NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Балкански театрален фестивал в Благоевград
3098
Цветни аспекти

Балкански театрален фестивал в Благоевград

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград. Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика.  Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси

| 02 Октомври 2024, 12:27 ч.
Балкански театрален фестивал в Благоевград
Балкански театрален фестивал в Благоевград
Снимка © БТА

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Българският певец, пианист и композитор Ники Захариев ще изнесе авторски клавирен концерт в София. Събитието е на 12 ноември 2024 г. и е част от европейското турне на твореца, наречено Niki Zahariev in music tour: Bulgaria and Europe, съобщават организаторите.

„Концертът е важен, защото ценители на хубавата музика постоянно ме питаха кога ще имам концерт в София. Тези запитвания бяха отправяни с толкова обич, което ме мотивира да организирам такова събитие", казва артистът.

Той ще представи нови творби, свързани с хората и света. Мисията, която той си поставя, е чрез концертите си да отправи призив за мир и прекратяване на военните конфликти навсякъде по света.

„Във войните никой не печели, а напротив има много страдащи и разбити съдби. Агресията води към нова агресия, а не към добро. Това е една смъртоносна спирала, о

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика. 

Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.

Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в седем дни, като началото е на 1 ноември.

Предвидена е и съпътстваща програма с различни събития. Фестивалът ще бъде открит със спектакъла „Ромео и Жулиета“ на Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив, с режисьор Стайко Мурджев. Това е грандиозен спектакъл, с който Шекспировата пиеса се представя по един съвременен начин, посочи Маргарита Мачева. 

Във втората фестивална вечер публиката ще види представлението „Добре дошли в България 2“ на Драматично-кукления театър във Враца от Здрава Каменова и Гергана Димитрова. Документален спектакъл за много проблеми, представени по един комедиен начин, така директорът на театъра в Благоевград определи представлението. Тя допълни, че преди години на сцената в града е представяна и първата част на представлението, което е предизвикало голям интерес сред публиката. 

Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.

Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.

Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.

Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.

Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Днес Старозагорският куклен театър ще вземе участие в 13-тото издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, който се провежда в София. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция.

Зрителите ще могат да се насладят на авторския спектакъл на Анна-Валерия Гостанян „Парченце от луната“. Гостанян е и режисьор на постановката, сценографията е дело на Наталия Гочева, композитор е Пламен Петков. Участие вземат артистите Биляна Райнова, Любомир Желев и Антония Кундакова/Мария Джойкева-Денева.

Историята, в която се преплитат любовта и приятелството, е част от репертоара на Държавна опера Стара Загора от май м.г.

В „Панаир на куклите” тази година участват 13 чужди трупи от 10 страни, както и 9 български театри и трупи. „В рамките на фестивала с нетърпение очакваме всички почитатели на н

„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.

Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.

В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други. 

На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.

Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.

„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу

На 3 ноември гостува Театър „Българска армия“ с „Племе“ от Нина Рейн, режисьор Зафир Раджаб. Представлението разказва за семейство, в което единият син е лишен от слух, като голяма част от спектакъла се играе на жестомимичен език със субтитри. Изключително представление, много важно и смислено, което е и огромно предизвикателство за актьорите, ще се види нещо впечатляващо, посочи Маргарита Мачева.

Четвъртата фестивална вечер представя „Пет мълчания“ с гостуването на Националния театър на Словения. Режисьор е Маша Пелко, а представлението третира темата за домашното насилие. Като впечатляващ спектакъл с интересна визия, с вълнуващо актьорско присъствие определи директорът на театъра в Благоевград очакваното гостуване на словенския театър. Тя посочи, че това е един от най-добрите театри в Европа, а гостуването им на Балкански театрален фестивал е голямо събитие.

На 5 ноември на сцената на фестивала излиза Македонския народен театър с „Народен враг“ от Хенрик Ибсен. Режисьор е Нина Николоч, а спектакълът е хитов за Македонския народен театър. Пиесата засяга актуална тема, независимо, че е писана преди сто години, от Северна Македония очакваме много голям екип, който да покаже един от водещите спектакли в съседната ни страна, посочи Маргарита Мачева.

Шестата фестивална вечер е посветена на представление на независимия театрален сектор – нещо, на което фестивалът залага от самото си създаване. Гостува спектакълът „Анна – непоправимата“, посветен на Анна Политковская, на Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“, с режисьор Надя Панчева.

Фестивалът ще закрие Драматичен театър – Варна с представлението „Ботушът“ от Лило Петров, което разказва за Държавна сигурност. Всички теми в програмата са важни, смислени, това са представления, които заслужава да се гледат, обобщи Маргарита Мачева. 

Паралелната програма тази година включва концерт на актьорите от театъра в Благоевград и музикално училище „Престо“, с което ще бъде открит фестивала преди първото представление. На 2 ноември ще бъде открита изложба с театрални костюми, предстои и традиционната и създадена от театъра в Благоевград „Борса за млади режисьори“. Публиката ще може да наблюдава и процеса по създаване на най-новото заглавие в репертоара на благоевградския театър.

Това е един фестивал, който не искаме да мине просто протоколно, а наистина да бъде важен пункт в есенната културна програма на Благоевград, каза на пресконференцията кметът на общината Методи Байкушев. Той посочи, че целта на фестивала тази година е да покаже връзката между изкуството и социално значимите теми. Това са и едни от най-важните фокуси на политиката на общинското ръководство – социалните дейности, образованието и социалните проблеми, посочи Методи Байкушев. Селекцията е много добра, театъра в Благоевград и ние като община – партньор, подходихме изключително отговорно към нея, допълни и заместник – кметът на Благоевград по култура, спорт и туризъм Станислав Кимчев. 

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Благоевград, „Грома Холд“ ЕООД, „Хитачи енерджи“ – България, хотел „Парк Бачиново“ и винарска изба „Логодаж“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 10:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
3098
Цветни аспекти

Балкански театрален фестивал в Благоевград

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика.

| 02 Октомври 2024, 12:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Балкански театрален фестивал в Благоевград
Балкански театрален фестивал в Благоевград
Снимка © БТА

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика. 

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Българският певец, пианист и композитор Ники Захариев ще изнесе авторски клавирен концерт в София. Събитието е на 12 ноември 2024 г. и е част от европейското турне на твореца, наречено Niki Zahariev in music tour: Bulgaria and Europe, съобщават организаторите.

„Концертът е важен, защото ценители на хубавата музика постоянно ме питаха кога ще имам концерт в София. Тези запитвания бяха отправяни с толкова обич, което ме мотивира да организирам такова събитие", казва артистът.

Той ще представи нови творби, свързани с хората и света. Мисията, която той си поставя, е чрез концертите си да отправи призив за мир и прекратяване на военните конфликти навсякъде по света.

„Във войните никой не печели, а напротив има много страдащи и разбити съдби. Агресията води към нова агресия, а не към добро. Това е една смъртоносна спирала, о

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.

Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в седем дни, като началото е на 1 ноември.

Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.

Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.

Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.

Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.

Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Днес Старозагорският куклен театър ще вземе участие в 13-тото издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, който се провежда в София. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция.

Зрителите ще могат да се насладят на авторския спектакъл на Анна-Валерия Гостанян „Парченце от луната“. Гостанян е и режисьор на постановката, сценографията е дело на Наталия Гочева, композитор е Пламен Петков. Участие вземат артистите Биляна Райнова, Любомир Желев и Антония Кундакова/Мария Джойкева-Денева.

Историята, в която се преплитат любовта и приятелството, е част от репертоара на Държавна опера Стара Загора от май м.г.

В „Панаир на куклите” тази година участват 13 чужди трупи от 10 страни, както и 9 български театри и трупи. „В рамките на фестивала с нетърпение очакваме всички почитатели на н

„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.

Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.

В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други. 

На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.

Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.

„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу

Предвидена е и съпътстваща програма с различни събития. Фестивалът ще бъде открит със спектакъла „Ромео и Жулиета“ на Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив, с режисьор Стайко Мурджев. Това е грандиозен спектакъл, с който Шекспировата пиеса се представя по един съвременен начин, посочи Маргарита Мачева. 

Във втората фестивална вечер публиката ще види представлението „Добре дошли в България 2“ на Драматично-кукления театър във Враца от Здрава Каменова и Гергана Димитрова. Документален спектакъл за много проблеми, представени по един комедиен начин, така директорът на театъра в Благоевград определи представлението. Тя допълни, че преди години на сцената в града е представяна и първата част на представлението, което е предизвикало голям интерес сред публиката. 

На 3 ноември гостува Театър „Българска армия“ с „Племе“ от Нина Рейн, режисьор Зафир Раджаб. Представлението разказва за семейство, в което единият син е лишен от слух, като голяма част от спектакъла се играе на жестомимичен език със субтитри. Изключително представление, много важно и смислено, което е и огромно предизвикателство за актьорите, ще се види нещо впечатляващо, посочи Маргарита Мачева.

Четвъртата фестивална вечер представя „Пет мълчания“ с гостуването на Националния театър на Словения. Режисьор е Маша Пелко, а представлението третира темата за домашното насилие. Като впечатляващ спектакъл с интересна визия, с вълнуващо актьорско присъствие определи директорът на театъра в Благоевград очакваното гостуване на словенския театър. Тя посочи, че това е един от най-добрите театри в Европа, а гостуването им на Балкански театрален фестивал е голямо събитие.

На 5 ноември на сцената на фестивала излиза Македонския народен театър с „Народен враг“ от Хенрик Ибсен. Режисьор е Нина Николоч, а спектакълът е хитов за Македонския народен театър. Пиесата засяга актуална тема, независимо, че е писана преди сто години, от Северна Македония очакваме много голям екип, който да покаже един от водещите спектакли в съседната ни страна, посочи Маргарита Мачева.

Шестата фестивална вечер е посветена на представление на независимия театрален сектор – нещо, на което фестивалът залага от самото си създаване. Гостува спектакълът „Анна – непоправимата“, посветен на Анна Политковская, на Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“, с режисьор Надя Панчева.

Фестивалът ще закрие Драматичен театър – Варна с представлението „Ботушът“ от Лило Петров, което разказва за Държавна сигурност. Всички теми в програмата са важни, смислени, това са представления, които заслужава да се гледат, обобщи Маргарита Мачева. 

Паралелната програма тази година включва концерт на актьорите от театъра в Благоевград и музикално училище „Престо“, с което ще бъде открит фестивала преди първото представление. На 2 ноември ще бъде открита изложба с театрални костюми, предстои и традиционната и създадена от театъра в Благоевград „Борса за млади режисьори“. Публиката ще може да наблюдава и процеса по създаване на най-новото заглавие в репертоара на благоевградския театър.

Това е един фестивал, който не искаме да мине просто протоколно, а наистина да бъде важен пункт в есенната културна програма на Благоевград, каза на пресконференцията кметът на общината Методи Байкушев. Той посочи, че целта на фестивала тази година е да покаже връзката между изкуството и социално значимите теми. Това са и едни от най-важните фокуси на политиката на общинското ръководство – социалните дейности, образованието и социалните проблеми, посочи Методи Байкушев. Селекцията е много добра, театъра в Благоевград и ние като община – партньор, подходихме изключително отговорно към нея, допълни и заместник – кметът на Благоевград по култура, спорт и туризъм Станислав Кимчев. 

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Благоевград, „Грома Холд“ ЕООД, „Хитачи енерджи“ – България, хотел „Парк Бачиново“ и винарска изба „Логодаж“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.