трактовка, при която героинята ми е активна, весела, жизнерадостна“, казва Вера Петрова.
Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".
В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.
За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ
Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.
Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.
СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ
Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва
Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.
В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.
Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.
Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също".
"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция.
Сред 15-те продукции, които ще
Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).
„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.
На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.
„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан
Мария Радоева в ролята на Анжелина (Пепеляшка). Тя е лауреат на редица конкурси в България („Светослав Обретенов“, „Георги Златев-Черкин“, „Любомир Пипков“). Печели и специалната награда от конкурса за камерна музика в град Марл, Германия. През 2011 г. е избрана сред повече от 600 кандидати да участва в конкурса „Световен вокалист – Кардиф“ (Cardiff Singer of the World). Дебютът й в Софийската опера и балет е през 2010 г. в ролята на Мюзета, в „Бохеми“ от Пучини. В същата роля през 2012 г. дебютира на италианска сцена – в „Театро Комунале“, в Модена.
Заради широкия диапазон на гласа си и разнообразните си музикални интереси, тя е избрана да изпълни сопрановата партия във Втора симфония на Густав Малер с френския Национален оркестър на областта Лоара (Orchestre National de Pays de la Loire) под диригентството на Исаак Карабчевски. С успех участва и в "Реквием" на Верди с Кралската филхармония в лондонската зала Royal Festival Hall. През 2013 г. излиза първи компактдиск с нейно участие – „Малка тържествена меса“ (Petite Messe Solennelle) от Росини. През 2021 г. дебютира в ролята на Елена от операта на Росини „Жената от езерото“. Произведението се изпълнява за първи път в България, на сцената на Софийската опера и балет, в постановка на академик Пламен Карталов.
Сценографията на Боряна Ангелова в „Пепеляшка“ е необичайна и в пълно съзвучие с режисьорския прочит на творбата, посочват от операга. Огромни пъстроцветни яйца побират героите ту като стаи, ту като каляска, ту се превръщат в цветна градина. Костюмите са на Християна Михалева-Зорбалиева.
В ролята на принц Рамиро е Хрисимир Дамянов, Дандини – Атанас Младенов, Алидоро – Стефан Владимиров, Дон Манифико – Николай Петров, Тисбе – Благовеста Мекии-Цветкова.
Диригент е Жорж Димитров, дизайнер на осветлението – Андрей Хайдиняк, хореограф – Мария Луканова, диригент на хора – Виолета Димитрова.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествен ...
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както вин ...
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.
„Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.
Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.
През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.
Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.
В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
Прожектират новия български филм „Сватба“ премиерно в София, Стара Загора и Бургас, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им лентата по едноименния разказ на Николай Хайтов се радва на изключителна обратна връзка от зрителите, които са имали възможността да го гледат преди официалното тръгване по кината на 8 ноември.
Филмът на Магдалена Ралчева наградата на критиката в тазгодишното издание на „Златна роза“. Наследникът на Хайтов – Здравец Хайтов, определя филма като още една перла в киноогърлицата на филмите, заснети по произведения на баща му.
Кинокомплексът Cineland в София ще отвори седем зали за официалната премиера на „Сватба“ – на 7 ноември в София. На 10 ноември е премиерата в Бургас – в
С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.
На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.
През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.
През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр
Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.
Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско майсторство на акад. Пламен Карталов. Участва в майсторските класове на Фиоренца Косото, Лариса Гергиева, Ана Томова-Синтова.
Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".
В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.
За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ
Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.
Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.
СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ
Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва
Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.
В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.
Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.
Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също".
"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция.
Сред 15-те продукции, които ще
Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).
„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.
На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.
„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан
„Пепеляшка“, завладяващата приказна история за малкото бедно момиче, което се превръща в принцеса, тук е леко видоизменена. Героинята живее с доведения си баща и неговите дъщери. Няма я и добрата фея, която движи приказните трансформации в познатия на много поколения деца сюжет. Вместо нея, действието ръководи наставникът на принц Рамиро – Алидоро. Всичко се развива на ръба между сериозното и комичното – къде явно, къде полускрито, къде само с леко намигване. Елегантната режисура на Вера Петрова предизвиква усмивки и добро настроение дори там, където според либретото би трябвало да се чувстваме леко тъжни“, разказват от операта.
„Много ми допада именно тази трактовка, при която героинята ми е активна, весела, жизнерадостна“, казва Вера Петрова.
Мария Радоева в ролята на Анжелина (Пепеляшка). Тя е лауреат на редица конкурси в България („Светослав Обретенов“, „Георги Златев-Черкин“, „Любомир Пипков“). Печели и специалната награда от конкурса за камерна музика в град Марл, Германия. През 2011 г. е избрана сред повече от 600 кандидати да участва в конкурса „Световен вокалист – Кардиф“ (Cardiff Singer of the World). Дебютът й в Софийската опера и балет е през 2010 г. в ролята на Мюзета, в „Бохеми“ от Пучини. В същата роля през 2012 г. дебютира на италианска сцена – в „Театро Комунале“, в Модена.
Заради широкия диапазон на гласа си и разнообразните си музикални интереси, тя е избрана да изпълни сопрановата партия във Втора симфония на Густав Малер с френския Национален оркестър на областта Лоара (Orchestre National de Pays de la Loire) под диригентството на Исаак Карабчевски. С успех участва и в "Реквием" на Верди с Кралската филхармония в лондонската зала Royal Festival Hall. През 2013 г. излиза първи компактдиск с нейно участие – „Малка тържествена меса“ (Petite Messe Solennelle) от Росини. През 2021 г. дебютира в ролята на Елена от операта на Росини „Жената от езерото“. Произведението се изпълнява за първи път в България, на сцената на Софийската опера и балет, в постановка на академик Пламен Карталов.
Сценографията на Боряна Ангелова в „Пепеляшка“ е необичайна и в пълно съзвучие с режисьорския прочит на творбата, посочват от операга. Огромни пъстроцветни яйца побират героите ту като стаи, ту като каляска, ту се превръщат в цветна градина. Костюмите са на Християна Михалева-Зорбалиева.
В ролята на принц Рамиро е Хрисимир Дамянов, Дандини – Атанас Младенов, Алидоро – Стефан Владимиров, Дон Манифико – Николай Петров, Тисбе – Благовеста Мекии-Цветкова.
Диригент е Жорж Димитров, дизайнер на осветлението – Андрей Хайдиняк, хореограф – Мария Луканова, диригент на хора – Виолета Димитрова.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.